1,3 mlrd EUR novih naložb v italijansko farmacevtsko industrijo
Globalne farmacevtske družbe v italijanski farmacevtski sektor vlagajo več kot 1,3 mlrd EUR
14. junija 2024 je ameriška globalna farmacevtska družba Johnson & Johnson najavila, da bo v Italijo v prihodnjih 5 letih vložila 580 mio EUR, v proizvodnjo ter raziskave in razvoj farmacevtske industrije. Del tega kapitala, 125 mio EUR, je namenjenega povečanju proizvodne zmogljivosti za 25 % na lokaciji Latina.Ameriška globalna farmacevtska družba Eli Lilly je decembra 2023 objavila, da bo do leta 2025 v Italijo vložila 750 mio EUR. Z dodatnim kapitalom bo družba povečala tako proizvodne zmogljivosti kot tudi raziskovalne in razvojne dejavnosti, predvsem za zdravila za sladkorno bolezen in hujšanje.
Naložbe bodo spodbudile farmacevtski izvoz
Te napovedane investicije poudarjajo uveljavljen položaj Italije kot ključne farmacevtske proizvajalke in izvoznice na svetovnih trgih.Po podatkih Fitch Solutions je italijanski izvoz farmacevtskih izdelkov leta 2023 znašal 33,7 mlrd EUR, do leta 2028 pa naj bi se povečal na 50,3 mlrd EUR, pri čemer bo 5-letna povprečna letna stopnja rasti znašala 8,3 %.
Posledično se bo italijanski farmacevtski trgovinski presežek še povečal.
S tem se bodo Italiji povečale možnosti, da postane največja regionalna izvoznica farmacevtskih izdelkov.
Zanimanje globalnih farmacevtskih družb za naložbe v Italiji narašča
Italija privablja globalne proizvajalce zdravil zaradi svojega močnega proizvodnega sektorja, sektorja pogodbenega razvoja ter močne prisotnosti malih in srednje velikih podjetij.Po podatkih italijanskega združenja farmacevtske industrije Farmindustria okoli 60 % italijanskega farmacevtskega sektorja predstavljajo globalne farmacevtske družbe, kar odraža status Italije kot glavne destinacije za farmacevtske naložbe in poslovanje.
Kljub precejšnji prisotnosti globalnih proizvajalcev zdravil ima Italija največjo koncentracijo farmacevtskih malih in srednje velikih podjetij (MSP) v Evropi. Leta 2023 so po podatkih Farmindustria ta MSP ustvarila proizvodnjo v višini 6,6 mlrd EUR, kar predstavlja 32 % celotne proizvodnje vseh MSP s sedežem v Evropi. Poleg tega ta mala in srednja podjetja predstavljajo 19,3 % celotne vrednosti farmacevtske proizvodnje v Italiji, kar je skoraj dvakrat več od povprečja EU, ki znaša 10,4 %.
Obsežna prisotnost MSP v Italiji ustvarja dinamično tržno konkurenco ter spodbuja živahen ekosistem za raziskave in razvoj ter komercialna partnerstva. To spodbuja zanimanje globalnih farmacevtskih družb za povečanje njihove prisotnosti v Italiji.
Vendar pa bodo restriktivne politike izdatkov za zdravila v prihodnjih letih negativno vplivale na rast farmacevtskega trga v Italiji.
Velikost italijanskega farmacevtskega trga in napovedi
Po Podatkih Fitch Solutions je leta 2023 vrednost italijanskega farmacevtskega trga dosegla 36,4 mlrd EUR. V prihodnjih 5 letih naj bi trg rasel po 2,3 % povprečni letni stopnji ter v letu 2028 dosegel vrednost 40,8 mlrd EUR.Največji delež celotne farmacevtske prodaje bodo ustvarila generična zdravila, katerih prodaja bo leta 2028 dosegla 27,9 mlrd EUR.
Vse večji prodor nadzora nad cenami bo zaviral prodajo patentiranih zdravil, ki naj bi se do leta 2028 zmanjšala na 10,8 mlrd EUR.
Viri:
- Factiva
- Weekly Emerging Markets Monitor
- Fitch Solutions
Preberite še:
Globalni trendi na področju farmacije
Gospodarstvo ter možnosti vstopa na italijanski trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.