Tudi letos višje cene počitnic
Cene počitnic bodo še naprej rasle
Povečano povpraševanje po potovanjih, ki se je pokazalo po pandemiji, ter visoka inflacija, sta v zadnjih 2 letih močno dvignila cene počitnic. Analitiki in strokovnjaki iz industrije napovedujejo, da se bodo cene še poviševale.Nemški organizator potovanj Tui na primer za letos napoveduje 4 % zvišanje povprečnih cen v primerjavi z lanskim letom.
Strokovnjaki iz industrije se sprašujejo, do kdaj bodo cene še rastle in kdaj bo prišlo do točke, ko si ljudje ne bodo več mogli privoščiti dopusta.
Raziskava, ki jo je konec maja opravila Norisbank kaže, da so nekateri Nemci že prišli do te točke. 19,6 % anketiranih je namreč izjavilo, da letošnje poletje ne bodo šli na dopust, dobra četrtina od tega zaradi finančnih razlogov.
Zakaj so počitnice vedno dražje?
Razlog za močno rast cen očitno pa ni le visoka inflacija, saj se je v primerjavi z lanskim letom močno znižala.- Nekateri strokovnjaki iz turističnega sektorja pravijo, da hotelirji izkoriščajo veliko povpraševanje za dosego čim večjega dobička. Po podatkih španskega panožnega združenja Exceltur so se cene hotelov letos do februarja glede na lani zvišale za 8,4 %. In zaradi velikega povpraševanja si hotelirji to lahko privoščijo.Španija je za Francijo najbolj obiskana počitniška destinacija na svetu. Lani je državo obiskalo rekordnih 83,5 mio turistov. V Q1 2024 so zabeležili 18 % medletno povečanje števila turistov, ki so v tem obdobju porabili za 30 % več kot leto prej.
- Tudi cene letalskih vozovnic so glede na analizo portala Check24, v letošnjih poletnih počitnicah v povprečju dražje za 8 %. A letalska industrija se zaveda, da cene ne bodo mogle več naraščati, saj so počasi že dosegle vrh. Več o tem si lahko preberete v prispevku: Cene letalskih vozovnic so dosegle vrh.
- Sezona počitnic se v Sredozemlju podaljšuje. Hoteli in druge nastanitvene zmogljivosti so odprte več mesecev kot prejšnja leta, kar povečuje donosnost in dobiček. Turčija je po pomanjkanju ruskih in ukrajinskih turistov uspešno pritegnila obiskovalce iz zahodne Evrope. Z nedavno 70 % inflacijo pa so cene v Turčiji vse prej kot nizke. Cene hotelov v Turčiji so med poletnimi počitnicami pogosto višje kot v Španiji, vendar običajno ne vključujejo samo nočitev z zajtrkom, ampak all-inclusive storitev. Preberite še: Podaljšana turistična sezona naj bi letos v Turčijo privabila 60 mio turistov
- Naraščajoče temperature povzročajo, da se nekateri turisti usmerijo proti severu, stran od klasičnih sončnih destinacij v južni Evropi. Grčijo je na primer lani julija na polotoku Peloponez prizadel 2 tedna trajajoč vročinski val, ko so se temperature povzpele na 46 stopinj Celzija. Zaradi hudih gozdnih požarov so morali evakuirati številne turiste. Tudi potovalne agencije so že začele iskati nove destinacije z milejšim podnebjem.
- Zaskrbljenost v industriji povzročajo tudi razprave o omejitvah rasti turizma. Aprila je na Kanarskih otokih več 10.000 ljudi protestiralo proti nadaljnjemu povečevanju števila obiskovalcev in gradnji 2 novih hotelov na Tenerifih. Na Mallorci se je letos maja na ulicah zbralo okoli 10.000 ljudi, ki so protestirali proti poplavi turistov. Župan prestolnice Martinez želi z novimi strogimi ukrepi drastično omejiti množični turizem na otoku. Med drugim zahteva omejitev števila dopustnikov, omejitev najema avtomobilov za mestna središča, dvakrat višje pristojbine kot doslej za križarke in popolno prepoved novih zasebnih počitniških stanovanj. Gostje, ki v restavracijah povzročajo škodo ali umazanijo, bodo kmalu morali plačati višje kazni. Martinez je že uveljavil tudi prepoved alkohola na nekaterih ulicah. Takšno proti-turistično razpoloženje pa neugodno vpliva na tuje turiste, ki jih lahko tudi dolgoročno odvrne od počitnikovanja na teh destinacijah.Organizatorji potovanj krivdo za takšne proteste valijo na nezakoniti počitniški najem, ki omogoča nenadzorovano rast obiskovalcev in pomanjkanje ugodnih najemnin za domačine in zaposlene v turističnem sektorju. Številni hoteli sedaj že ponujajo sobe za svoje zaposlene, industrija pa poziva k ureditvi počitniškega najema.
Viri: Factiva, Handelsblatt
Preberite še:
Globalni trendi na področju turizma
Gospodarstvo ter možnosti vstopa na španski trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.