Trgovina med UK in EU je v Q1 2021 upadla za -23 %

četrtek, 27. maj 2021

Po podatkih Urada za državno statistiko (ONS) je skupna blagovna menjava Združenega kraljestva z državami EU upadla za skoraj ¼ v primerjavi s Q1 2018, torej pred začetkom pandemije in pred negotovostjo Brexita.

Trgovina z državami zunaj EU se je v istem obdobju zmanjšala le za -0,8 %, kar kaže na vpliv novih mejnih kontrol na izvoz na celino v okviru dogovora o Brexitu, dogovorjenega med vlado Borisa Johnsona in Brusljem.

6 mesecev po koncu prehodnih dogovorov z EU je ONS v poročilu, ki je obravnavalo vpliv pandemije in Brexita na trgovino, dejal, da obstajajo dokazi o motnjah na začetku novega trgovinskega odnosa, ko je upadla aktivnost pristanišč, britanski izvozniki pa so se spopadali z novimi birokratskimi postopki.

Največ je v Q1 2021 upadel izvoz na Irsko, velike padce pa je beležil tudi izvoz v Nemčijo, Francijo in na Nizozemsko.

Kitajska je spomladi 2020 prvič postala največji uvozni trg za Združeno kraljestvo, saj je širjenje Covid-19 dvignilo povpraševanje po kitajskem tekstilu, ki se uporablja za obrazne maske in osebno zaščito. Uvoz iz Kitajske se je povečal tudi zaradi povečanega povpraševanja po kitajskem električnem blagu v času nacionalnih blokad, saj je bila Kitajska prvo veliko gospodarstvo, ki se je opomoglo po pandemiji, in edina velika država, ki je lani zabeležila rast svetovne trgovine. Nemčija je bila prej najpomembnejši uvozni trg Združenega kraljestva vse od začetka leta 1997 z izjemo 6 mesecev konec leta 2000 in začetka leta 2001, ko je bilo več uvoženega blaga iz ZDA.

Po podatkih ONS, uvoz iz Nemčije upada že od aprila 2019, kar sovpada z negotovostjo glede Brexita in napovedanimi datumi izstopa iz EU. Pandemija Covid-19 je vplivala tudi na nemško proizvodnjo in izvoz avtomobilov po vsem svetu. Prodaja avtomobilov v Združenem kraljestvu je januarja upadla zaradi zaprtja avtomobilskih salonov med blokadami.

Britanski premier meni, da so motnje v trgovini z EU le začasne, saj se obe strani še prilagajata novemu trgovinskemu odnosu, medtem ko si prizadevata za sklenitev novih trgovinskih poslov z drugimi državami po svetu. Vendar poslovni voditelji napovedujejo, da bo Brexit povzročil trajno višje stroške in s tem negativno vplival na britansko gospodarstvo.

Naomi Smith, izvršna direktorica pro-evropske kampanjske skupine Best for Britain, je dejala, da se podjetja soočajo z višjimi stroški in drago birokracijo.

Do padca izvoza v začetku leta 2021 je prišlo po hitrem kopičenju zalog s strani britanskih podjetij konec leta 2020, ki so si jih ustvarili v izogib motnjam na mejah. Trgovina je januarja upadla, saj so podjetja zmanjševala obstoječe zaloge.

ONS v svojem poročilu navaja, da je kar 38 % britanskih podjetij navedlo Brexit kot glavni vzrok padca mednarodne trgovine, predvsem na račun dragih birokratskih postopkov. Na primer izvoz hrane in živih živali na Irsko je bil deležen največ novih pregledov, zato so v Q1 2021 v tem izvozu zabeležili -65,9 % padec, kar je približno 300 mio GBP manj v obdobju med decembrom 2020 in januarjem 2021.



Viri: Factiva, The Guardian