Francija: Zakon o zeleni industriji

petek, 29. september 2023


V maju 2023 (16.5.2023) je bil na Vladi predstavljen predlog Zakona o zeleni industriji. Predlog zakona so predstavili minister za gospodarstvo in finance Le Maire, minister za ekološki prehod in teritorialno kohezijo Béchu ter delegirani minister za industrijo Lescure. Cilj zakona  je pospešiti ustvarjanje delovnih mest v industriji in poskrbeti, da bo industrija postala vzvod za zmanjšanje ogljičnega odtisa Francije. Industrijski sektor sedaj predstavlja 18 % letnih emisij toplogrednih plinov. 

Vlada je sprožila pospešeni postopek za sprejem omenjenega zakona. Senat je 22. junija 2023 sprejel besedilo v prvi obravnavi s spremembami. 21. julija 2023 je bil predlog zakona sprejet v Nacionalni skupščini v prvem branju s spremembami in nadaljuje parlamentarno pot.
 

Predlog zakona obsega 15 ukrepov, oblikovanih okoli štirih prednostnih nalog:


Olajšati in pospešiti ustanavljanje industrijskih območij v Franciji:
  • zagotovitev 50 lokacij "Francija 2030" in  čiščenje opuščenih industrijskih območij;
  • pospešitev dinamike re-industrializacije ozemelj;
  • prepolovitev časa izvedbe industrijskih obratov;
  • vzpostavitev poenostavljenih izrednih postopkov za projekte velikega nacionalnega interesa;
  • spodbuditi recikliranje industrijskih odpadkov.


Financiranje zelene industrije z mobilizacijo javnih in zasebnih sredstev:
  • podpora zelenim tehnologijam prek davčne olajšave za naložbe v zeleno industrijo;
  • podpreti razogljičenje obstoječih industrij;
  • mobilizirati zasebne prihranke za financiranje zelene industrije.


Spodbujati  uspešna podjetja v vseh državnih intervencijah
  • prepoznati najbolj uspešna podjetja (triple E);
  • javna naročila, ki dodatno spodbujajo okolju prijazne izdelke;
  • pogojevanje ekološkega bonusa podjetjem z dobrimi usmeritvami;
  • pogojevanje ekološkega bonusa z okoljskim odtisom električnih vozil;
  • ozelenitev državnega proračuna.


Usposabljanje za delovna mesta v zeleni industriji
  • usposobiti več inženirjev in tehnikov v Franciji;
  • ponovna postavitev  industrije v središče usposabljanja in okrepitev njene privlačnosti.


Minister  Lescure je poudaril, da predlog Zakona o zeleni industriji uvaja vzporeden postopek, ki omogoča prepolovitev časa, potrebnega za odprtje ali širitev industrijskih obratov v Franciji iz 17 realnih mesecev na 9 realnih mesecev, hkrati pa podaljša čas sodelovanja javnosti. Več ukrepov je namenjenih sprostitvi zemljišč za industrijsko uporabo. Prav tako je ključnega pomena zaščita evropske industrije in v tem okviru ukrepi, namenjeni vključevanju okoljskih meril v javna naročila.

Več ukrepov bo omogočilo boljšo mobilizacijo zasebnih prihrankov, zlasti z oblikovanjem prihodnjega načrta podnebnih prihrankov. Na to temo je bil sprejet tudi amandma, ki omogoča odprtje prihodnjega podnebnega varčevalnega načrta za obdobje do 21 let in podaljšanje najdaljšega datuma zaključka na 30 let.

Za industrijske dejavnosti, ki vodijo v zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, zlasti po selitvi dejavnosti, bodi izdali energetske izkaznice pod pogoji, določenimi z uredbo.

Več na: www.vie-publique.fr/loi/289323-industrie-verte-decarbonation-projet-de-loi

Zakon o zeleni industriji, ki je visoko na politični agendi,  predstavlja novo etapo v  ponovni industrializacije Francije, ki se odziva na okoljske in gospodarske izzive, vključno s suverenostjo. S tem zakonom poskušajo odpraviti slabosti, kot so: zapletenost postopkov, pomanjkanje zemljišč za umestitev velikih industrijskih obratov ter pomanjkanje usposobljenih kadrov.

Ambicija vlade je, da se poveča delež industrije (vključno z energijo) iz 10 % BDP na 15 % BDP, ter da Francija postane vodilna na področju zelene industrije v Evropi, za kar namenjajo tudi visoka sredstva. Francoski načrt okrevanja  (30 mrd EUR za industrijo) in strateški načrt France 2030 za razvoj sektorjev prihodnosti naj bi pripomogla k ponovni industrializaciji. Franciji, ki je v preteklosti izgubljala industrijske obrate,  je od l. 2017  že uspelo delno preobrniti trend (280 novih industrijskih obratov), k čemer so prispevale tudi tuje naložbe v industrijo. Pričakujejo, da bo nov zakon spodbuda za še dodatne tuje naložbe.




Pripravila:

mag. Breda Korošec
Veleposlaništvo Republike Slovenije v Parizu
e-naslov: Breda.Korosec1@gov.si


 

Preberite tudi: 


Poslovno okolje v Franciji se izboljšuje

Gospodarstvo ter možnost vstopa na francoski trg

Globalni trendi na področju zelenih tehnologij in trajnostnega razvoja