Visoke cene lesa dražijo storitve v gradbeni industriji

četrtek, 10. februar 2022

Generalni direktor Centralnega združenja nemške gradbene industrije Felix Pakleppa napoveduje, da se bodo cene gradbenih del v Nemčiji letos znova zvišale. Lani so se zvišale za 6 %, kar je najvišja rast cen v zadnjih 20 letih. Letos v Združenju napovedujejo 4 % rast, kar sicer kaže na to, da se cene nekoliko umirjajo, a se kljub vsemu še vedno višajo.
 
Cene gradbenih materialov so se lani močno zvišale. Cene lesa, ki je daleč najdražji material, so se leta 2021 skoraj podvojile. Cene plastike in izolacijskih materialov so se povišale za približno 30 % do 40 %, cene jekla pa za 70 %.
 
V začetku letošnjega leta so cene gradbenega lesa nekoliko upadle in so trenutno 89 % višje v primerjavi z obdobjem pred pandemijo, kar je še vedno zelo visoka raven.
 
Razlogi za tako visoke cene lesa so različni. Eden od razlogov je ta, da je v Evropi veliko poškodovanega lesa zaradi lubadarja, drugi razlog pa je lansko znatno povečanje povpraševanja po zaustavitvi gospodarstva v času pandemije v letu 2020. ZDA so tudi uvozile več lesa iz Evrope, potem ko se je zaradi ameriških carin znatno podražil les iz Kanade. Zato je bilo tudi veliko lesenih hiš v Kaliforniji zgrajenih z lesom iz nemške dežele Baden-Württemberg.
 
Visoke stroške gradnje povzročajo še inflacija, visoke cene energentov in dvig plač. Konec januarja pa so se v Nemčiji ukinile tudi subvencije za gradnjo energetsko učinkovitih stavb.
  
Cilj nemške vlade je, da se v Nemčiji vsako leto zgradi 400.000 novih stanovanj, ki naj bi jih oddajali po ugodnih cenah. Po drugi strani pa ima vlada tudi ambiciozne cilje na področjih trajnosti in podnebnih sprememb. Takšne zahteve vodijo tudi v dražjo gradnjo, saj je potrebno zagotavljati boljšo energetsko učinkovitost.
 

 
Viri: Factiva, dpa-AFX Wirtschaftsnachrichten

Več informacij o globalnih trendih na področju lesne in pohištvene industrije