Evropa je prehitela Avstralijo v svetovni tekmi za kapital

torek, 10. december 2024
 

Avstralija je postala manj privlačna destinacija tako za čezmorske, kot tudi za domače vlagatelje

Zaupanje vlagateljev v financiranje drage infrastrukture v Avstraliji je upadlo. Severna Amerika in Evropa trenutno veljata za najboljši destinaciji za zasebni kapital.

Letošnje že 9. letno poročilo Australian Infrastructure Monitor je prvič po letu 2018 pokazalo, da vlagatelji ocenjujejo Evropo bolj primerno destinacijo za investicije kot Avstralijo, saj investitorje skrbijo prednostne naloge avstralske vlade in njena vladna politika.

Australian Infrastructure Monitor je letna raziskava mednarodnih in avstralskih vlagateljev, ki skupaj posedujejo ali upravljajo 716 mlrd USD infrastrukturnih sredstev po vsem svetu.

Po mnenju 68 % anketirancev ima Severna Amerika, ki jo je spodbudila zelena naložbena agenda ameriškega predsednika Joeja Bidna, najbolj privlačne priložnosti za naložbe v infrastrukturo.

Drugo uvrščena Evropa je s 46 % izrinila Avstralijo, za katero se je kot dobro naložbeno destinacijo letos opredelilo 43 % vlagateljev.

Vlagatelje vedno bolj privlačijo jasne politične usmeritve, ki podpirajo energetski prehod v Severni Ameriki in Evropi, skupaj s tamkajšnjimi regulativnimi spodbudami.
 

Prednosti in izzivi pri naložbah v Avstralijo

Stroški dela, razpoložljivost kvalificirane delovne sile in preveč razširjena birokracija so glavni izzivi pri naložbah v Avstraliji.

Vlagatelji so na splošno premalo navdušeni nad pobudami, kot je pobuda zvezne vlade Future Made in Australia, medtem ko jih veliko bolj privlačijo bolj konkretni načrti drugih regij.

Potencialni vlagatelji v Avstralijo prav tako previdno opazujejo številna politična in tržna dogajanja.

Avstralija načrtuje 343 novih infrastrukturnih projektov v vrednosti 609 mlrd USD. V načrt so vključeni 203 energetski projekti v skupni vrednosti 417 mlrd USD ter 74 projektov prometne infrastrukture v skupni vrednosti 126 mlrd USD.

Čeprav so vlagatelji visoko ocenili avstralsko gospodarsko stabilnost in rezultate poslovanja z infrastrukturo, pa se je stopnja podpore pri ključnih merilih v zadnjem letu zmanjšala -16 %.

Največ naložb v Avstralijo pritegne energetika oziroma obnovljivi viri energije.

72 % vlagateljev se trenutno zanima za shranjevanje in utrjevanje omrežja, 69 % za prenos energije, 62 % pa za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov.

Približno 71 % vprašanih investitorjev meni, da je ustreznost prenosnega omrežja največja ovira za prehod na čisto energijo, medtem ko jih 64 % kot glavni izziv navaja politične in regulativne okvire.

S strani investitorjev je še vedno veliko zanimanja za Avstralijo, čeprav država ni več tako prijazna do podjetij, kot je bila nekoč.


 

EIU vpogled v avstralsko gospodarstvo

  • Avstralija je bogato, na virih temelječe gospodarstvo, ki ga podpira prefinjen storitveni sektor. Premog, železova ruda in utekočinjeni zemeljski plin so njeni glavni izvozni izdelki, Kitajska pa je njen največji izvozni trg.
  • Zasebna potrošnja predstavlja daleč največji delež BDP.  
  • V skladu s svojo strategijo Future Made in Australia, želi vlada subvencionirati naložbe v obnovljive vire energije in ključne minerale, da bi spodbudila domačo proizvodnjo in odpornost dobavne verige.
  • Gospodarska rast se bo leta 2025 pospešila, saj znižanje davka na dohodek od sredine leta 2024 ter nižje obrestne mere spodbujajo zasebno potrošnjo. Šibkejše kitajsko povpraševanje po avstralskih mineralnih surovinah bo zmanjšalo gospodarsko rast Avstralije v obdobju 2025–2029.  
  • Avstralija ima velike količine mineralov redkih zemelj, vendar trenutno nima predelovalnih zmogljivosti. Zato si jih prizadeva razviti, čeprav bo zaradi nižjih operativnih stroškov Kitajske in ohlapnejših okoljskih predpisov težko prevzela tržni delež Kitajske.
 
 
Viri
  • Factiva
  • The Australian
  • EIU
  • Foto: iStock
 

Preberite še:


Globalni trendi na področju zelene tehnologije

Gospodarstvo ter možnosti vstopa na avstralski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: