Svetovne cene hrane so se v maju nekoliko znižale

torek, 07. junij 2022
 

Nižje cene rastlinskih olj in mlečnih izdelkov ter višje cene perutninskega mesa, pšenice in riža 

Svetovne cene hrane so se v letošnjem maju že 2. mesec zapored za malenkost znižale, čeprav so se cene pšenice in perutnine zvišale, je 3. junija sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo -FAO.

Indeks cen hrane FAO, ki spremlja mesečne spremembe mednarodnih cen košarice živil, s katerimi se običajno trguje, se je maja 2022 na mesečni ravni znižal za -0,6 % na 157,4, kar je še vedno blizu rekordne vrednosti 159,7 v letošnjem marcu.
 
Najbolj so se znižale cene rastlinskih olj (-3,5 %), predvsem zaradi odprave indonezijske prepovedi izvoza palmovega olja.
Za -3,5 % se je znižal tudi indeks cen mlečnih izdelkov, kar je prvi upad po 8 mesecih. Pri tem so se najbolj znižale cene mleka v prahu, saj se je zmanjšala negotovost zaradi omejitvenih ukrepov na Kitajskem, medtem ko sta močna maloprodaja in veliko povpraševanje v restavracijah na severni polobli preprečila znatno znižanje cen sira, kljub oslabljenemu svetovnemu uvoznemu povpraševanju.
Indeks cen sladkorja se je zmanjšal za -1,1 %, saj je najbolj priljubljen pridelek v Indiji podprl obete svetovne razpoložljivosti.
 
Medtem so cene mesa dosegle novo najvišjo vrednost v zgodovini in so se maja povečale za 0,6 %, čeprav so svetovne cene govejega mesa ostale stabilne, cene prašičjega mesa pa so se znižale. Zvišanje cen mesa je posledica visokih cen perutninskega mesa, ki odražajo nenehne motnje dobavne verige v Ukrajini, nedavne prime ptičje gripe in povečanega povpraševanja po perutninskem mesu v Evropi in na Bližnjem vzhodu.


 

Svetovna proizvodnja žit se bo po napovedih FAO zmanjšala 

Napovedi FAO za svetovno proizvodnjo žit v letu 2022 kažejo na verjetno zmanjšanje, ki bo 1. v zadnjih 4 letih. Proizvodnja žit naj bi se letos zmanjšala za -2,8 mio ton, kar je 16 mio ton manj od rekordne proizvodnje, ocenjene za leto 2021. Največji upad je predviden za koruzo, sledita pa pšenica in riž, medtem ko se bo proizvodnja ječmena in sirka verjetno povečala. Napovedi temeljijo na razmerah pridelkov, ki so že v tleh, in namerah sajenja.

FAO predvideva, da se bo svetovna poraba žit v letih 2022/2023 nekoliko zmanjšala, in sicer za približno -0,1 % v primerjavi z obdobjem 2021/2022, ali za 2,8 mio ton, kar je 1. krčenje porabe žit v zadnjih 20 letih.
Zmanjšanje v glavnem izhaja iz predvidenega zmanjšanja krme iz pšenice, grobih zrn in riža, medtem ko se naj bi se svetovna poraba hrane iz žit povečala, saj bo sledila svetovnim populacijskim trendom.

Svetovna trgovina z žiti naj bi se po napovedih FAO v obdobju 2022/2023 zmanjšala za -2,6 % (v primerjavi z obdobjem 2021/2022) na 463 mio ton, kar je najnižja vrednost v zadnjih 3 letih, čeprav obeti za mednarodno trgovino z rižem ostajajo pozitivni.
 

 
Viri: Factiva, Anadolu Agency, FAO
 

Preberite še: 

Globalni trendi na področju hrane in pijače

Zaradi ruske agresije ogrožena svetovna oskrba s hrano
 
EU napovedi za porabo in oskrbo s pšenico

Kriza na globalnem trgu sladkorja ogroža revne države