Pomanjkanje zdravil na Irskem in drugod v EU
Pomanjkanje zdravil na Irskem povzroča težave bolnikom in farmacevtom
Irski farmacevti se že 4 leta soočajo s problemi pomanjkanja zdravil. Na Irskem trenutno primanjkuje 333 zdravil, med katerimi so obliži za hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ), ki so od januarja brezplačno na voljo ženskam za zdravljenje simptomov menopavze, zdravila za zdravljenje motnje pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD), zdravila proti bolečinam, zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni ter zdravila za psihiatrične bolezni. Med tistimi, ki jih primanjkuje, je 238 zdravil s srednjim do visokim tveganjem.Bolniki, farmacevti in splošni zdravniki so nad stanjem razočarani, kljub obljubam, da bodo to težavo obravnavali na ravni EU.
Zaradi pomanjkanja zdravil je zdravljenje bolnikov pogosto odloženo ali prekinjeno, zato so bolniki jezni, razočarani, pa tudi zaskrbljeni in tesnobni. Posledično so farmacevti v lekarnah deležni verbalnih ali fizičnih zlorab. Podatki raziskave Ireland Thinks in Azure Pharmaceuticals kažejo, da je v zadnjem letu 80 % irskih farmacevtov doživelo verbalno ali fizično zlorabo.
Večina farmacevtov poroča, da se je v zadnjih letih njihova delovna obremenitev močno povečala. Farmacevti se soočajo z vse bolj stresnimi delovnimi okolji, nezadovoljnimi pacienti, upravnimi bremeni in zastarelimi modeli plačil.
Pomanjkanje zdravil povzroča tudi vse večjo uporabo nelicenciranih, dražjih alternativnih zdravil. Ti izdelki se lahko uporabljajo kot alternativa zdravilom, ki jih ni na zalogi, a ta zdravila pogosto nimajo navodil za bolnike v angleškem jeziku, kar lahko povzroča zmedo glede odmerkov ali interakcij z drugimi zdravili, hrano, alkoholom ali alergijami, ki jih ima bolnik.
V nekaterih primerih pa ljudje sploh nimajo dostopa do zdravil, potrebnih za njihovo zdravljenje.
Pomanjkanje zdravil pesti tudi druge države EU
S pomanjkanjem zdravil se soočajo tudi druge države EU. Glede na poročilo farmacevtskega združenja Evropske unije (PGEU) je leta 2023 pomanjkanje zdravil prizadelo vse evropske države. Stanje se je v večini držav v primerjavi z letom 2022 poslabšalo, vključno s Švedsko, Portugalsko, Španijo in Nemčijo.Največ v državah EU primanjkuje zdravil proti okužbam za sistemsko uporabo, zdravil za kardiovaskularni sistem in zdravil za živčni sistem.
V večini držav pomanjkanje zdravil negativno vpliva na javne lekarne, kar vodi do finančnih izgub zaradi povečanja vloženega časa in povečanja administrativnega dela. Lekarne po vsej EU so lani v povprečju namenile skoraj 10 ur na teden za odpravo pomanjkanja zdravil.
V 2023 se je zmanjšalo tudi zaupanje bolnikov v farmacevte ter zadovoljstvo zaposlenih v lekarnah.
V večini držav EU (61 %) so že vzpostavljeni sistemi za poročanje o pomanjkanju zdravil.
Vzroki za pomanjkanje zdravil
Vzroki za pomanjkanje so kompleksni, tako kot je kompleksna proizvodnja zdravil.Medtem ko je Nemčija, ki se ponaša z velikimi farmacevtskimi podjetji, kot so Bayer, Basf, Boehringer Ingelheim in BioNTech, včasih veljala za svetovno lekarno, proizvodnja zdravil danes poteka globalno.
Dobavne verige so daljše in zato nagnjene k motnjam. Večina učinkovin se zdaj proizvaja na Kitajskem in v Indiji. Ne le, da so v teh državah nižje plače, tudi okoljski predpisi so manj strogi kot v EU. Množična proizvodnja in monopolizacija sta postali središče proizvodnje cenejših zdravil. Posledično vse manj dobaviteljev proizvaja vedno večje količine, kar predstavlja veliko tveganje za prekinitev dobavne verige.
Večkrat prihaja tudi do motenj na dobavni poti, zaradi česar pošiljke ne dosežejo končnih kupcev. Primeri so na primer zaprto pristanišče v Šanghaju med pandemijo Covid-19, ali blokiran Sueški prekop.
Omejene zaloge in proizvodnja na zahtevo težave le še stopnjujeta, saj začasnih primanjkljajev v proizvodni verigi ni mogoče nadomestiti.
Vzdrževanje zalog je drago, saj so nihanja v povpraševanju ogromna. Skladiščni prostori stanejo in težko je predvideti, ali bodo zdravila na zalogi tudi prodana. Med pandemijo Covid-19 je na primer Infectopharm propadel, ker je široka uporaba mask povzročila močan upad številnih drugih nalezljivih bolezni. Podjetje je moralo uničiti zaloge dragih otroških antibiotikov, ker jih ni moglo prodati. 2 leti kasneje je povpraševanje spet začelo rasti.
Cenovni problem je še posebej pereč pri generičnih izdelkih, ki predstavljajo od 70 do 80 % osnovne ponudbe farmacevtskih izdelkov. Marže za proizvodnjo teh izdelkov so izjemno nizke in proizvajalci so prisiljeni proizvajati čim ceneje z rabatnimi pogodbami.
Proizvodnjo zdravil bi bilo težko v celoti vrniti v EU. Zelo zapleteno bi bilo proizvesti čiste kemikalije, potrebne za aktivne sestavine, saj okoljska zakonodaja EU to skoraj onemogoča. Pa tudi če bi bilo to možno, bi za ponovno vzpostavitev proizvodnih zmogljivosti potrebovali najmanj 5 let.
Viri:
- Factiva
- Irish Independent
- The Irish Examiner
- CE NoticiasFinancieras
- PGEU
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju farmacije
Gospodarstvo ter možnost vstopa na irski trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.