Izzivi rusko ukrajinske krize, 21. - 25. marec 2022, povzetek objav

ponedeljek, 28. marec 2022

Dogajanja na ruskem trgu

 
Ruski BDP bi se lahko letos zmanjšal za 8 %, naslednje leto pa le za 0,2 % je sporočila bonitetna agencija Fitch Ratings.
Ruska družba Gazprom še naprej redno dobavlja plin za tranzit preko ozemlja Ukrajine.  Njene pogodbene obveznosti za tranzit preko Ukrajine za leto 2022 znašajo 40 milijard kubičnih metrov oziroma približno 109,6 milijona kubičnih metrov na dan.
 

Odziv držav na vojno v Ukrajini

 

Francija

Medtem ko so se številni proizvajalci avtomobilov odločili umakniti iz ruskega trga, se je Renault, katerega največji delničar je francoska država,  po začasni zaustavitvi, odločil za ponovni zagon proizvodnje.  Vendar je, po pozivu ukrajinskega predsednika Volodimir Zelenskega v francoski nacionalni skupščini 23. marca,  upravni odbor Renoulta še isti večer najavil, da za določen čas ustavlja poslovanje v svoji tovarni v Moskvi.

Renault je sicer drugi največji tuji proizvajalec avtomobilov v Rusiji, ruski trg pa predstavlja več kot 50 % dobička skupine Renault.
Rusiji sicer še naprej obratuje kar nekaj francoskih podjetij –  med njimi Auchan, Societe General, Leroy Merlin,  in Totalt. Francoski mediji izpostavljajo, da to ni v nasprotju z EU politiko omejevalnih ukrepov.
 

Albanija

Obseg blagovne menjave Albanije z Rusijo predstavlja le dober odstotek celotne albanske blagovne menjave, a ekonomisti opozarjajo, da bodo sankcije zoper Rusijo tako neposredno kot posredno prizadele državo.

Neposredni vpliv sankcij se bo čutil predvsem zaradi visoke odvisnosti in izpostavljenosti Albanije od uvoza ruskih žitaric, v manjši meri pa tudi na uvoza ruske nafte. Proizvajalci moke bodo morali iskati alternativne trge in bodo posledično verjetno uvažali po višjih cenah.

Glavni neposredni vpliv na albansko gospodarstvo bo imelo zmanjšano število turistov iz Belorusije, za katere velja brezvizumski režim.
 

Izzivi po panogah

 

Energetika

Evropska komisija je 8. marca predlagala, da Evropa postane neodvisna od ruskega fosilnega goriva s pospešenim prehodom na obnovljivo energijo.  Trenutno 40 % energije uvozi iz Rusije, ta obseg namerava do konca leta 2022 zmanjšati za dve tretjini. Pobuda bi lahko do leta 2030 dvignila nameščene zmogljivosti sončne energije v EU na 585 GW, kar bi lahko nadomestilo izgubo 20 milijard kubičnih metrov letnega uvoza ruskega plina.

Evropa največ sončnih panelov uvozi iz Kitajske. Zaradi obsega naložb in časa, ki je potreben za razvoj lokalne dobavne verige, bo EU ostala odvisna od uvoza sončnih panelov iz Kitajske tudi v naslednjem desetletju.
 
 

Kemija in farmacija

Ruski napadi ogrožajo ukrajinsko industrijo medicinske kemije, ki znanstvenike po vsem svetu oskrbuje z molekularnimi gradniki, potrebnimi za zgodnji razvoj zdravil.

Ukrajinski raziskovalni inštitut Enamine Ltd., je eden ključnih tovrstnih dobaviteljev. Če bi zaradi vojne prišlo do uničenja inštituta, bi kljub znanju, ki ga imajo, vzpostavitev novega lahko traja več let.
 

Hrana

EIU napoveduje, da se bo svetovna proizvodnja pšenice letos povečala na novo rekordno raven in dosegla 791 mio ton.

Trenutno še ni jasno, kakšen vpliv bo imela rusko-ukrajinska kriza na naslednji letni pridelek pšenice. Če bi dolgotrajnejši konflikt dolgoročno vplival na svetovne trgovinske tokove in ravni cen, bi lahko prišlo do odziva ponudbe v pripravah na naslednji krog setve. Vendar pa se lahko zgodi, da bo največja negotovost glede prihodnjih cen žita vezana na razpoložljivosti gnojil.
 

Ukrepi EU kot odziv na rusko vojaško agresijo

 
EU je doslej sprejela štiri svežnje ukrepov. Podrobnosti so na voljo tukaj.
 
 
 

Preberite še: 


Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti?

 
Naše najnovejše objave vezane na izzive rusko-ukrajinske krize.