Predstavitev delovanja Centra za digitalno transformacijo v Srbiji

petek, 05. julij 2024
 

Pomoč podjetjem na njihovi poti digitalne transformacije


Centar za digitalnu transformaciju (CDT) je spin-off podjetje Privredne komore Srbije (PKS). CDT je nastal z namenom, da koordinira in implementira digitalno transformacijo v vseh panogah gospodarstva, s posebnim fokusom na malih in srednjih podjetjih.

Odločitev za vzpostavitev CDT je prišla po analizi, ki jo je izvedla PKS, kjer so ugotovili, da 60 % podjetij ni imelo nikakršnega znanja oz. vedenja o digitalni transformaciji, 45 % jih ni vedelo na koga se lahko obrnejo za pomoč, 20 % jih je implementiralo napačne IT rešitve in 80 % jih je menilo, da je to zelo drag postopek. V tej pilotni študiji pomoči pri digitalni transformaciji je sodelovalo 340 srbskih podjetij, ki so vlogo CDT kot mentorja v procesu digitalne transformacije ocenila odlično. Na podlagi tega so se v PKS kot matični instituciji odločili, da CDT razvijajo kot samostojno pravno osebo, ki bo na trgu ponujala storitve svetovanja in mentoriranja podjetjem pri njihovem prehodu na digitalno poslovanje.

Tako je njihov osnovni program začelo že 5000 podjetij, od tega ga je končalo približno 1000.

Osnovni program CDT je zasnovan tako, da vsako sodelujoče podjetje najprej izpolni vprašalnik, kjer se definirajo problemi, ki jih ima dotično podjetje na področju digitalizacije. Na podlagi tega certificiran svetovalec (trenutno jih imajo skoraj 70) naredi analizo stanja v podjetju in skupaj s podjetjem pripravi strategijo, ki je ciljno osredotočena na poslovni model, delovne procese, končne izdelke ali storitve. To je odvisno od identifikacije problema. Sledi faza implementacije strategije, ki pa je v celoti v pristojnosti podjetja. Uspešna implementacija strategije je tudi osnova za subvencioniranje procesa (financiranje zagotovi Ministrstvo za gospodarstvo v okviru podpore SMP) digitalne transformacije. Uspešnost implementacije pa potrdi certificiran svetovalec v zadnji fazi verifikacije.

Metodologijo delovanja so na začetku razvijali s pomočjo avstrijskih in nemških svetovalcev (razvojno sodelovanje), kasneje pa so z lastnim znanjem nadgradili in dogradili celoten koncept poslovanja. Ker so bili pri pomoči podjetjem zelo uspešni so jih detektirale tudi mednarodne finančne institucije in jih povabile k mednarodnim projektom. Tako je CDT vpet v projekte prenosa znanja in izvajanja digitalne transformacije v BiH, Keniji, Gruziji in Azerbajdžanu. 

Sami ocenjujejo, da je največja dodana vrednost njihove metodologije postopek certificiranje kvalificiranih svetovalcev, ki posedujejo potrebna znanja v IT in istočasno razumejo poslovanje podjetij v posamezni gospodarski panogi. Prav tako so naredili bazo ponudnikov IT storitev in produktov v Srbiji, kar po njihovem mnenju prinaša višjo stopnjo kakovosti storitve in predvsem varnosti.

V zadnjem obdobju pa CDT širi svojo ponudbo, in sicer so ustanovili Digitalno Akademijo, ki pa je zasnovana preko štirih različnih modelov. Cilj je, da v okviru usposabljanja posamezniki pridobijo specifična znanja iz področja IT in poslovnih procesov ter ta znanja ustrezno združijo in uporabijo v praksi v podjetništvu. Prav tako so ustanovili start-up inkubator, ki pa je specializiran za IT podjetja, ki nudijo storitve digitalne transformacije za različne gospodarske panoge. V okviru tega izjemno pozornost namenjajo UI in njeni širši uporabi v podjetništvu. Razvili so že dva modela UI, in sicer internega za potrebe znotraj PKS in zunanjega za pomoč podjetjem.
 

Predstavitev CDT (pdf)


Pripravil:

Miloš Kosić
Veleposlaništvo Republike Slovenije Beograd

 

Preberite tudi:

Gospodarstvo ter možnost vstopa na srbski trg