Poslovni – pisarniški prostori v ZDA

sreda, 31. avgust 2022

Pandemija, ki je bila (oziroma še je) prisotna in je spremenila veliko poslovnih navad, ima vpliv tudi na poslovne oziroma pisarniške prostore v ZDA. Delo na daljavo ali delo od doma je pripeljalo do stanja, ko podjetja preprosto ne potrebujejo več toliko pisarniškega prostora kot nekoč.

Z naraščanjem prožnejših politik dela od doma posamezna delovna mesta - lokacije za vsakega uslužbenca niso več potrebna. Tako ni presenetljivo, da so kvadratni metri prva stvar, ki jo podjetja nameravajo zmanjšati zaradi morebitnih zmanjšanj proračuna.

Približno 72 % vodilnih delavcev v ZDA želi v naslednjem letu čim bolj zmanjšati vezanost svoje organizacije na nepremičnine. Finance so druga funkcija, kjer vodje pričakujejo reze. Nasprotno pa nameravajo vodstveni delavci več sredstev vložiti v IT in prodajo.
 

Nepremičnine v središču proračunskih rezov korporacij

Ni več nobena skrivnost, da svetovno gospodarstvo prihaja v recesijo in bodo nepremičnine v središču proračunskih rezov za korporacije. Raziskava, ki je v ZDA zajela več kot 200 finančnih direktorjev različnih korporacij, je razkrila, da je "upravljanje nepremičnin - objektov" korporativna funkcija, ki se bo najverjetneje soočila z zmanjšanjem proračuna. Številna podjetja so že preusmerila proračune za nepremičnine v druge dele poslovanja podjetij, da bi odražala novo delovno paradigmo.

Podjetje kot obračunski primer je v ZDA podjetje, ki se je znašlo v situaciji, da ima štiri poslovne zgradbe, a le 10 % delavcev bi naj še prihajalo na delo v pisarno! Torej pisarniški stroški postanejo nesorazmerni s potrebo in se tako imenovani nepremičninski dolarji pričnejo preusmerjati v nove strategije podjetja. Skoraj tretjina stroškov podjetja je bila porabljena za plačilo najemnin ali vzdrževanje pisarniških prostorov ali drugih prostorov za skupno delo. Nove strategije za porabo teh sredstev se sedaj namenjajo potovanjem, razvoju talentov, prizadevanjem za raznolikost in vključevanje oziroma tja, kjer se lahko izboljša izkušnja zaposlenih in s tem tudi zadrževanje sposobnih kadrov v podjetju.

40 % vprašanih finančnih direktorjev pravi, da bodo v naslednjih 12 mesecih povečali proračune za IT, kar je ugotovitev, ki je skladna s splošno idejo vodstva podjetij, da je tehnologija "obvezna" naložba v vseh gospodarskih razmerah, vključno z recesijo. Na tehnologijo se gleda tudi kot na deflacijsko silo, zaradi česar je še pomembnejša za naložbe v času visokih cen. Ena četrtina finančnih direktorjev tudi pravi, da jim bo avtomatizacija pomagala pri boju proti inflaciji.

Finance pa so funkcija, pri kateri se vse bolj uporablja avtomatizacija in drugo področje, ki je najbolj ranljivo pri krčenje proračuna. 22 % vodij financ pravi, da so tarča zmanjšanja prav finance, takoj za nepremičninami (35 %). Kako finančni direktorji trošijo v inflacijskem svetu, je veliko večja tema od tega, kam se preusmerja proračun za nepremičnine ali kako se podjetja selektivno zmanjšujejo, ko se gospodarstvo upočasnjuje.

Sorodna analiza trdi, da bodo stroškovni pritiski privedli do pospešenih naložb v avtomatizacijo in druge tehnologije za povečanje produktivnosti, ki jih analitiki opisujejo kot "omogočevalce deflacije". To lahko vpliva tudi na strategijo odnosov z vlagatelji. S koncem dobe poceni denarja in višjimi stroški kapitala se bo več podjetij osredotočilo na kapitalske naložbe, ki zmanjšujejo stroške, namesto da bi dajale prednost odkupom podjetij in drugim dejavnostim finančnega inženiringa, ki jih je lažje izvajati v svetu negativnih realnih obrestnih mer.
 

Primer, ki potrjuje te navedbe

V Clevelandu, kjer se nahaja sedež Slovenian American Business Association – SABA, je prisotna tudi ena največjih (v letu 2022 naj bi postala celo največja) zavarovalnic v ZDA, Progressive. V času pred pandemijo so na vpadnici v mesto (271 South) zgradili več zgradb, ki sedaj samevajo in prinašajo samo stroške. Ne glede na to, da bodo v 2022 izkazali največji dobiček od svojega obstoja, se pričakuje, da v kratkem pridejo te zgradbe na trg za prodajo in poraja se vprašanje, kdo pa bi imel interes za nakup v znani situaciji nezasedbe pisarn. A nepremičninski trg je tudi v ZDA nepredvidljiv in ker je še vedno najbolj sigurna investicija v nepremičnine, poznavalci pravijo, da zgradbe ne bodo dolgo na trgu. Ugodna cena bo gotovo eden od dejavnikov, ki bo privedel investitorje, ki pa na donos svoje investicije lahko malo počakajo.


Foto: Cleveland.com (Marvin Fong / The Plain Dealer)

Pripravil:

Jurček Žmauc
Slovenian American Business Association
e-mail: jurcek.zmauc@sloaba.com
 

Preberite tudi:


Kakšne so poslovne priložnosti na trgu ZDA

Katere brezplačne storitve nudijo slovenski poslovni klubi v tujini