Alžirija 
Gospodarske panoge Alžirije
Preučite predstavitve gospodarskih panog po področjih:
Področje |
---|
Gospodarske panoge Alžirije - IKT
Alžirski trg IKT je dinamičen, se nenehno razvija in je steber programa digitalne preobrazbe države.
Digitalna strategija do leta 2030
Alžirija si z novo strategijo prizadeva za popolno digitalno preobrazbo do leta 2030.Prednostne naloge vključujejo popolno digitalizacijo državne uprave, usposabljanje 500.000 strokovnjakov za IKT, zmanjšanje odseljevanja tehnoloških talentov za -40 % in povečanje prispevka digitalnega sektorja k BDP na 20 %.
Te ambicije podpirajo pomembni infrastrukturni projekti, vključno z dvema nacionalnima podatkovnima centroma in sicer v Mohammadii in v Blidi.
Alžirija namerava preko te strategije do leta 2030 postati vodilno digitalno središče v Severni Afriki.
Posodobitev sektorja IKT in digitalna preobrazba države bosta zahtevali tudi znatna vlaganja v IT.
Umetna inteligenca
Alžirija si je zadala cilj, da bo umetna inteligenca (AI) do leta 2027 prispevala 7 % nacionalnega BDP, z močnim poudarkom na naložbah v napredno infrastrukturo.Alžirija želi diverzificirati nacionalno gospodarstvo in umestiti državo med vodilne na področju inovacij in digitalne tehnologije po vsej Afriki.
Da bi dosegla ta cilj, Alžirija veliko vlaga v vrhunske univerze, specializirane za AI, robotiko in matematiko.
Poleg tega so po vsej državi nameščeni inkubatorji, ki spodbujajo inovacije in podpirajo nastanek tehnoloških zagonskih podjetij.
Državni telekomunikacijski operater Algerie Telecom se je zavezal, da bo ustanovil investicijski sklad v višini 1,5 mlrd DZD (10,3 mio EUR) za podporo zagonskim podjetjem, specializiranim za AI, kibernetsko varnost in robotiko. Ta pobuda je usklajena s predsedniško strategijo za čimprejšnjo ustanovitev 20.000 zagonskih podjetij na tem področju.
Vlada prav tako načrtuje uporabo programov usposabljanja, kot so Scale Centers, za izboljšanje veščin na področju AI, kibernetske varnosti in računalništva v oblaku, zlasti za mlade brez univerzitetne izobrazbe. Nacionalna komisija za AI je začela s strategijo strukturiranja in spodbujanja tudi tega ključnega sektorja.
Alžirija je izvedla znatne naložbe v digitalno infrastrukturo. Vlada je namestila 265.000 km kablov iz optičnih vlaken in povezala 1.400 lokacij s tehnologijo 4G, da bi izboljšala pokritost na oddaljenih območjih. Poleg tega namerava država do konca leta 2025 uvesti 7.000 novih postaj 4G, da bi okrepila povezljivost in povečala internetne hitrosti.
Če bo uspešna, bi lahko ta strategija spremenila alžirsko gospodarstvo s povečanjem produktivnosti v sektorjih, kot so industrija, kmetijstvo in storitve. AI bi optimizirala upravljanje virov, avtomatizirala procese in olajšala sprejemanje odločitev na podlagi podatkov.
Alžirija bo v Oranu odprla 1. visoko zmogljiv računalniški center za AI. Ta infrastruktura bo ponudila priložnosti raziskovalcem, zagonskim podjetjem in akademskim ustanovam, z omogočanjem dostopa do naprednih tehnoloških virov.
Opremljen z najnovejšo generacijo grafičnih procesnih enot (GPU) bo center zagotavljal potrebno moč za razvoj strateških aplikacij na področjih, kot so zdravstvo, industrija, kibernetska varnost in pametna mesta.
Ta projekt je del nedavno predstavljene nacionalne strategije AI, ki se osredotoča na več ključnih področij, vključno s krepitvijo računalniške infrastrukture s podatkovnimi centri in optimiziranimi rešitvami v oblaku, razvojem izobraževanja in raziskav v sodelovanju z univerzami in specializiranimi centri ter spodbujanjem industrijskih aplikacij za podporo zagonskim podjetjem in podjetjem pri oblikovanju rešitev, ki temeljijo na AI.
Z zagotavljanjem neposrednega dostopa do teh naprednih računalniških zmogljivosti, lahko država zmanjša svojo odvisnost od tuje infrastrukture in zniža stroške zunanjega izvajanja.
Po dokončanju naj bi ta center izboljšal visoko zmogljive računalniške zmogljivosti Alžirije in pospešil razvoj aplikacij AI v ključnih sektorjih, kot so precizno kmetijstvo, upravljanje energetskih virov in modeliranje podnebja.
Ta pobuda bi lahko imela ključno vlogo pri nastanku dinamičnega in konkurenčnega ekosistema AI v Severni Afriki.
Ostale perspektivne panoge na trgu
Avtomobilska industrija
V zadnjih letih je Alžirija prejela povečan tok naložb v svoj sektor proizvodnje vozil. Samo v letu 2024 je Alžirija pritegnila 7 naložbenih projektov, povezanih s proizvodnjo avtomobilov. Za primerjavo, Egipt in Maroko sta v letu 2024 prejela 14 oziroma 12 naložb.Te naložbe so prišle po večletnih izzivih, s katerimi se sooča alžirski avtomobilski proizvodni sektor. Alžirski avtomobilski sektor se je soočal s težavami vse od spremembe vladne industrijske politike in uvoznih omejitev, uvedenih v letih 2019–2021. Leta 2020 se je lokalna proizvodnja vozil v Alžiriji praktično ustavila, saj je dodaten pritisk zaradi svetovne pandemije Covida-19 in inflacije povzročil, da so proizvajalci originalne opreme (OEM) zaprli lokalne tovarne.
Kljub temu je v letih 2022 in 2023 prišlo do znatnega povečanja zanimanja vlagateljev za Alžirijo, saj je vlada pokazala večjo pripravljenost za pogajanja s potencialnimi vlagatelji. To je bilo posledica političnih reform, vključno z nadaljevanjem uvoza prek trgovcev in izdajanjem dovoljenj tujim proizvajalcem originalne opreme za vzpostavitev novih obratov. Nazadnje je finančni zakon iz leta 2025 dodatno zmanjšal omejitve, saj je dovolil nadaljnjo prodajo vozil, mlajših od 3 let.
Alžirija je ponovno postala privlačen trg za tuje proizvajalce avtomobilov, ki so tam začeli ustanavljati proizvodne centre.
- Stellantis je na primer leta 2023 v svojo tovarno Tafraoui v Alžiriji investiral približno 200 mio EUR. Tovarna si prizadeva za stopnjo lokalizacije komponent okoli 35 %, s ciljno zmogljivostjo 90.000 enot letno. Trenutno proizvaja vozila znamke Fiat , vključno s Fiatom 500 in Fiatom Doblò. Decembra 2024 je tovarna presegla obseg proizvodnje 18.000 vozil.
- Renault je napovedal načrte za nadaljevanje proizvodnje v svoji tovarni v Oranu z navedeno letno zmogljivostjo 25.000 enot, ki bi jo lahko povečali na 75.000 enot.
- Poleg tega je Alžirija pritegnila večje naložbe azijskih proizvajalcev. Na primer, julija 2024 je Hyundai napovedal načrte za vzpostavitev tovarne za proizvodnjo vozil, osredotočene na osebna vozila in športna terenska vozila, z ocenjeno zmogljivostjo 70.000 enot.
- Tudi kitajski proizvajalci električnih vozil (EV), vključno z JAC, Geely in Chery, so napovedali načrte za vzpostavitev lokalne proizvodnje v Alžiriji. JAC namerava v alžirski provinci Aïn Témouchent vzpostaviti tovarno z letno zmogljivostjo 100.000 enot. Načrtovana tovarna bo imela ciljno stopnjo lokalizacije 30,0 %. Prav tako je Chery prejel odobritev za vzpostavitev lokalne proizvodne tovarne z začetno letno zmogljivostjo 24.000 enot v Bordj Bou Arreridj. Tovarna bi lahko začela obratovati že leta 2026 in jo bo mogoče do leta 2030 povečati na letno proizvodnjo 100.000 enot.
Obrambna industrija
Alžirski obrambni sektor je eden najmočnejših v Afriki in širši sredozemski regiji. Oblikovala so ga desetletja regionalne nestabilnosti, protiterorističnih operacij in trajna strateška osredotočenost na nacionalno varnost. Kot največja afriška država se Alžirija sooča z izzivom zavarovanja obsežnega in raznolikega ozemlja, od sredozemske obale do prostrane puščave Sahara, kar je zahtevalo obsežne naložbe tako v delovno silo kot v vojaško opremo.Država je dala prednost modernizaciji svojih obrambnih sil, ki jo poganja njeno znatno bogastvo ogljikovodikov, kar je omogočilo dosledno obrambno porabo. V zadnjem desetletju se je Alžirija uveljavila kot ena največjih vojaških porabnic v Afriki, ki dosledno namenja znatne dele svojega proračuna za obrambo kot odziv na zunanje grožnje in potrebe po notranji varnosti.
Temelj alžirskih prizadevanj za modernizacijo obrambe je diverzifikacija strategije javnih naročil za obrambo. Alžirija je bila v preteklosti ena najpomembnejših obrambnih strank Rusije, takoj za Indijo po številu nabav vojaške opreme iz Moskve. Hrbtenica alžirskih zračnih in kopenskih sil se je dolgo zanašala na opremo ruske izdelave, vključno z lovskimi letali, tanki in sistemi protiraketne obrambe. Vendar pa je Alžirija v zadnjih letih razširila svoja vojaška partnerstva, kar odraža vse večje zanimanje za diverzifikacijo virov napredne vojaške tehnologije. Nakup kitajskih brezpilotnih letal, turških brezpilotnih letal (UAV) in celo zahodnih vojaških sistemov kaže na alžirski premik k večplastni strategiji javnih naročil, katere cilj je pridobivanje najboljših tehnologij z vsega sveta. Ta diverzifikacija ne le krepi alžirsko vojsko, temveč tudi zmanjšuje njeno odvisnost od posameznega tujega dobavitelja in s tem povečuje njeno strateško avtonomijo.
Največ priložnosti ponujajo segmenti:
- vojaške komunikacije
- vojaške elektronike
- kopenskih vozil
- medicinske opreme
- dronov
- letalske elektronike
- IKT in programske opreme
Vrednosti USD so preračunane v EUR po povprečnem letnem deviznem tečaju ECB za leto 2024.
Viri:
- Factiva
- EIU
- MBMR (Mavericks Business & Market Research)
- Weekly Emerging Markets Monitor
- Fitch Solutions
- WeAreTech.Africa
Posodobljeno: junij 2025
Poglejte si tudi: