Alžirija ima vse večjo vlogo v evropski oskrbi z energijo
Alžirija je po letu 2022 postala ključna dobaviteljica energije v Evropi
Po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022, je Alžirija postala ključna dobaviteljica energije za Evropo, ki si je prizadevala, da bi našla zanesljive alternative za ruski plin. Alžirija je tako postala ključni akter pri energetskem prehodu v Evropi.Alžirija je največja afriška izvoznica plina. Da bi zadostila naraščajoči domači porabi, stremi k povečanju izvoza ter rasti svojega energetskega sektorja, pri čemer so ji v pomoč tudi pobude za obnovljivo energijo.
Kljub načrtom za razvoj 22 GW obnovljivih virov energije do leta 2030 naj bi po napovedih poraba zemeljskega plina v Alžiriji stalno rasla. To povečanje lahko sčasoma zmanjša izvoz plina, saj zemeljski plin še naprej prevladuje pri proizvodnji električne energije v državi.
Da bi ohranila svoj status in izpolnila prihodnje izvozne zaveze, mora Alžirija vlagati v tehnološki napredek in projekte obnovljivih virov energije. Te naložbe so ključnega pomena za uravnoteženje naraščajoče domače potrošnje z upadajočo proizvodnjo.
Z doseganjem teh ciljev lahko Alžirija ohrani svojo osrednjo vlogo energetskega partnerja Evrope, prispeva k regionalni energetski varnosti in lastni gospodarski rasti.
V 2023 je Alžirija predstavljala 19 % v EU uvoženega zemeljskega plina po cevovodih
Leta 2023 je Alžirija predstavljala 19 % v EU uvoženega zemeljskega plina po cevovodih.Alžirija je v tem letu ohranila svoj položaj največje dobaviteljice plina po cevovodih tako v Italijo kot v Španijo, pri čemer je izvoz na splošno kazal naraščajoči trend, kljub naraščajoči domači porabi in izzivom v proizvodnih zmogljivostih.
Alžirski izvoz zemeljskega plina v Evropo na splošno kaže na trend naraščanja, kar poudarja sposobnost Alžirije, da ohrani stabilno raven izvoza kljub naraščajoči domači porabi.
Od leta 2021 do 2023 se je italijanski uvoz utekočinjenega zemeljskega plina iz Alžirije povečal z 1,3 mlrd m3 na 2,5 mlrd m3, medtem ko se je uvoz plinastega zemeljskega plina povečal z 22,6 mlrd m3 na 24,4 mlrd m3.
Nasprotno pa se je španski uvoz utekočinjenega zemeljskega plina iz Alžirije v tem obdobju zmanjšal s 3,5 mlrd m3 leta 2021, na 3,2 mlrd m3 leta 2023, uvoz plinastega zemeljskega plina pa se je v istem obdobju zmanjšal z 11,2 mlrd m3 na 6,7 mlrd m3.
Splošno povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina iz Alžirije so povzročile visoke promptne cene in močna izvozna infrastruktura. Vendar pa izzivi, kot so težave z vzdrževanjem in premalo izkoriščeni objekti, še naprej predstavljajo tveganje.
Izzivi Alžirije pri ohranjanju in povečanju te ravni izvoza
Alžirija si prizadeva, da bi ohranila ali celo povečala te ravni izvoza zemeljskega plina, pri čemer se sooča z izzivi naraščajoče domače potrošnje in padajoče proizvodnje.Da pri premagala te izzive, so potrebne stalne naložbe v nabavne dejavnosti, tehnološki napredek in projekte obnovljive energije.
Povpraševanje po plinu v Alžiriji naj bi v prihodnjih 10 letih vztrajno naraščalo, kar bo postopno zmanjševalo količine, ki so na voljo za izvoz.
Po ocenah Fitch Solutions se bo zaradi velikega povpraševanja gospodinjstev, podjetij in industrijskih grozdov, domača poraba plina do leta 2033 povečala na 57,3 mlrd m3, iz 52,4 mlrd m3 leta 2024.
Kljub rasti domače porabe se je močno povečal tudi alžirski izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Leta 2023 se je medletno povečal za 24 % na 17,45 mlrd m3.
Po napovedih bosta naraščajoča domača poraba in padajoča proizvodnja zemeljskega plina sčasoma zmanjšala obseg izvoza alžirskega plina, pri čemer naj bi se neto izvoz suhega zemeljskega plina zmanjšal s 53,4 mlrd m3 leta 2022, na 26,2 mlrd m3 leta 2033.
Več dejavnikov prispeva k dolgoročnemu zmanjšanju izvoza suhega zemeljskega plina v Alžiriji do leta 2033. Ti vključujejo:
- naraščajočo domačo porabo s strani gospodinjstev, podjetij in energetskega sektorja, ki je vse bolj odvisen od plina
- padajoče stopnje proizvodnje zaradi staranja infrastrukture
- nezadostne naložbe
- zunanje geopolitične in gospodarske pritiske.
Geopolitična vprašanja, ki vplivajo na proizvodnjo plina v Alžiriji, vključujejo povečano regionalno negotovost na območjih Magrib in Sahara-Sahel ter vse slabše odnose z Marokom zaradi konflikta v Zahodni Sahari in vojaškega zavezništva Maroka z Izraelom.
Ti skupni izzivi naj bi zmanjšali količine zemeljskega plina, ki je na voljo za izvoz, kljub strateškemu položaju Alžirije kot ključne dobaviteljice Evropi.
Čeprav ima Alžirija ambiciozen načrt za razvoj 22 GW energije iz obnovljivih virov do leta 2030, naj bi poraba zemeljskega plina v obdobju 2024-2033 rasla po 2,6 % povprečni letni stopnji ter leta 2033 dosegla 113 TWh.
V elektroenergetskem sektorju, ki je močno odvisen od plina, se pričakuje povečanje proizvodnje električne energije na plin do leta 2033, pri čemer bo plin do tega leta še naprej predstavljal 94 % proizvodnje električne energije. Posledično bo povpraševanje elektroenergetskega sektorja po plinu še naprej naraščalo, kar bo verjetno dolgoročno zmanjšalo izvoz plina.

Viri:
- Factiva
- Weekly Emerging Markets Monitor
- Fitch Solutions
- Fotografija: iStock
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju zelene tehnologije
Gospodarske napovedi EIU za Alžirijo
Naložbe v alžirsko avtomobilsko proizvodnjo se ponovno povečujejo
Gospodarstvo ter možnost vstopa na alžirski trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.