V zadnjih 20 letih je Vietnam najbolj izboljšal poslovno okolje, sledi mu Srbija

torek, 05. november 2024


EIU že skoraj 3 desetletja pripravlja lestvico poslovnega okolja. Ta zdaj obsega že 82 držav, ki predstavljajo več kot 90 % svetovnega BDP.
EIU države ocenjuje po 91 različnih kazalnikih, ki nam pokažejo, kako privlačna je posamezna država za vlagatelje.
 

10 gospodarstev, ki so najbolj izboljšala svoje poslovno okolje v zadnjih 20 letih

Država  Ocena 2003 Ocena 2023 Napoved ocene za 2028
Vietnam 4,8 6,1 6,5
Srbija 4,8 5,9 6,4
Romunija 5,7 6,7 7,1
Maroko 4,6 5,5 5,9
Savdska Arabija 5,7 6,6 7,0
Turčija 5,4 6,3 6,2
Poljska 6,6 7,4 7,8
Izrael 6,8 7,8 7,7
Hrvaška 5,7 6,4 6,7
Peru 5,6 6,3 6,5
 

Vietnam

V obdobju 2003-2023 se je najbolj izboljšalo poslovno okolje Vietnama, kar je posledica sprejetja liberalne trgovinske politike, nižjih operativnih stroškov za tuja podjetja in velikih javnih naložb v človeški in fizični kapital.

V zadnjih letih je vietnamsko gospodarstvo veliko pridobilo zaradi diverzifikacije globalnih dobavnih verig stran od Kitajske.

Krepitev odnosov z Zahodom je Vietnamu pomagala tudi poglobiti gospodarske vezi z glavnimi izvoznimi trgi, kot sta ZDA in EU.

V naslednjih 5 letih bo vietnamsko poslovno okolje preseglo poslovno okolje Indonezije in Tajske, zaradi sodelovanja v številnih prostotrgovinskih sporazumih, nizkih stroškov dela in široke palete tržnih priložnosti.
 

Srbija

Srbija je 2. država na lestvici, ki je najbolj izboljšala svoje poslovno okolje v zadnjih 2 desetletjih.

To izboljšanje je rezultat razmeroma nizke osnove na ravni razvitosti Srbije. Bolj kot katero koli drugo državo, ki je nastala po razpadu nekdanje Jugoslavije, je Srbijo močno prizadela sprva vojna, nato pa še sankcije v devetdesetih letih.

Največji napredek glede poslovnega okolja Srbije se je zgodil takoj po letu 2000, kot posledica strmoglavljenja režima Slobodana Miloševića, konca mednarodne izolacije Srbije in odprave gospodarskih sankcij.

Srbija je kot kandidatka za članstvo v EU imela koristi od povečane trgovine z državami članicami in je prejela tudi precej finančnih sredstev.

Ugodna posojila in finančna podpora Kitajske so privedle do izboljšav v infrastrukturi, kar se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih 5 letih.
 

Romunija

Članstvo Romunije v EU od leta 2007 je ključni dejavnik, ki je spodbudil izboljšanje ocene poslovnega okolja v letih 2003–2023.
Članstvo v EU je pomagalo okrepiti regulativni okvir, pri čemer je vlada morala prenesti zakonodajo EU v nacionalno zakonodajo.
 

Maroko

Po letu 2000 je Maroko izvajal program gospodarskega prestrukturiranja, katerega cilj je bil dvig življenjskega standarda, zmanjšanje brezposelnosti in spodbujanje gospodarske rasti.

Zaporedne vlade so si prizadevale pritegniti čezmorske naložbe z zmanjšanjem birokratskih postopkov in korupcije, posodabljanjem finančnega sistema ter privatizacijo telekomunikacij, oskrbe z vodo in elektrike.
 

Savdska Arabija

Izboljšanje rezultatov Savdske Arabije v letih 2003–2023 je povezano s Turčijo in Marokom.

Avgusta je Savdska Arabija odobrila nov zakon o naložbah, ki naj bi začel veljati leta 2025 in katerega namen je posodobiti pravni okvir za naložbe v državi. Ta zakon je ključna sestavina strategije Savdske Arabije Vizija 2030 za privabljanje tujih vlagateljev z izboljšanjem naložbenega okolja. Zakon je eden od večih, ki so bili odobreni od konca leta 2010, z namenom uskladiti zgodovinsko šibko pravno in regulativno klimo za podjetja z mednarodnimi standardi.

Ob predpostavki, da se bo učinkovito izvajal, bo novi zakon o naložbah v letu 2025 in naprej močno okrepil prizadevanja vlade za povečanje priliva naložb, zlasti tujih vlagateljev.
 

Turčija

Vključevanje Turčije v globalne dobavne verige se je izboljšalo, saj je država podpisala več sporazumov o prosti trgovini.

Velika prednost Turčije sta njena velikost in lokacija.

V zadnjih 20 letih se je izboljšala tudi kakovost turškega trga dela, saj so izobraževalne reforme odpravile pomanjkanje nekaterih znanj in spretnosti.

Tehnološka pripravljenost se je povečala tudi v Turčiji, z naraščajočo uporabo interneta, pa tudi s sprejetjem zakonodaje, institucionalnih ureditev in mednarodnega sodelovanja za boj proti kibernetskim napadom.
 

Poljska

Veliko izboljšanje poslovnega okolja na Poljskem je predvsem posledica njenega vstopa v EU.

Poljsko gospodarstvo je raslo hitreje od regionalnega povprečja, zaradi svojega velikega in raznolikega gospodarstva, obsežne ponudbe kvalificirane delovne sile in odličnega geografskega položaja v osrednjem Evropi.

Država je največja neto prejemnica sredstev EU, pogojevanje teh sredstev pa je spodbudilo pozitivne institucionalne spremembe, ki so privedle do zmanjšanja korupcije, večje birokratske učinkovitosti in razmeroma stabilnega režima pravne države.

EIU ocenjuje, da bo med prvimi 10 najbolj napredujočimi gospodarstvi imela Poljska v letu 2028 najvišjo oceno (7,8 od 10).
 

Izrael

Izboljšanje ocene izraelskega poslovnega okolja je odraz velikega napredka v njegovem makroekonomskem okolju in posledično izboljšanja tržnih priložnosti.

Vrsta reform v začetku leta 2000 je finance postavila na bolj vzdržne temelje in posledično omogočila racionalizacijo tradicionalno visokih davčnih stopenj.

Izraelske visokotehnološke industrije so se hitro širile, kar je povzročilo močno rast izvoza blaga in storitev, hkrati pa pritegnilo naraščajoče prilive neposrednih tujih naložb in ustvarilo močne davčne prihodke.

Glavno tveganje je, da bodo nedavne politične spremembe spodkopale neodvisnost ključnih državnih agencij in da dolgotrajna vojna ne bo samo zavirala gospodarske rasti, temveč bo spodkopala zaupanje vlagateljev, tudi v ključni visokotehnološki sektor.
 

Hrvaška

Izboljšanje ocene poslovnega okolja Hrvaške je prav tako povezano z vstopom države v EU leta 2013 ter vstopom v evro in schengensko območje leta 2023.
 

Peru

Peru je edina latinskoameriška država na seznamu držav, ki so najbolj izboljšale poslovno okolje v zadnjih 20 letih.

V letih 2003–2023 sta dosledno ortodoksno oblikovanje politik in trgu prijazno gospodarstvo povzročila izboljšanje poslovnega okolja v državi.

V tem obdobju so skoraj vse perujske vlade, ne glede na svojo politično ideologijo, ohranile stalno podporo zasebnim podjetjem in spodbujanju tujih naložb, zlasti v sektorjih rudarstva, infrastrukture in kmetijstva.

To je pripeljalo do osredotočenosti na racionalizacijo predpisov in zmanjšanje birokracije, čeprav so ta proces ovirale dolgotrajne težave politične nestabilnosti in neučinkovitosti.

EIU ocenjuje, da bo poslovno okolje v Peruju še naprej ostalo privlačno za vlagatelje.
 

Napovedi za naslednjih 5 let

Države, ki naj bi v prihodnjih 5 letih najbolj izboljšale poslovno okolje, so večinoma tiste države, ki so dosegle najboljše rezultate v zadnjih 20 letih.

Vendar pa se bo na lestvico 10 najboljših uvrstilo nekaj novih držav. To so Indija, Kenija in Grčija.
  • Indija je edini trg ene države, ki ponuja potencialni obseg, primerljiv s kitajskim. Mladostni demografski profil Indije je ključna prednost, ki obljublja dobro razpoložljivost delovne sile. Indija prav tako veliko vlaga v nastajajoče tehnologije, vključno z blockchain tehnologijo, internetom stvari (IoT) in umetno inteligenco (AI), kar lahko povzroči spremembe v panogah, kot so bančništvo, zdravstvo, proizvodnja, logistika, kmetijstvo in nepremičnine.
  • Kenijski zakon o privatizaciji iz leta 2023 bo pomagal spodbudil zasebni sektor.
  • Tudi Grčija bo beležila veliko izboljšanje ocene poslovnega okolja, kar odraža vpliv že 2. mandata poslovno-usmerjene vlade, ki jo vodi stranka Nova demokracija. 
 

Dejavniki, ki bodo v naslednjih 20 letih vplivali na poslovno okolje posameznih držav

Obstaja več pomembnih dejavnikov, tako pozitivnih kot negativnih, ki bodo v naslednjih 20 letih vplivali na poslovno okolje držav.
  • Države s pozitivno stopnjo rasti prebivalstva, bodo v prednosti pred državami z nizko rodnostjo in visoko stopnjo neto emigracije.
  • Dejavniki, kot je sposobnost države, da se prilagodi tehnološkim spremembam, bodo v prihodnjih desetletjih pomembnejši kot kadar koli prej.
  • Eden od dolgoročno najbolj izčrpavajočih vplivov na rast in celotno poslovno okolje, bodo podnebne spremembe. Vietnam je država, kateri EIU napoveduje največjo nadaljnjo izboljšavo poslovnega okolja. Hkrati je tudi eno od geografskih območij, ki jih bodo podnebne spremembe tudi najbolj prizadele. Zaradi dolge obale in naseljenih središč na nižinskih območjih, so v državi povečane možnosti ekstremnih vročin in resnih motečih neviht.
 
Viri:
  • Factiva
  • EIU
 

Preberite tudi:


Gospodarstvo ter možnosti vstopa na srbski trg

Gospodarstveniki zadovoljni s poslovnim obiskom Vietnama



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: