Kriza izraelskega tehnološkega sektorja

torek, 11. april 2023
 

Predlagana sodna reforma ogroža temelj korporativnega prava

Izrael je država zagonskih podjetij, predvsem v tehnološkem sektorju. Izraelski tehnološki sektor zaposluje le 10 % delovne sile v državi, a predstavlja približno 15 % gospodarske proizvodnje, več kot 50 % izvoza in 25 % davčnih prihodkov.

Predlogi desničarske koalicije premierja Benjamina Netanjahuja, da bi vladi dali večji vpliv pri izbiri sodnikov, hkrati pa omejili pooblastila vrhovnega sodišča za razveljavitev zakonodaje, so zaskrbeli sedanje in potencialne vlagatelje.

Vlagatelji v visokotehnološki sektor namreč potrebujejo stabilnost, jasna pravila igre in zanesljivost sodišč.

Obstaja pa tudi nevarnost pospešenega bega možganov. Približno 100.000 Izraelcev že živi in dela v kalifornijski Silicijevi dolini, številni drugi pa so se preselili v Evropo.

V izraelskem industrijskem sektorju, kjer je zaposlenih približno 400.000 delavcev, je po vladnih podatkih trenutno približno 6.000 prostih tehnoloških delovnih mest.

Izraelski parlament je predhodno odobril predlagano zakonodajo, medtem ko ta nasprotnikom predstavlja grožnjo demokraciji. Končna odobritev je bila po obsežnih protestih odložena za mesec dni.

Številna visokotehnološka podjetja, kot je na primer ameriško-izraelsko zagonsko podjetje za kibernetsko varnost Wiz, so dejala, da bodo vzela denar iz Izraela in preprečila vstop sredstev v državo, če bodo reforme sprejete.
Nekateri vlagatelji, kot na primer ponudnik programske opreme v oblaku NICE, pa trenutno le previdno opazujejo situacijo.

Nekateri izraelski ustanovitelji zagonskih podjetij so bili že v napredni fazi pogajanj o novih naložbah, a so se potencialni financerji umaknili ali zahtevali več časa zaradi predlaganih reform.
 

Velik padec neposrednih tujih investicij

Medtem je izraelski šekel (ILS) padel na triletno najnižjo vrednost v primerjavi z ameriškim dolarjem zaradi padca neposrednih tujih naložb, in sicer z rekordnih 27 mlrd USD v letu 2021 na 15 mlrd USD lani.

Po podatkih raziskovalnega centra IVC in LeumiTech so izraelska visokotehnološka podjetja v Q1 2023 zbrala 1,7 mlrd USD, kar je -70 % manj od 5,8 mlrd USD v Q1 2022, hkrati pa je to najnižja četrtletna stopnja zbiranja sredstev v zadnjih 4 letih.

O upočasnitvi izraelskega visokotehnološkega sektorja si lahko preberete v tem prispevku.
 

Propad ameriške banke Silicon Valley Bank (SVB) odpravlja ključni vir financiranja

Skrb tehnološkega sektorja še povečuje propad ameriške banke Silicon Valley Bank (SVB), ki je bila najpomembnejša banka za izraelska start-up podjetja, vključno s samorogi (z vrednotenjem na najmanj 1 mlrd USD) in manjšimi podjetji z do 50 zaposlenimi.

Več kot polovica izraelskih zagonskih podjetij je imela odprt račun pri SVB.
 
Izraelska banka Leumi je sporočila, da ji je uspelo prenesti 1 mlrd USD nazaj na lokalne račune, preden so nadzor prevzeli ameriški regulatorji, kar je približno polovica zneska, ki naj bi bil vrnjen po mnenju vlagateljev.

Po mnenju tehnoloških podjetij in vlagateljev je SVB redkost v bančni industriji, saj pozna izraelski tehnološki ekosistem in ponuja posojilne pogoje, ki jih druge banke nimajo.

Lokalne izraelske banke same ne bodo mogle zapolniti vrzeli, ki jo je pustila SVB.

Nekatera izraelska tehnološka podjetja se bodo verjetno registrirala kot ameriška podjetja, medtem ko bodo raziskave in razvoj pustila v Izraelu.

Nekaj velikih ameriških bank je že ponudilo depozitne račune tistim, ki jih je prizadel propad SVB. Druge so ponudile nujno likvidnost, vendar pod precej slabšimi pogoji.


V takšnih razmerah bodo preživela le dobra in zdrava podjetja, veliko pa jih bo žal propadlo.




Viri: Factiva, Reuters

 

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

Priložnosti na izraelskem trgu



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: