Posledice Trumpove zmage za svetovno in evropsko gospodarstvo
Zmaga Donalda Trumpa v tekmi za naslednjega predsednika ZDA bo imela, če bo potrjena, gospodarske posledice za ves svet, tudi za Evropo.
Če bo Trump izpolnil le del svojih obljub, od višjih trgovinskih tarif do deregulacije, več črpanja nafte in večjih zahtev ameriškim partnerjem v Natu, se bo pritisk na državne finance, inflacijo, gospodarsko rast in obrestne mere čutil na vseh koncih sveta.
Trajnost
Ker namerava Trump znova umakniti ZDA iz Pariškega sporazuma in podvojiti fosilna goriva, se bo predvidoma hitrost zelenega prehoda upočasnila, namesto pospešila.Ker so ZDA odgovorne za več kot desetino onesnaževanja, ki povzroča segrevanje planeta, ima vsak premik v ameriški podnebni politiki globalne posledice. Bolj vroč planet pomeni več nesreč, tudi v EU, ki se mora ustrezno pripraviti na hujše podnebne vplive.
Nekateri se bojijo, da bi lahko Trumpova zmaga zmanjšala zagon za podnebne ukrepe po vsem svetu, zaradi česar bodo cilji Pariškega sporazuma še bolj nedosegljivi.
Financiranje podnebnih ukrepov v revnejših državah je vroča tema letošnjega globalnega podnebnega vrha, ki se začne 11. novembra, Trumpova zmaga pa lahko postavi konferenco v negotovost. Brez podpore ZDA bodo države v razvoju, ki so v težavah zaradi dolgov, težko zbrale potrebna sredstva za prehod s fosilnih goriv.
Energija
Trumpova obljuba, da bo povečal črpanje nafte in plina ter pošiljal več fosilnih goriv v tujino, je povzročila zaskrbljenost med okoljevarstveniki, vendar je industrija upala na velike dobičke.Kljub temu, da je ameriški izvoz zemeljskega plina lani dosegel rekordno raven, želi Trump odpraviti zamrznitev dovoljenj Bidnove administracije za nove projekte utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), kar je omejitev, ki ustvarja negotovost za evropski trg.
Nekateri v Trumpovem taboru želijo, da razveljavi zakon o zmanjševanju inflacije (IRA), ki namenja več kot 500 mlrd USD za projekte, kot so čista tehnologija, vodik in obnovljiva energija. Ta program je ustvaril delovna mesta v ključnih državah in odtegnil podjetja stran od Evrope, kar je ZDA dalo prednost pred EU v panogah, kot so vetrna in sončna energija, alternativna goriva in EV. Razveljavitev IRA bi lahko pomenila dobrobit za EU.
Trgovina
Uvozne dajatve, vključno z 10 % univerzalno carino na uvoz iz vseh tujih držav in 60 % carino na uvoz iz Kitajske, so ključna točka Trumpove politike in bodo verjetno imele največji svetovni vpliv.Ekonomisti opozarjajo na škodljiv vpliv carin na ameriško gospodarstvo, na gospodarsko rast in višje stroške za potrošnike. Trumpova trgovinska politika je bolj osredotočena na zmanjšanje znatnega trgovinskega primanjkljaja ZDA, kot na odpiranje novih tržnih priložnosti.
Mobilnost
Zmaga Donalda Trumpa bo verjetno prizadela tudi evropske proizvajalce avtomobilov."Želim, da nemška avtomobilska podjetja postanejo ameriška avtomobilska podjetja," je nedavno dejal Trump svojim podpornikom in obljubil najnižje davke, najnižje stroške energije in najnižje zakonsko breme za proizvajalce avtomobilov, ki se odločijo preseliti proizvodnjo v ZDA, hkrati pa povečati carine za druge.
Republikanci so tudi obljubili, da bodo preklicali Bidnov program za električna vozila (EV), katerega cilj je zagotoviti, da bo polovica vseh novih avtomobilov in tovornjakov, prodanih leta 2030, brez emisij.
Obramba
Evropa bi lahko utrpela tudi dodaten udarec povečanih obrambnih stroškov, če bi Trump zmanjšal podporo Natu.Evropa se je od konca 2. svetovne vojne zanašala na ameriško vojaško prisotnost in ker ruski vojni v Ukrajini ni videti konca, bo Evropa prisiljena zapolniti vsako vrzel, ki bo nastala zaradi umika ZDA.
Toda državni dolg v Evropi je že blizu 90 % BDP, zato so finance obremenjene in vlade se bodo trudile spodbuditi gospodarstvo, ki trpi zaradi trgovinskih ovir, hkrati pa financirati vojaško porabo.
Tehnologija
V času vlade Joe Bidna se je EU dogovarjala z ZDA o tehnologiji. Trumpova zmaga bi lahko ustavila delovanje Sveta ZDA-EU za trgovino in tehnologijo, katerega namen je razprava ZDA in EU o tehnološki politiki in usklajevanje o temah, kot so polprevodniki in standardi o AI. Konec takega diplomatskega kanala bi lahko prišel ravno takrat, ko bo mednarodno usklajevanje glede upravljanja AI najbolj potrebno.Trump je zelo povezan z Elonom Muskom, lastnikom X, ki je postal njegov velik podpornik. Če EU kaznuje X zaradi kršitev blokovskega pravilnika o moderiranju vsebine, bi se lahko odnos med Trumpom in Evropsko komisijo zelo hitro poslabšal in znova oživil prepričanje, da EU poskuša uničiti ameriška velika tehnološka podjetja.
Finančne storitve
Trumpova zmaga bo pomenila velik izziv tudi svetovnim finančnim regulatorjem.Mednarodni organi, kot so Odbor za finančno stabilnost, IOSCO in Baselski odbor za bančni nadzor, pripravljajo mnoga globalna pravila za preprečevanje nove svetovne finančne krize, ki bi lahko bila ogrožena zaradi nekooperativnosti ZDA.
Kratkoročno je Trumpova zmaga videti kot slaba novica za globalno uvedbo pravil o bančnem kapitalu, znanih kot Basel III, ki so bila pripravljena po krizi 2007–2008, da bi zagotovili, da imajo posojilodajalci dovolj rezerv za spopadanje z gospodarskimi pretresi.
ZDA so po obsežnem lobiranju bančne industrije že spremenile svoje načrte in preložile uvedbo globalnih pravil, zdaj pa bi lahko pravila celo v celoti odpravile, kar je povzročilo strah pred finančno nestabilnostjo.
Centralno bančništvo
Analitiki pri Goldman Sachsu ocenjujejo, da bi lahko evro padel za kar -10 % v primerjavi z dolarjem, če bo nova uprava sprejela svoj vsesplošni tarifni načrt, medtem ko bi lahko prihodki med skupino največjih evropskih podjetij naslednje leto upadli za več kot -5 %.Trump je izrecno pozval k večjemu vmešavanju Bele hiše v delovanje ameriške centralne banke FED, kar bi lahko imelo velike posledice za stabilnost svetovnega finančnega sistema, pa tudi za nadaljnjo prevlado dolarja kot svetovne rezervne valute.
Viri:
- Factiva
- Reuters
- Politico
Preberite še:
Gospodarstvo ter možnost vstopa na trg ZDA
Napovedi EIU za globalno gospodarstvo v letu 2025
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.