Trendi v nizozemski hortikulturni industriji v prihodnjih letih
Nizozemska hortikulturna industrija ima ključno vlogo v nizozemskem gospodarstvu, saj državo postavlja na vodilno mesto pri izvozu lončnic, cvetja, sadja in zelenjave. S 90 % proizvodnje, namenjene za izvoz, industrija pomembno prispeva k svetovni preskrbi s hrano. Nizozemska ima globalni vpliv ter slovi po inovacijah in kot “osrednja baza” hortikulture po vsem svetu.
Vprašanje je, ali je možno hortikulturo uspešno uvesti v Slovenijo. Slovenija trenutno uvozi 80 % svojega sadja in zelenjave, kljub temu da ima znaten neizkoriščen kmetijski potencial. Da bi razvili hortikulturno proizvodno območje, ki izkorišča vse prednosti Slovenije, mora biti to območje čim bolj trajnostno in krožno, v skladu z željami Slovenije, da postane popolnoma krožno gospodarstvo.
Slika: PIXLR
Nastajajoči trendi
Potrošniški trendi
- Povpraševanje po lokalno pridelanih izdelkih: Naraščajoče zanimanje za zmanjševanje ogljičnega odtisa hrane in cvetličarstva.
- Organske in trajnostne oznake: Povečano povpraševanje po ekološko certificiranih pridelkih.
- Prilagajanje: Povečano zanimanje za prilagojene rešitve, kot so dostave lokalno pridelanega sadja in zelenjave, pomoč pri receptih, oblikovanje šopkov ali naročnine na sezonske pridelke.
Trajnost in krožnost
- Energijska učinkovitost: Uporaba geotermalne energije, sončnih panelov in energijsko varčnih klimatskih sistemov.
- Upravljanje z vodo: Napredni sistemi za recikliranje in zbiranje deževnice za doseganje 100 % krožnosti.
- Prakse krožnega gospodarstva: Poudarek na zmanjševanju odpadkov s kompostiranjem in ponovnim uporabo virov. Prehod na proizvodnjo brez šote in uporabo bioloških materialov. Pakiranje proti povratnim sistemom in zmanjševanje uporabe embalaže. Mono tokovi kot osnova.
- Ogljična nevtralnost: Prizadevanje za zmanjšanje emisij CO2 v skladu s cilji Zelenega dogovora EU. Uporaba Hortifootprinta za benchmarking in spodbujanje učnih krivulj.
Tehnološke inovacije
- Pametno kmetovanje in AI: Povečana uporaba umetne inteligence, robotike in IoT za precizno kmetijstvo.
- Avtomatizacija: Rast tehnologij avtonomnih rastlinjakov.
- Vertikalno kmetovanje: Razširitev urbanih vertikalnih kmetij z uporabo LED osvetlitve in hidroponike.
- Rastlinjaki: Prehod z zunanjih posevkov na bolj učinkovito pridelavo v rastlinjakih, kar zadeva vodo in hranila kot pomembna dejavnika. Potreba po pridelavi čiste in zdrave hrane z manj sredstvi.
- Analitika podatkov: Uporaba velikih podatkov za optimizacijo pridelka, zmanjševanje odpadkov in izboljšanje kakovosti pridelka.
Mednarodno sodelovanje in konkurenca
- Dinamika svetovnih trgov: Povečana konkurenca držav, ki sprejemajo nizozemske inovacije. Nizozemska “prodaja” svoje znanje in podpira lokalno proizvodnjo v drugih državah, kot je Slovenija.
- Partnerstva: Sodelovalne raziskave in izmenjava znanja (so-ustvarjanje) z drugimi evropskimi državami za zagotavljanje zadostne proizvodnje hrane.
- Izzivi izvoza: Obravnava regulativnih sprememb, vplivov Brexita in geopolitične nestabilnosti.
Premiki v delovni sili
- Pomanjkanje delovne sile: Povečana odvisnost od migrantov in avtomatizacije za zapolnitev vrzeli. Na tem področju je veliko pritiska, z višanjem standardov, kot so posebej zgrajeni hoteli in restavracije ob objektih podjetij za zagotavljanje dobrega počutja zaposlenih.
- Razvoj veščin: Osredotočanje na usposabljanje delavcev za upravljanje visokotehnoloških hortikulturnih sistemov, z omogočanjem tečajev ali praktičnega usposabljanja v različnih podjetjih.
Prilagajanje na podnebne spremembe
- Odporne sorte posevkov: Razvoj rastlin, odpornih na škodljivce, bolezni in ekstremne vremenske razmere.
- Rastlinjaki prihodnosti: Inovacije za obvladovanje podnebnih sprememb z minimalnim vplivom na okolje.
- CRSD in PEF-CR: Direktiva o poročanju o trajnostnem razvoju podjetij. Velika podjetja morajo upoštevati vidike ljudi, dobička in planeta. Poleg tega PEF-CR (pravila kategorije okoljskega odtisa izdelka) za izračun odtisa na ravni izdelka.
Priložnosti in izzivi
Priložnosti:
- Vodilna vloga pri izvozu hortikulturnih tehnologij.
- Možnost zadovoljevanja globalnih potreb po varnosti hrane s trajnostnimi rešitvami.
- Izkoristek trajnosti kot konkurenčne prednosti.
Izzivi:
- Visoki začetni stroški uvajanja novih tehnologij.
- Regulativne spremembe, ki se pogosto spreminjajo in niso poenotene v vseh evropskih državah, ter pritisk k doseganju trajnostnih standardov.
- Ohranjanje konkurenčne prednosti ob naraščajočem globalnem sprejemanju podobnih inovacij.
Zaključek
- Povzetek pomena prilagajanja trendom v globalni hortikulturi.
- Poudarek na inovacijah, trajnosti in sodelovanju kot ključih do prihodnjega uspeha.
- Poziv deležnikom, da vlagajo v tehnologijo, raziskave in razvoj delovne sile.
Besedilo je za potrebe slovenskega trga spisal član odbora in znan nizozemski svetovalec na področju florikulture in hortikulture, Leo Swart s podjetja Cresultant, in Rob van Leeuwen s podjetja YEALD ter Peter Klaapwijk s podjetja 2Harvest.
Kontakt:
Slovensko nizozemsko poslovno združenje
e-naslov: luka.sinkovec@sdbp.eu
Preberite tudi:
Pričakovane zakonodajne spremembe leta 2025: konkretni primeri in vpliv na agro-tehnologijo
Gospodarstvo ter možnost vstopa na nizozemski trg
Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini