Kazahstansko gospodarstvo je v fazi diverzifikacije

torek, 04. marec 2025
 

Rast v tradicionalnem sektorju nafte in plina se upočasnjuje

Kazahstan ima velike zaloge nafte in plina, saj ima 12. največje dokazane zaloge nafte in 14. največje zaloge zemeljskega plina na svetu.
 
A rast v tem tradicionalnem sektorju se počasi upočasnjuje, kar je deloma posledica gibanja cen nafte na mednarodnih trgih.
Cena nafte naj bi se do konca leta znižala na 75,6 USD za sod.

Kazahstanska proizvodnja nafte naj bi v obdobju 2024-2029 narasla le ta skromnih 16,1 %.

Dolgoročne napovedi pravijo, da bo proizvodnja nafte še 5 do 10 let naraščala, nato pa se bo proizvodnja nafte po letu 2035 zmanjšala.
 

Nastanek in rast novih sektorjev

Kazahstansko gospodarstvo deluje v smeri diverzifikacije od tradicionalno močnega naftnega in plinskega sektorja, ta proces pa spodbujajo prizadevanja vlade.

V zadnjem času hitro rast dosegata predvsem sektorja trgovine in gradbeništva, ki sta zaradi hitre širitve nadomestila tradicionalno močan naftni in plinski sektor, kot zagon kazahstanske gospodarske rasti.

Trgovino spodbuja naraščajoče prebivalstvo Kazahstana ter gospodarska stabilnost. Zaradi projektov, ki jih podpira vlada, pa se gradi več novih hiš, kar spodbuja gradbeni sektor.



Kazahstan aktivno razvija tudi druge sektorje gospodarstva, kamor sodi tudi razvoj IT storitev. Še posebno so uspešna zagonska podjetja v fintech ekosistemu.

Kazahstan ima znatne zaloge elementov, kot so redke zemlje, uran, litij in drugi viri, ki so potrebni za proizvodnjo visokotehnoloških izdelkov, vključno z baterijami, polprevodniki in obnovljivimi viri energije. V zadnjih letih Kazahstan na tem področju aktivno razvija sodelovanje z EU in ZDA.

Vendar Kazahstan ne želi samo izvažati surovin, ampak tudi razvijati predelavo mineralov. Vlada vodi politiko spodbujanja vlaganj v ustvarjanje predelovalnih zmogljivosti, ki bodo povečale dodano vrednost izdelkov in zmanjšale odvisnost od surovinskega modela gospodarstva.
 

Razvoj kapitalskega trga

Kazahstanski lokalni kapitalski trgi so v zadnjih 5 letih doživeli izjemno rast, pri čemer je indeks KASE v povprečju dosegel več kot 20 % letno rast.

Kazahstanski kapitalski trg je zelo dinamičen. Poslov je veliko, posredniške družbe aktivno sodelujejo, zaupanje vlagateljev pa raste.

Ključni konkurent v tem sektorju je BCC Invest, ki je z več kot 25 leti delovanja 2. največja investicijska banka v Kazahstanu po bilančni vsoti.

Del povečanja naložb je posledica novega vala maloprodajnih naložb, ki ga poganjata izboljšan digitalni dostop in želja po diverzifikaciji sredstev. 

 
EIU napovedi za kazahstansko gospodarstvo v 2025

EIU napoveduje, da bo kazahstanski BDP v letu 2025 zrasel za 4,5 %.

Gospodarsko rast bodo spodbudile naraščajoče kapitalske naložbe, proizvodnja nafte in plina ter močnejša aktivnost v storitvenem in gradbenem sektorju.

Inflacija se bo nekoliko umirila in ostala okoli 6,9 %.

Dolgoročni gospodarski razvoj bo usmerjen v diverzifikacijo od modela, ki temelji na surovinah, vendar bosta pomanjkanje konkurence in šibka institucionalna podlaga še naprej omejevali naložbe zunaj sektorja nafte in plina.

Svetovne cene nafte bodo po napovedih v letih 2025–2029 postopno padale, kar bi lahko zmanjšalo naložbe, javno porabo in splošne obete za rast.

EIU napoveduje, da bosta sprostitev denarne politike in naraščajoča storitvena dejavnost to do neke mere izravnala, pri čemer bo realna rast BDP v prihodnjih 5 letih v povprečju dosegala 4,2 % na leto, kar je med najvišjimi stopnjami v regiji.

Podjetja, ki želijo vstopiti na kazahstanski trg, se soočajo s številnimi omejitvami, med katerimi je najpomembnejša velika razdalja do svetovnih trgov.

Kazahstan nima izhoda na morje, razdalje do svetovnih trgov in morskih pristanišč (z izjemo Kaspijskega morja) pa so velike.

Nizka gostota prebivalstva omejuje potencial trgovcev na drobno, da bi po nizki ceni služili širokemu krogu potrošnikov.

Zaradi velike birokracije, šibkega institucionalnega sistema in korupcije so stroški in čas, potrebni za čezmejno trgovino, visoki po mednarodnih standardih.

Vendar pa vlada še naprej veliko vlaga v krepitev regionalne povezanosti in prometnih povezav. Sodeluje tudi v kitajski pobudi Belt and Road Initiative, ki bo sprostila dodatna sredstva za nadgradnjo infrastrukture in nove čezmejne povezave.
 

Poslovno sodelovanje med Slovenijo in Kazahstanom 

Slovenija je v letu 2024 v Kazahstan izvozila za 143 mio EUR blaga, uvozila pa ga je za 20 mio EUR.

Izvoz Slovenije v Kazahstan je omejen večinoma na farmacevtske izdelke. Teh je Slovenija v letu 2024 v Kazahstan izvozila za 111,3 mio EUR, kar je predstavljalo 78 % celotnega izvoza Slovenije v to državo.

Skupno je blagovna menjava v letu 2024 dosegla 163 mio EUR, kar Kazahstan uvršča na 43. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.


 
Viri:
  • Factiva
  • bne IntelliNews
  • BCC Invest
  • EIU
  • Foto: iStock
 

Preberite še:


Gospodarska delegacija v Kazahstan med 29. marcem in 4. aprilom 2025

Poslovno okolje Kazahstana

Poslovno sodelovanje Kazahstana s Slovenijo



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: