Kriza avstrijskega pohištvenega trga

četrtek, 14. november 2024
 

Stečaj avstrijske trgovske pohištvene verige Kika/Leiner

Avstrijska trgovska pohištvena veriga Kika/Leiner je po spodletelem poskusu prestrukturiranja v juniju 2023 zdaj znova vložila predlog za stečaj.

Kot razloge podjetje navaja dejavnike, kot so prejšnja plačilna nesposobnost, stečaj nekdanjega matičnega podjetja Signa, gospodarska recesija in naraščajoči stroški.

Kljub prizadevanjem vodstva za rešitev poslovanja, se je prestrukturiranje v trenutnih razmerah izkazalo za nemogoče, čeprav je podjetje letos že zmanjšalo število zaposlenih s 1.900 na 1.400. V minulem poslovnem letu je poslovanje trgovske verige še vedno ostalo v rdečih številkah.

Stečajni upravitelj bo sedaj sprejel nadaljnje odločitve o prihodnosti družbe in njenih 1.400 zaposlenih.

Pred 10 leti je bila trgovska veriga Kika/Leiner 2. največji trgovec s pohištvom v Avstriji, takoj za družbo XXXLutz in je imela okoli 7.500 zaposlenih na 73 lokacijah v Avstriji in vzhodni Evropi ter 1,2 mlrd EUR prometa.

Od leta 2013 pa do danes je podjetje preživelo burne čase. Zgodile so se 3 spremembe lastništva, en stečaj, številna zaprtja poslovalnic ter zmanjševanje števila zaposlenih.


 

Kriza avstrijskega pohištvenega trga

Trenutne razmere so za avstrijske trgovce s pohištvom zelo težke, saj jih je močno prizadel velik padec potrošnje.

Gospodinjstva v vseh dohodkovnih ravneh čakajo na boljše gospodarske čase, predvsem pri večjih nakupih. Poleg tega so gospodinjstva že med pandemijo porabila veliko denarja za pohištvo, kar se sedaj posledično odraža v zmanjšanem povpraševanju.

Po podatkih avstrijskega statističnega urada, je prodaja v avstrijski trgovini s pohištvom leta 2023 upadla za -11,5 %. Velik vpliv na zmanjšano prodajo sta poleg šibkejšega povpraševanja imeli tudi rekordna inflacija in visoka globalna negotovost.

Nekateri trgovci s pohištvom so se na slabe razmere na trgu odzvali z zniževanjem cen, kot na primer švedska skupina Ikea, ki je v zadnjem letu v povprečju za -15 % znižala cene več kot 8.000 izdelkom.

Trenutno ni dobrih obetov, da bi se stanje kmalu izboljšalo. Gradbeništvo in industrija sta v recesiji, kar negativno vpliva na nakupno razpoloženje gospodinjstev.
 

Težke gospodarske razmere spreminjajo avstrijski maloprodajni trg

Trgovska veriga Kika Leiner ni edina, ki je žrtev trenutne gospodarske recesije. V Avstriji je bilo v Q3 2024 približno 18,1 % več stečajev podjetij kot leto prej, pri čemer je bila maloprodaja 2. najbolj prizadeta.

Zaradi inflacije so močno narasle tudi najemnine, kar poleg recesije in s tem povezanega zadrževanja potrošnikov, vodi v zaprtje vse več trgovin.

Zaradi visokih najemnin je trenutno zelo težko najti najemnike, zlasti za velike poslovne prostore.

Praznih lokalov in poslovnih prostorov je v Avstriji vedno več. Pa ne velja to le za znamenito dunajsko Mariahilfer Straße, kjer najemnine za poslovni prostor pogosto dosežejo tudi 30.000 EUR na mesec. Spremembe v maloprodaji občuti tudi nič manj znana salzburška Getreidegasse. Trgovske verige, kot so Zara, Marionnaud in McDonald's, so zaradi visokih stroškov že zapustile staro mestno jedro.
 


Viri:
  • Factiva
  • Deutsche Presse-Agentur
  • APA
  • Die Presse
 

Preberite še:


Globalni trendi na področju lesne in pohištvene industrije

Avstrijska lesna in pohištvena industrija

Gospodarstvo ter možnost vstopa na avstrijski trg 



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: