Izzivi rusko ukrajinske krize, 27. junij - 1. julij 2022, povzetek objav

ponedeljek, 04. julij 2022
 

Rusko-ukrajinska kriza: Dogajanja na ruskem trgu


Gospodarska preusmeritev Rusije poteka razmeroma uspešno. Rubelj raste. Presežek na tekočem računu Rusije se je v prvih štirih mesecih leta 2022 povečal za 350 % na medletni ravni.
 
Medtem ko so gospodarski odnosi med Zahodom in Rusijo na zgodovinsko nizki točki, so številne države v razvoju naklonjene krepitvi medsebojnih vezi. Povpraševanje se povečuje v Aziji, začenjajo pa se pojavljati tudi nove dobavne poti, zlasti z državami z globalnega juga. 

Zdaj je pravi čas za velike naložbe v skupno infrastrukturo in trgovino z novimi partnerji:
  • Ruski izvoz na Japonsko se je marca 2022 medletno povečal za skoraj 90 %.
  • Izvoz v Vietnam pa se je v istem obdobju povečal za 84 %. 
  • Kitajsko-ruski trgovinski promet se je s skromnih 5 mlrd USD v letu 1991, dvignil na več kot 123 mlrd USD v letu 2021. Kitajska pa je tako postala največji ruski izvozni in uvozni trg.
 
 

Vojna v Ukrajini: Odziv držav na krizo

 

Kitajska

 
Na vrhu v Pekingu februarja 2022, sta kitajski predsednik Xi Jinping in ruski predsednik Vladimir Putin razglasila "brezmejno prijateljstvo". Pri tem so razkrili tudi nove posle za trgovino z nafto in plinom ter odpravo omejitev pri uvozu žita.

Kitajski uvoz ruske nafte se je maja letos povečal za 28 %, s čimer je Rusija po kitajskih statističnih podatkih prehitela Savdsko Arabijo kot največjo kitajsko dobaviteljico. 
 
Primer tega je ruski proizvajalec petrokemičnih izdelkov SIBUR, ki krepi sodelovanje z Azijo v okviru globalne strategije diverzifikacije.

Samo v letu 2021 je SIBUR na Kitajsko prodal 500.000 ton petrokemičnih izdelkov, pri čemer je največji delež predstavljala sintetična guma. SIBUR je marca letos najavil, da bo letos povečal trgovino s Kitajsko za 40 %. Da bi doseglo ta cilj, podjetje širi svoje železniško omrežje, da bi povečalo obseg dobave na Kitajsko. 
 
Kitajska ima že od leta 2021 pomanjkanje aluminija zaradi regionalnih omejitev proizvodnje.

Ruski proizvajalec aluminija Rusal se je odzval z obljubami, da bo leta 2022 znatno povečal dobavo barvnih kovin na Kitajsko. Podjetje načrtuje podpis vrste dolgoročnih pogodb, ki so temelj za uradni sporazum med obema državama o dobavi aluminija. 

 

Ukrepi EU kot odziv na rusko vojaško agresijo

 
EU je 3. junija sprejela šesti sveženj ukrepov.  Več o ukrepih je na voljo na tej povezavi.

 

 
Preberite tudi: 



Naše najnovejše objave vezane na izzive rusko-ukrajinske krize.
 

Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti?




 Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: