Obeti za avstrijsko industrijsko proizvodnjo se slabšajo

četrtek, 03. november 2022
 

Industrijska proizvodnja se je v avgustu medletno povečala za 7,6 %

Industrijska proizvodnja, ki obsega industrijo in gradbeništvo, je pomemben sektor avstrijskega gospodarstva, saj predstavlja približno četrtino BDP.

Po prizadetosti med pandemijo koronavirusa v letih 2020–2021 je industrijska proizvodnja v letu 2022 močno okrevala. Po podatkih, ki jih je objavil avstrijski statistični urad, je bila industrijska proizvodnja v Avstriji avgusta 2022 za 7,6 % višja kot v obdobju pred letom dni in za 2,3 % višja kot julija 2022. Z izjemo energetike se je proizvodnja avgusta močno povečala v vseh glavnih industrijskih panogah. Močna je bila tudi aktivnost v gradbeništvu, ki je medletno zrasla za 13,7 %in glede na prejšnji mesec pa za 2 %.
 

Vodilni kazalniki kažejo na slabše poslovne obete 

Po podatkih WIFO (Avstrijskega inštituta za ekonomske raziskave), vodilni kazalniki kažejo na močno medletno upočasnitev v obdobju od septembra do oktobra. Poslabšala so se tudi pričakovanja avstrijskih podjetij glede prihodnjih mesecev.
 
Izziv predstavljajo predvsem hitro naraščajoče cene surovin v zadnjem letu. Vsa podjetja niso sposobna prenesti višjih stroškov na stranke, kar zmanjšuje donosnost.

12. oktobra je avstrijska vlada v osnutku proračuna za leto 2023 napovedala dva ukrepa za pomoč podjetjem v trenutnih okoliščinah:
  • Prvi ukrep (v višini 850 mio EUR) ponuja finančno podporo energetsko intenzivnim podjetjem. Podpora je pogojena z izvajanjem ukrepov za varčevanje z energijo in je v skladu z začasnim okvirom državne pomoči EU kot odgovor na vojno v Ukrajini.
  • Drugi ukrep (v vrednosti približno 233 mio EUR) je v obliki začasne kompenzacije cen električne energije in naj bi zagotovil, da avstrijska podjetja ne selijo proizvodnje v države z nižjimi stroški. 
 

Gospodarska kriza bo pustila posledice na industrijski proizvodnji

Letošnja jesen je bila do sedaj neobičajno topla, nacionalne zaloge plina pa so visoke. Če bodo vremenske razmere ostale ugodne, bo to zmanjšalo (čeprav ne v celoti) tveganje energetskega racioniranja v prihodnjih mesecih. Kljub temu bo zagotavljanje ustrezne oskrbe s plinom ostalo izziv za vlado in podjetja, zlasti v industrijskem sektorju.
 
EIU napoveduje, da se bo avstrijsko gospodarstvo leta 2023 skrčilo za -2,1 %, saj bo domače in zunanje povpraševanje oslabelo.
Na zasebno potrošnjo bo vplivala pospešena inflacija, ki bo zmanjšala ravni razpoložljivega dohodka in spodkopava realno rast plač.
Po napovedih EIU naj bi bila inflacija v letu 2023 v povprečju 9 %, saj cene energije ostajajo visoke.


 
Viri: Factiva, Economist Intelligence Unit 
 
 

Preberite tudi:


Subvencioniranje stroškov energije v Avstriji
 
Priložnosti na avstrijskem trgu



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: