Kako zmagati v Braziliji
Srečanje s slovenskimi podjetniki in podjetnicami iz različnih držav po svetu
Vsaka država ima svoje posebnosti, šege in običaje ter tudi svojo poslovno kulturo. Podjetniki, ki se podajajo na tuje trge, nemalokrat pozabijo na to. Dejstvo je, da svoje države nikoli ne moremo primerjati z drugimi. Za osveščanje ter v pomoč slovenskim podjetjem, poslovnežem in podjetnikom pri širjenju poslovanja na tuje trge je Slovenska globalna poslovna povezava v sodelovanju s SLOBRAZ (Gospodarska zbornica Slovenija – Brazilija) in veleposlaništvom Republike Slovenije v Brasilii 3. marca 2022 ob 16. uri po srednjeevropskem času organizirala prvo srečanje s slovenskimi podjetniki in podjetnicami iz različnih držav po svetu, ki so delili svoje dobre in slabe izkušnje, pravilne in napačne poslovne poteze ter opozorili na specifike poslovanja v državah, kjer živijo.Kot prva država je bila na programu Brazilija in 65 udeležencev iz 13 držav je imelo v dveh urah trajajočem virtualnem srečanju priložnost spoznati sladkosti oziroma grenkobe ustanavljanja podjetja ter poslovanja v največji državi v Južni Ameriki in se učiti od najboljših.
Osrednji govorci na dogodku so bili Matjaž Cokan, predsednik SLOBRAZ (Gospodarska zbornica Slovenija – Brazilija) in direktor Hisense Gorenje do Brasil, ki je izpostavil, da je Brazilija ena najtežnjih držav na svetu za poslovanje, predvsem zaradi kompleksnosti davčne zakonodaje; Mirko Hlebanja, Brazilec slovenskih korenin in direktor družinskega podjetja Drava, je poudaril pomembnost slovenske skupnosti v Braziliji, katera je vedno pripravljena pomagati Slovencem in slovenskim podjetjem, ki želijo poslovati v Braziliji; Suzana Pendič, direktorica slovenskega podjetja v Braziliji Arex Brasil, je opisala skoraj petletno pot prenosa slovenske tehnologije, pridobivanja ustrezne dokumentacije in končni preboj na trg proizvodnje orožja, pomembnost poznavanja lokalnih karakteristik trga ter pomoč s strani veleposlaništva Republike Slovenije v Brasilii in Slobraz pri vzpostavljanju njihove proizvodnje v Braziliji in Sandi Ravbar, soustanovitelj in, skupaj z ženo, direktor slovensko-brazilskega podjetja BioLinker, ki je kljub poznavanju brazilske kulture, doživel največ »presenečenj« zaradi dolgotrajnosti pridobivanja ustreznih certifikatov ter nezanesljivosti lokalnih kadrov pri procesu zaposlovanja.
Poleg omenjenih govorcev so svoja spoznanja in izkušnje delili še N.E. Gorazd Renčelj, veleposlanik Republike Slovenije v Braziliji, N.E. Prisco Ramos, veleposlanik Brazilije v Sloveniji, N.E. Débora Barenboim, prva veleposlanica Brazilije v Sloveniji ter Andrej Vasle in Uroš Kravos, oba slovenska podjetnika z izkušnjami na brazilskem trgu.
Brazilija - država z neskončno možnostmi
Dogodek je povezoval dr. Štefan Bogdan Barenboim Šalej, eden od ustanoviteljev Slovenske globalne poslovne mreže in že vrsto let uspešen slovenski poslovnež v Braziliji. Glede na lastne izkušnje ve, da je Brazilija velika država z neskončno možnostmi in ni razloga, da na njenem trgu ne bi uspeli tudi Slovenci. Obstajajo pa karakteristike na katere mora biti pripravljen vsak, ki želi uspeti na brazilskem trgu. Predvsem se je potrebno zavedati, da je poslovanje v Braziliji investicija na dolgi rok, za katerega je potrebna visoka mera potrpežljivosti ter vztrajnosti.Posnetek poslovnega srečanja je na voljo na povezavi: youtu.be/Eg4-GJ-P7JA
Pripravila:
Slovenska gospodarska zbornica Brazilija – SLOBRAZ, info@slobraz.com.br
Preberite tudi:
Ustanavljanje družb v BrazilijiDajatve v Braziliji