Na Kitajskem je 369 samorogov, največ na področju AI in polprevodnikov

torek, 07. maj 2024
 

Kitajska je postala središče tehnoloških inovacij 

Po poročilu, ki so ga skupaj pripravili KPMG, Zhongguancun Unicorn Company Development Alliance in Great Wall Enterprise Institute, je na Kitajskem trenutno 369 samorogov, od tega jih je samo v letu 2023 nastalo 67. Gre za zasebna zagonska podjetja, katerih vrednost je ocenjena na več kot 1 mlrd USD.

Trenutno 369 kitajskih samorogov deluje v 16 sektorjih, pri čemer sta vodilni področji umetna inteligenca (AI) in polprevodniki, ki predstavljata 14,1 %, oziroma 12,2 % vseh samorogov.

Povprečna vrednost kitajskih samorogov je 3,8 mlrd USD. Najvišjo vrednost dosegajo samorogi s področja AI, saj je njihova povprečna vrednost 6,76 mlrd USD. Tesno jim sledijo podjetja s področja FinTech, s povprečno ocenjeno vrednostjo 6,57 mlrd USD.

Glede na geografsko porazdelitev samorogov po Kitajski vodi Peking s 114 samorogi, sledi Šanghaj s 63 in tehnološko središče Shenzhen v južni provinci Guangdong z 32 samorogi.

Pri rasti samorogov imajo pomembno vlogo velika kitajska tehnološka podjetja, pri čemer jih 25 inkubirajo industrijski velikani, kot so Tencent Holdings, Alibaba in Baidu.

Kljub domači podpori je več kot 70 % kitajskih samorogov privabilo naložbe mednarodnih skladov, kar poudarja njihovo globalno privlačnost.

 

Kitajski samorogi v letu 2023 

Število samorogov na Kitajskem se je leta 2023 medletno povečalo za 24, največ v sektorjih AI, polprevodnikov in nove energije.

Lani je Kitajska v povprečju dobila več kot enega novega samoroga na teden.

Kljub hitri rasti števila samorogov pa Kitajska v skupnem številu še vedno zaostaja za ZDA. Glede na globalni indeks samorogov, ki ga je pripravil raziskovalni inštitut Hurun, je v 2023 v ZDA delovalo več kot 700 samorogov, na Kitajskem pa več kot 340. 

Rast samorogov na Kitajskem je v skladu z gospodarskim načrtom države za ustvarjanje novih kakovostnih proizvodnih sil in je dobra napoved za rast 2. največjega gospodarstva na svetu.

Kitajska internetna platforma ByteDance, lastnica aplikacije za izmenjavo videoposnetkov Douyin in TikTok, ostaja najvrednejši samorog na svetu, njegova vrednost pa je ocenjena na približno 220 mlrd USD.

Med drugimi kitajskimi samorogi so na seznamu 10 najboljših še Alibabina finančna veja Ant Group, prodajalec hitre mode Shein in Tencentova digitalna banka WeBank.

 

Stanje na globalnem trgu samorogov v letu 2023 

Lani je bilo po vsem svetu skupno 1.453 samorogov. Največ jih je bilo v ZDA (703), sledila je Kitajska (340) ter Indija s 67 samorogi.

Skupna vrednost vseh samorogov na svetu je lani dosegla 5 trln USD, kar je enako lanskemu BDP Japonske.

Geografsko lahko samoroge razdelimo na ZDA, Kitajsko in ostali svet:
  • ZDA imajo polovico vseh samorogov, največ na področju programske opreme, FinTecha in AI.
  • Kitajska ima približno eno četrtino samorogov, največ na področju AI, polprevodnikov in nove energije.
  • Preostali svet ima drugo četrtino samorogov, od tega jih največ deluje na področju FinTecha in e-trgovine.

Leto 2023 je bilo leto AI, pri čemer je bil vodilni OpenAI s svojim revolucionarnim klepetalnim robotom ChatGPT. Na Kitajskem podobne inovativne izdelke, kot je ChatGPT, razvijata Moonshot AI s sedežem v Pekingu in MiniMax s sedežem v Šanghaju.

Po napovedih bodo kitajski samorogi še naprej blesteli v sektorjih kot so AI, nova energija in biotehnologija, s čimer bodo vnesli novo dinamiko v razvoj svetovnega gospodarstva.




Viri: Factiva, Business Standard, Global Times, AsiaTechDaily

 

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

Gospodarstvo ter možnosti vstopa na kitajski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: