Minister Počivalšek na Dunaju o izzivih gospodarstva

petek, 25. marec 2022

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek se je 18. marca 2022 na Dunaju srečal z  Leonore Gewessler, avstrijsko ministrico za podnebje, okolje, energijo, mobilnost, inovacije in tehnologijo in Elisabeth Köstinger, avstrijsko ministrico za kmetijstvo, regije in turizem, s katerima se je pogovarjal o aktualnih razmerah v obeh državah. 
 

Avstrija - največja tuja investitorka v Sloveniji

V pogovoru z Leonore Gewessler, ministrico za podnebje, okolje, energijo, mobilnost, inovacije in tehnologijo, je minister Počivalšek poudaril, da je slovensko gospodarstvo izjemno izvozno naravnano ter da Slovenija v letu 2022 pričakuje 6,1 % rast BDP. Avstrija je za Slovenijo četrta najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica, največja tuja investitorka in druga po obisku turistov. V 2021 je Slovenija zabeležila 8 milijard skupne menjave (trgovina in storitve), kar predstavlja 21 % rast glede na preteklo leto. V Sloveniji deluje 740 podjetij z avstrijskim kapitalom. Kot dober primer investicije je minister izpostavil podjetje Magna Steyr v Hočah pri Mariboru ter izrazil željo po pritegnitvi kvalitetnih avstrijskih investitorjev.

Poudaril je, da je Slovenija zelo zainteresirana za sodelovaje z avstrijskimi podjetji na področju transformacije avtomobilskega sektorja. Avtomobilski grozd v Sloveniji predstavlja 10 % BDP, 20 % izvoza in zagotavlja 40.000 delovnih mest. Slovenija je pomemben dobavitelj delov za nemško avtomobilsko industrijo in je tudi na ta način odvisna od transformacijskih trendov v Nemčiji.

Minister je predstavil tudi načrte Slovenije na področju energetike. Glede dobave zemeljskega plina je povedal, da je Slovenija priključena na plinovode iz Avstrije, Hrvaške in Italije, pri čemer iz prvih dveh doteka ruski plin, kar je razlog za skrb. Kot večina držav EU se tudi Slovenija pogovarja o možnih alternativah, zadnji so bili pogovori z Alžirijo. S povečanim povpraševanjem bodo države članice EU dvigovale cene, zato je pomemben usklajen pristop na ravni EU. 

Slovenija proizvede dovolj elektrike za lastne potrebe, a je zaradi skupnega evropskega trga podvržena visokim cenam. Minister se je zavzel za spremembo trenutnega modela trgovanja z elektriko. Omenil je, da bomo v Sloveniji do 2033 ustavili TEŠ in v prihodnjih letih okrepili obnovljive vire energije, vendar brez NEK ciljev ne bo mogoče doseči. Omenil je tudi umestitev jedrske energije v taksonomijo trajnostnega financiranja EU.

Avstrija je od ruskega plina izjemno odvisna – 80 % dobavljenega plina je iz Rusije. Ministrica ocenjuje, da se s tem dolgoročno krepi pravilnost politike prehoda na obnovljive vire, ki jo Avstrija dosledno izvaja. Trenutno Avstrija 75-80 % elektrike že pridobiva iz obnovljivih virov. Pripravlja paket glede cen elektrike, ki bo v prvi vrsti razbremenil gospodinjstva in mala podjetja. 

Minister Počivalšek se je dotaknil še področja logistike v Sloveniji, kjer deluje več uspešnih avstrijskih podjetij. Povzel je zgodovino projekta 2. tir in napovedal, da bo gradnja zaključena v nekaj letih. Kapaciteta Luke Koper se bo na ta način povečala z dvakratnikom. 

Ministrica Gewessler se je zavzela za sodelovanje s Slovenijo na področju inovacij in izpostavila projekt »Klimatsko nevtralna mesta«, ki se pripravlja v okviru programa Horizon Europe. Poudarila je, da sta za podjetja pomembni predvsem podpora za raziskave in razvoj ter dostopnost do zelenih energij. Minister Počivalšek je pojasnil, da ima Slovenija izkušnje z iniciativo pametna mesta in pametne vasi in posebej izpostavil sodelovanje z Japonsko glede učinkovite rabe elektrike. Glede vzpodbud za inovacije in raziskave je povedal, da Slovenija podpira investicije v to področje predvsem z davčnimi olajšavami. Velja princip, da država podpira proces od ideje do patenta.

Kasneje se je minister Počivalšek srečal tudi z Elisabeth Köstinger, ministrico za kmetijstvo, regije in turizem. Po besedah ministrice je velika škoda za zimski turizem v Avstriji nastala zaradi božičnega lockdowna. Posledica je 25 % manj prihodkov od turizma v zimski sezoni, pri čemer je Švica v istem obdobju, zaradi blažjih ukrepov, zabeležila 30% rast. Ukrepi pomoči turizmu v Avstriji še veljajo (do junija 2022) in so na voljo za najbolj prizadeta področja, med katera sodita tudi mestni turizem ter kongresna dejavnost. Za slednjo je Avstrija uvedla sistem vavčerjev.

Minister Počivalšek je obisk na Dunaju izkoristil tudi za srečanje s slovenskimi podjetniki. Poudaril je, da je novo realnost potrebno sprejeti in iz nje ustvariti nove priložnosti. Dejal je tudi, da bo za nadaljevanje gospodarske rasti potrebno okrepiti vlaganja v razvoj, na drugi strani pa okrepiti položaj na tujih trgih. 

Vir: Ministrstvo za zunanje zadeve

 

Preberite tudi:


Vas zanima avstrijski trg?

Gospodarske panoge Avstrije