Uspešno poslovanje avstrijske lesne industrije

torek, 14. junij 2022

Avstrijska lesna industrija v številkah 

Avstrijska lesna industrija je v letu 2021 prodala za 10,43 mlrd EUR blaga, kar je skoraj 29 % več kot leto prej. Lani se je povečala tudi zunanja trgovina. Izvoz v letu 2021 je dosegel 7,28 mlrd EUR, uvoz pa 5,66 mlrd EUR. Avstrijska lesna industrija je tako lani ustvarila 1,62 mlrd EUR zunanjetrgovinskega presežka, kar je 67 % več v primerjavi z letom 2020. 80 % izdelkov iz lesa, od lesa do pohištva in smuči, gre v tujino. 

Uspešno poslovanje na svetovnih trgih v državi zagotavlja številna delovna mesta v industriji, hkrati pa tudi večjo kupno moč v podeželskih regijah Avstrije. Lani je bilo v lesni industriji v Avstriji v 1.300 podjetjih zaposlenih skoraj 28.000 delavcev. Kot kažejo podatki, so ta zelena delovna mesta odporna na krize.

Tudi naložbe v nove proizvodne zmogljivosti stalno rastejo in so v letu 2021 beležile že 7. leto rasti. 
A ker so se energija, logistika in rezervni deli precej podražili, dobiček v panogi kljub dobremu poslovanju ni bistveno višji kot v preteklih letih.  
 

Evropski zeleni dogovor predstavlja oviro lesni industriji 

Kljub dobrim poslovnim rezultatom pa tudi na lesno industrijo vpliva politična negotovost. Rusko-ukrajinska vojna ter sankcije proti Rusiji in Belorusiji predstavljajo velike izzive za industrijo. 

Embargo Rusiji in Belorusiji prepoveduje izvoz lesa v EU. Obe državi skupaj z Ukrajino pokrivata 10 % evropskega povpraševanja po žaganem lesu. Avstrija ga je lani od Rusije dobila 146.000 m3, kar pa je po mnenju avstrijskega Združenja mogoče zlahka nadomestiti.

V Združenju avstrijske lesne industrije (Die Holzindustrie Österreichs ) pojasnjujejo, da je v sedanjih razmerah pomembno uporabiti evropske surovine, zagotoviti delovna mesta in okrepiti neodvisne vrednostne verige. Lesna industrija lahko prispeva k temu, saj je v Evropi na voljo dovolj lesa, les pa se lahko uporablja trajnostno. Tudi Evropska unija je zavezana trajnostnemu gospodarjenju z gozdovi in rabi lesa.

Nekateri projekti Evropske unije, še zlasti evropski zeleni dogovor iz leta 2019, predstavljajo oviro lesni industriji. Cilj tega dogovora je namreč zaradi varstva podnebja zmanjšati sečnjo do 10 % do leta 2030. Zato v Združenju pozivajo k prilagoditvi dogovora glede na novo realnost v Evropi. Po njihovem mnenju je nezmožnost uporabe virov ali uporaba v omejenem obsegu, napačna pot v trenutni situaciji. 
 

Stanje na trgu in surovin 

Povpraševanje po gradbenih materialih je še vedno zelo veliko in dinamično, cene surovin pa močno naraščajo v vseh segmentih.
Gradbena industrija je v razcvetu na skoraj vseh trgih po svetu. Poraba lesa nenehno raste. 

»Povečanje proizvodnje in usmerjenost na domači trg sta upočasnila dinamiko cen, stabilizirala razmere na trgu in normalizirala dobavne roke,« poudarjajo v Združenju. Zlasti boljša zaloga surovin čez zimo je olajšala kompenzacijo sezonskih nihanj. 

Pozitivno se je razvijala tudi oskrba lesne industrije s surovinami. Leta 2021 je bil pridelek lesa v Avstriji višji kot leto poprej. Skupni pridelek je znašal 18,4 mio m3, kar je skoraj 10 % več kot leto poprej. Poleg tega se delež poškodovanega lesa med sečnjo nenehno zmanjšuje. Lani se je zmanjšal za -32 %. 
 

 
Viri: Factiva, Austria Presse Agentur, Der Standard

 
Preberite še:

Ključni trendi evropskega pohištvenega trga

Globalni trendi na področju lesne in pohištvene industrije