Napovedi Euromonitor International za globalno gospodarstvo v 2025

torek, 11. marec 2025


Svetovno gospodarstvo naj bi leta 2025 doseglo skromno rast, ki bo posledica umirjanja inflacije, nižjih obrestnih mer ter povečanega domačega povpraševanja in naložb na nastajajočih trgih in trgih v razvoju.

Kljub temu so gospodarski obeti negotovi, ključna tveganja pa izvirajo iz povečane politične negotovosti in geopolitičnih napetosti.

Posledično morajo podjetja prilagoditi svoje poslovanje in dobavne verige morebitnim političnim in gospodarskim premikom.
 

Napovedi gospodarske rasti

Euromonitor International napoveduje, da bo svetovna realna rast BDP v letih 2025 in 2026 ostala stabilna pri 3,2 %, kar je pod ravnjo pred pandemijo.

Napovedi gospodarske rasti so v razvitih gospodarstvih zmanjšane zaradi negotovosti v zvezi s pričakovanimi spremembami politike, tako v ZDA kot v Evropi.

Razvita gospodarstva naj bi leta 2025 ohranila stabilno realno rast BDP pri 1,7 %, predvsem zaradi ZDA.
 

ZDA

Ameriško gospodarstvo naj bi leta 2025 zraslo za 2,1 %, kar je manj kot prejšnje leto, a klub temu ostajajo ZDA najhitreje rastoče gospodarstvo v skupini G7.

Pozitivni obeti so podprti z znižanjem davkov in deregulacijo, ki jih je predlagal predsednik Trump, kar naj bi okrepilo zaupanje podjetij in potrošnikov.

Negativna tveganja, ki omejujejo večjo gospodarsko rast, predstavljajo napovedane carine, strožja politika priseljevanja, ki vodi v omejitve ponudbe delovne sile in šibkejše domače povpraševanje, ter zaostali učinki visokih obrestnih mer.


 

Evroobmočje

V evroobmočju naj bi se realna rast BDP leta 2025 pospešila na 1,2 %, saj naj bi se inflacija in obrestne mere nekoliko znižale.

Nemški industrijski upad in šibek izvoz še naprej zavirata regionalno uspešnost, medtem ko morebitno povečanje trgovinskega protekcionizma v ZDA predstavlja dodatno tveganje, ki omejuje gospodarsko okrevanje regije.

Negotovost predstavlja tudi  politična nestabilnost v Nemčiji in Franciji, kar bi lahko zaviralo rast naložb v regiji.
 

Združeno kraljestvo

Gospodarstvo Združenega kraljestva naj bi leta 2025 dobilo nov zagon, predvsem zaradi večje javne porabe, ohlapnejše denarne politike, naraščajočih realnih dohodkov in posledično večjega povpraševanja potrošnikov.
 

Japonska

Gospodarstvo na Japonskem se bo po napovedih leta 2025 okrepilo, saj široko zasnovano povišanje plač podpira povečano zasebno potrošnjo.
Kljub temu dolgotrajni cenovni pritiski ostajajo ključna ovira.
 

Nastajajoča gospodarstva ter gospodarstva v razvoju

Nastajajoča gospodarstva ter gospodarstva v razvoju naj bi v letu 2025 v povprečju dosegla realno rast BDP v višini 4,3 %.

Najvišjo rast naj bi dosegla nastajajoča azijska gospodarstva, kot so Indija, Vietnam in Filipini, zahvaljujoč povečani zasebni potrošnji, solidni javni porabi in naraščajočim naložbam.

Gospodarska rast na Kitajskem, v Braziliji in v Mehiki pa se bo nekoliko umirila.

Realna rast kitajskega BDP naj bi se leta 2025 upočasnila na 4,5 %, saj jo bodo obremenjevale vse večje trgovinske napetosti, dolgotrajna nepremičninska kriza in šibko domače povpraševanje. Stopnjevanje trgovinskih napetosti z ZDA predstavlja  eno glavnih tveganj za kitajsko gospodarstvo.

Tudi gospodarska rast Brazilije naj bi se zaradi slabših obetov za izvoz in stroge denarne politike, ki vpliva na zasebno porabo in naložbe, upočasnila.

Gospodarska rast Mehike naj bi se upočasnila zaradi šibkejših naložb, šibkega zunanjega povpraševanja ter fiskalnega zaostrovanja. Veliko negotovost predstavljajo tudi napovedane ameriške carine.


 

Napovedi inflacije

Svetovna inflacija se bo še naprej umirjala in naj bi leta 2025 dosegla 4,1 %, v letu 2026 pa 3,5 %, kar je precej nižje kot 6,4 % v letu 2024.
Pričakovano ohlajanje trga dela naj bi nekoliko ublažilo tudi pritiske na cene storitev.

V številnih večjih razvitih gospodarstvih, kot sta ZDA in evro območje, je inflacija pokazala znake stabilizacije in se približala cilju 2 %, čeprav inflacija v storitvah ostaja nespremenjena zaradi naraščajočih plač.

Nasprotno pa se države v razvoju, kot so Brazilija, Mehika in Turčija, še naprej soočajo z inflacijskimi pritiski zaradi šibkih lokalnih valut in močnega domačega povpraševanja.

Ključna tveganja za napovedi inflacije vključujejo morebitni trgovinski protekcionizem ZDA, kar bi lahko vodilo do višjih carin in prekinitve svetovnih dobavnih verig ter posledično povečalo stroške za podjetja in potrošnike.

Največje tveganje za globalne gospodarske obete predstavljajo ameriške trgovinske protekcionistične politike, ki se bodo verjetno okrepile pod administracijo ameriškega predsednika Trumpa. Spremembe politike v ZDA lahko vplivajo na vse, od potrošniške porabe do odpornosti dobavne verige. Podjetja morajo biti zato pozorna na predvidene tržne spremembe in sprejeti proaktivne strategije za zmanjševanje tveganja.

Viri:
  • Factiva
  • Euromonitor International
  • Foto: iStock
 

Preberite še:


Poslovno okolje ZDA
Poslovno okolje Kitajske
Poslovno okolje Nemčije
Poslovno okolje Združenega kraljestva
Poslovno okolje Brazilije
Poslovno okolje Indije
Poslovno okolje Mehike
Poslovno okolje Japonske



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: