Velika mednarodna tehnološka podjetja zaradi sankcij zapuščajo ruski trg

torek, 17. september 2024
 

Novi ukrepi vplivajo na zagonska IT podjetja, mala podjetja in posamezne uporabnike

Junija 2024 so bile sprejete nove sankcije proti ruskemu IT sektorju, zadnji krog tehnoloških sankcij je začel veljati 12. septembra.
Cilj teh sankcij je vojaško-industrijskemu kompleksu države omejiti dostop do poslovne programske opreme za upravljanje, načrtovanje in proizvodnjo.

Medtem ko so se veliki mednarodni ponudniki programske opreme umaknili iz Rusije že veliko pred temi sankcijami, novi ukrepi zdaj vplivajo na zagonska IT podjetja, mala podjetja in posamezne uporabnike.

Urad ameriškega ministrstva za finance za nadzor tujih sredstev (OFAC) je pojasnil, da je ameriškim podjetjem zdaj prepovedano ponujati IT svetovanje, storitve oblikovanja, podporo in storitve v oblaku, povezane z upravljanjem podjetij in proizvodno programsko opremo, kateri koli osebi v Rusiji. Vendar pa so bile narejene izjeme za storitve, povezane z internetno komunikacijo, kot so elektronska pošta, družbena omrežja in platforme za sporočanje.

Kljub tem izjemam je nejasno besedilo sankcij povzročilo zmedo pri številnih IT podjetjih. Posledično so se celo podjetja, katerih izdelki niso neposredno povezani z vojaško uporabo, odločila za umik z ruskega trga.


Izdelovalca spletnih strani, izraelski Wix in ameriški Ecwid sta se na primer odločila zapustiti Rusijo, kar vpliva na približno 2.500 malih in srednje velikih podjetij, ki uporabljajo njune storitve.

Notion s sedežem v San Franciscu je tudi napovedal, da bo onemogočil ruske uporabnike, vključno s tistimi, ki so bili prej povezani z Rusijo.

Temu zgledu sta sledila tudi Coda in ClickUp. Obe podjetji sta uporabnike obvestili, da njune storitve zaradi sankcij v Rusiji ne bodo več na voljo.

Ruskim uporabnikom so omejila dostop do svojih storitev številna podjetja, med drugim Miro, platforma za sodelovanje v oblaku, ustanovljena v Permu, zdaj pa ima sedež v ZDA, ter Recraft, ki se ukvarja z AI.

Google je uvedel bolj ciljno usmerjene omejitve. Za ruski trg je ukinil svoji storitvi BigQuery in Google AdSense ter dostop do Looker Studio, orodja za vizualizacijo podatkov.



Hubspot, ameriški ponudnik programske opreme za trženje, je prav tako prenehal delovati v Rusiji, Microsoft pa je začel onemogočati naročnine v oblaku za nekatera ruska podjetja.

Podjetja se bojijo morebitnih kazni, od glob do dodajanja na seznam subjektov z omejenim dostopom do blaga in tehnologij v ZDA. To je skupaj s tveganjem izgube prodaje na drugih trgih, številna podjetja prisililo v odhod iz Rusije.

Čeprav so te sankcije namenjene rusko vojaškemu-industrijskemu kompleksu, se njihov vpliv čuti v širšem gospodarstvu.

Odhod storitev, kot sta Miro in Recraft, je velik udarec za ruski tehnološki sektor. Kljub pojavu domačih alternativ strokovnjaki trdijo, da bodo minila leta, preden bodo lahko v celoti nadomestile funkcionalnost teh mednarodnih platform.


Širše posledice sankcij so še vedno negotove. Medtem ko bodo nekatera podjetja morda tiho zapustila ruski trg v prihodnjih mesecih, se pričakuje, da bodo večja tehnološka podjetja, kot je Google, ohranila bolj premišljen pristop. Onemogočanje vseh Googlovih storitev bi povzročilo popoln kaos ne samo v ruskih podjetjih, temveč v družbi kot celoti, pravijo strokovnjaki.
 

Ruske ambicije na področju AI

Ruska vlada je nedavno posodobila svojo strategijo za razvoj umetne inteligence (AI), da bi ustvarila regulativni okvir, spodbudila rast človeških virov in olajšala tehnološko učinkovitost.

Po poročilu PwC bi lahko do leta 2030 prispevek AI k svetovnemu gospodarstvu dosegel 15,7 trln USD. Vsekakor želi ruska vlada dobiti del te pogače.

Ruske oblasti upajo, da bo AI prispevala k rasti gospodarstva države, ki je v težavah zaradi zahodnih sankcij. Po mnenju ruskih vladnih strokovnjakov bi lahko sprejetje tehnologije, ki temelji na AI, do leta 2030 prispevalo k ruskemu BDP kar 11,3 trln RUB (124 mlrd USD).

Tretjina ruskih podjetij že uporablja tehnologije AI pri svojem delovanju. AI uporabljajo v bančništvu, medicini, maloprodaji, logistiki, industriji in drugih sektorjih gospodarstva. Vlada upa, da bodo rešitve, ki temeljijo na AI, prinesle znatno rast številnim sektorjem gospodarstva.

Vendar pa bo izvajanje načrtov ruske vlade na področju AI verjetno naletelo na velike zaplete, saj bodo naložbe, namenjene AI, nezadostne, projekti AI pa bodo potrebovali računalniško opremo in kadre, ki jih IT industriji v državi trenutno primanjkuje. Poleg tega Rusija še nima zakonodajnega okvira za AI.



Viri:
  • Factiva
  • Bne Intelli News
  • The Moscow Times
 

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

Gospodarstvo ter možnost vstopa na ruski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: