Med Slovenijo in Nemčijo veliko priložnosti za okrepitev sodelovanja na obrambno-varnostnem področju
Slovenska obrambna industrija je majhna, nišno specializirana in tehnološko zelo razvita ter proizvaja izjemno kakovostne izdelke, zato lahko predstavlja odličnega poslovnega partnerja, je bilo slišati na Slovensko-nemškem dnevu obrambne industrije, ki je potekal 13. februarja v Ljubljani. Na izjemno dobro obiskanem dogodku sta bili podrobneje predstavljeni slovenska in nemška obrambna industrija, primeri dobrih praks in številne priložnosti za medsebojno sodelovanje podjetij obeh držav, sledila pa so tudi poslovna srečanja med udeleženimi podjetji.
Uvodoma je skoraj 150 udeležencev dogodka pozdravil dr. Damir Črnčec, državni sekretar z Ministrstva za obrambo RS (MORS), ki je izpostavil dosedanje uspešno sodelovanje med obema državama na tem področju, ki ga nameravajo v prihodnosti še okrepiti. »Tudi na obrambnem področju bi se želeli približati ravni sodelovanja kot smo ga uspeli z Nemčijo vzpostaviti na področju avtomobilske industrije in prepričan sem, da nam bo to v prihodnosti tudi uspelo.«
Mag. Matej Skočir, namestnik generalnega direktorja Direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je poudaril, da je Nemčija že tradicionalno naša najpomembnejša gospodarska partnerica, s katero odlično sodelujemo na različnih segmentih. »Naš cilj je spodbujati inovativnost, okrepiti sodelovanje in vzpostaviti nova partnerstva tudi med slovenskimi in nemškimi podjetji iz varnostno-obrambnega področja, saj sem prepričan, da lahko na ta način okrepimo obrambno pokrajino v Evropi in širše.«
V Sloveniji imamo veliko podjetij s področja obrambne industrije, ki so v svetovnem merilu na tem področju izjemna, je v nadaljevanju dejal Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija in spomnil, da ima agencija dolgo zgodovino pomoči podjetjem, ki delujejo na tem področju. »SPIRIT Slovenija že vse od leta 2012 organizira skupinske sejemske nastope na mednarodnih sejmih obrambne industrije v tujini in na ta način prispeva, da slovenska obrambna industrija postaja mednarodno vse bolj prepoznavna in pridobiva pomembne partnerje in kupce v tujini. Na podlagi dolgoletnega sodelovanja med nemškim in slovenskim trgom – ter naše skupne vizije za varnejšo in uspešnejšo prihodnost – pa sem prepričan, da se naši interesi precej prekrivajo tudi v obrambni industriji in da bomo kmalu priča številnim uspešnim zgodbam.«

Foto: SPIRIT Slovenija/NPS
V nemški obrambni industriji deluje veliko število podjetij različnih velikosti, od malih in srednje velikih, pa vse do velikih multinacionalnih korporacij, je dejal Andreas v. Büren, direktor Nemške zveze varnostne in obrambne industrije (BDSV). Predstavil je organiziranost, cilje in delovanje njihove zveze, ki je bila ustanovljena leta 2009 in v kateri je 221 nemških podjetij, ki so visoko usposobljeni dobavitelji in partnerji nemških oboroženih sil in ministrstev, ki so odgovorna za nacionalno varnost.
Vlogo Grozda obrambne industrije Slovenije (GOIS) kot povezovalnega člena med slovensko obrambno industrijo, znanstveno-raziskovalnimi organizacijami in državo, je predstavil Boštjan Skalar, direktor grozda. »V grozdu je 58 podjetij, ki zaposlujejo skoraj 5000 ljudi in ustvarijo skoraj milijardo letnega prihodka. Dodana vrednost na zaposlenega je precej višja od slovenskega povprečja in znaša nekaj več kot 95.000 evrov. Z našimi aktivnostmi si prizadevamo za krepitev konkurenčnosti slovenskih podjetij s področja obrambe, zaščite in varnosti ter za sodelovanje s podjetji in institucijami doma in po svetu.« Poleg tega združenja na področju obrambne industrije v Sloveniji deluje še veliko drugih podjetij, ki sodijo predvsem v kategorijo podizvajalcev in dobaviteljev določenih komponent, storitev in znanja.
Predstavljena sta bila tudi dva primera uspešnega partnerskega sodelovanja, in sicer med slovenskim podjetjem Mil Sistemika in nemškim podjetjem Blackned GmbH ter slovenskim podjetjem Armas in njegovim nemškim partnerjem.
V nadaljevanju je Željko Kralj, nacionalni oborožitveni direktor in generalni direktor Direktorata za logistiko na MORS, predstavil potrebe slovenske vlade na obrambno-varnostnem področju. Izpostavil je pomen sodelovanja med državami ter vlogo obrambne industrije pri zagotavljanju varnosti in stabilnosti ter se dotaknil postopkov javnega naročanja. Omenil je tradicionalno dobro sodelovanje med obema državama na obrambnem področju ter izpostavil konkretne primere dobrih praks sodelovanja. Potrebe nemške vlade je predstavil Jani Topolovec, obrambni ataše v Berlinu, ki je naprej orisal stanje obrambne industrije v Nemčiji, nemško varnostno politiko in postopke nabave vojaške opreme. Sprememba geopolitične slike v regiji in širše ter naglo poslabšanje svetovnih varnostnih razmer je vplivalo tudi na nemško obrambno industrijo, je dejal. Po njegovih besedah bo z osredotočenostjo na nenehna vlaganja v inovacije, raziskave in tehnologijo nemška obrambna industrija še naprej rasla in ostala pomemben igralec na globalnem obrambnem trgu.
Na koncu so se na kratko predstavila tudi nemška podjetja, ki se te dni mudijo v Sloveniji, dogodek pa se je zaključil s poslovnimi srečanji med slovenskimi in nemškimi podjetji, na katerih so imeli udeleženci priložnost za poglobljene pogovore in vzpostavljanje potencialnih poslovnih sodelovanj.
Velik interes slovenskih kot tudi nemških podjetij za poslovni forum kaže na željo po okrepitvi gospodarskih vezi med obema državama na področju varnosti in obrambne industrije. Takšna srečanja poleg seznanitve s trenutnimi trendi, ki vladajo na tem področju, ponujajo tudi vpogled v najboljše prakse, priložnost za sodelovanje v razpravah in izmenjavo izkušenj ter odpirajo nove poslovne priložnosti.
Dogodek je pripravila Javna agencija SPIRIT Slovenija skupaj z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, Grozdom obrambne industrije Slovenije (GOIS), Gospodarsko zbornico Slovenije in Zvezo nemške varnostne in obrambne industrije (BDSV).
Preberite tudi:
Nemčija namerava za obrambo do leta 2025 nameniti 1,5 % BDPZa informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.