Alžirija
Prodaja v Alžirijo
Kako prodajati v Alžirijo?
Gospodarska politika vlade
Vlada bo še naprej vlagala v javne naložbe, s ciljem ustvarjanja delovnih mest, izboljšanja zagotavljanja stanovanj in javnih služb, ter razvoja industrije in storitev izven naftnega in plinskega sektorja.
Tržne reforme za izboljšanje poslovnega okolja za tuje vlagatelje, so bile od protestov leta 2019 omejene zaradi zakoreninjenih poslovnih, političnih in delavskih interesov. Vlada bo dovolila nekatere reforme, da bi pritegnila naložbe zasebnega sektorja, ohranila pa bo široko etatistični pristop. Tuji vlagatelji so upravičeni do davčnih spodbud, vključno s 5-letno davčno olajšavo za podjetja, ki ustvarijo več kot 100 delovnih mest, vendar morajo ponovno vložiti enakovredno vrednost teh ugodnosti in plačati 15 % davek na repatriirane dobičke.
Alžirija je podpisala več velikih partnerskih pogodb z evropskimi energetskimi podjetji, ki si prizadevajo zmanjšati energetsko odvisnost od Rusije. Alžirija je sklenila tudi več poslov s kitajskimi podjetji, 2 ameriški naftni družbi, Chevron in ExxonMobil, pa sta trenutno v naprednih pogovorih o podpisu velike pogodbe o raziskovanju plina.
Naraščajoče tuje naložbe v infrastrukturo naftnega in plinskega sektorja bodo povečale izvoz in razširile proizvodne zmogljivosti za plin, kar bo pomagalo odpraviti dolgoletno premajhno vlaganje v sektor. Oblasti so se zavezale k povečanju zmogljivosti plinovoda in povečanju naložb v naftni sektor na več kot 39 mlrd USD (36,06 mlrd EUR) do leta 2026.
Trendi obnašanja kupcev in kupna moč
Kljub izrazitemu izboljšanju kupne moči Alžircev je država še vedno precej daleč od potrošniške družbe. Večina Alžircev je previdna pri upravljanju svojih prihodkov, cena pa je bistveni element pri njihovi nakupni odločitvi. Za nakup izdelka z blagovno znamko se odločijo le, če je cena razumna. Precejšen del gospodinjskega proračuna Alžirci namenijo za stroške stanovanja in hrane.
Tržne poti, distribucija
Alžirija je 4. največji maloprodajni trg z živili v Afriki in 2. največji v severni Afriki.
Zasebna podjetja obvladujejo trgovino na drobno. Trgovine z živili in majhni supermarketi so enakomerno razporejeni po državi. Sodobna maloprodaja predstavlja le 3 % letnega prometa. Od mednarodnih trgovskih verig je prisotna le francoska veriga Carrefour.
Alžirski maloprodajni sektor je zelo razdrobljen, v njem prevladuje množica majhnih trgovin v zasebni lasti in neformalnih prodajalcev.
Distribucijski sistem si delijo javna in zasebna podjetja. Državna podjetja prodajajo predvsem veleprodajno uvoženo hrano, farmacevtske izdelke in industrijske materiale, čeprav so v teh sektorjih dejavna tudi nekatera zasebna podjetja. V trgovini na drobno je večina distributerjev zasebnih podjetij, in sicer neformalnih trgovcev v manjših trgovinah.
Numidis, ki je v Alžiriji poznan pod blagovno znamko UNO, je hčerinska družba alžirske skupine Cevital, največjega zasebnega konglomerata v Alžiriji, ki deluje v agroživilskem sektorju, maloprodaji, industriji in storitvah. V Alžiriji je 23 trgovin UNO, od tega 5 hipermarketov, 1 supermarket, 16 avtocestnih servisov in 1 trgovina z mešanim blagom. Zaradi velikega obsega neodvisnih sodobnih prodajnih mest, ima Numidis razmeroma majhen vrednostni delež na trgu.
Največji trgovci na drobno po prihodkih
Podjetje | Prihodki v mio EUR (2023) |
---|---|
Sarl Placo Rama | 64,60 |
Mbia Abarour Et Frere Informatique | 64,38 |
Eurl Sabyrod | 46,44 |
Eurl Hosna Kamel Import Export | 36,52 |
Infoserv Engineering | 33,69 |
Ecograin | 30,63 |
Sarl Ingenierie Informatique Et Cabling | 24,02 |
Spletna prodaja v Alžiriji
V Alžiriji ni uradnih podatkov o spletni prodaji. Po ocenah eCommerce DB naj bi spletna prodaja v Alžiriji v letu 2024 dosegla 2.240,5 mio USD ali približno 2,1 mlrd EUR, v letu 2028 pa 3.200,6 mio USD ali približno 3 mlrd EUR.
Glede na alžirsko nacionalno združenje trgovcev in obrtnikov, pa je potencial trga ocenjen na 5 mlrd USD (4,6 mlrd EUR).
Z namenom, da bi spodbudila e-trgovino v državi, si vlada prizadeva povečati stopnjo prodora interneta.
Prve alžirske spletne trgovine so se pojavile leta 2009, širši razvoj e-trgovine pa se je začel leta 2014 s prihodom pan-afriške družbe Jumia, ki ostaja največji splošni spletni trgovec na drobno v državi. Drugi večji spletni ponudniki v državi so še Zawwali, Batolis in Dzboom.
Februarja 2018 je alžirska vlada sprejela zakon, ki je opredelil njene prve predpise o e-trgovini. Ti določajo, da morajo spletni ponudniki imeti svojo spletno stran v Alžiriji in se registrirati v alžirskem poslovnem registru. Zakon prepoveduje spletno nakupovanje tobaka in alkoholnih pijač, zdravil, iger na srečo in igralniških storitev. Po veljavni zakonodaji alžirski državljani ne morejo kupovati izdelkov prek spleta iz tujine, medtem ko podjetja lahko kupujejo izdelke v tujini za interno uporabo.
Več o spletni prodaji v tujino in kako vam lahko pri tem pomagamo, si lahko preberete na tej povezavi.
Javna naročila
Sejmi
Plačevanje
Alžirska podjetja, ki uvozijo blago v vrednosti več kot 40.000 USD na leto, morajo plačati tujim dobaviteljem z akreditivi, alžirska vlada pa omejuje akreditive na 60 dni ali manj. Od alžirskih uvoznikov večine izdelkov zahteva, da izvedejo plačilo 30 dni po datumu odpreme blaga, z izjemami za strateške izdelke in živila.Ker morajo uvozniki zaprositi za odobritev uvoza veliko pred odpremo, so uvozniki zaradi zahteve po plačilu 30 dni po odpremi, izpostavljeni velikemu tečajnemu tveganju.
Več: Plačilni promet – izvozno okno
Transport in logistika
Alžirsko cestno omrežje se razteza na več kot 100.000 km, od tega je približno 26.000 km sekundarnih cest in avtocest. Cestni promet ovirajo gorski tereni, številni zastoji, prometne nesreče in varnostne kontrolne točke.Alžirija ima za civilni letalski promet odprtih 37 letališč, od tega 16 mednarodnih in 20 domačih. Novo letališče v Oranu je bilo odprto leta 2021. Nacionalni prevoznik Air Algérie je povezan s 37 destinacijami v Evropi, Afriki, na Bližnjem vzhodu, v Aziji in Severni Ameriki. Pomembnejši letalski prevoznik je tudi Tassili Airlines, ki je v lasti nacionalne naftne družbe Sonatrach.
V Alžiriji deluje 6 mednarodnih ponudnikov hitre dostave. To so UPS, FedEx, TNT, DHL, CourierExpress in Chronopost.
Alžirija ima 13 večnamenskih pristanišč, od tega so največja Algiers, Oran, Annaba, Bejaïa, Bettioua, Mostaganem in Ténès, ter 2 pristanišči za nafto in plin, v mestih Arzew in Skikda.
Železniško omrežje pokriva predvsem severna in obalna mesta in vključuje 4.200 km tirov.
Več:
Poslovni imeniki in koristne povezave:
- annugate - alžirski poslovni imenik
- algeria_importers - alžirski poslovni imenik
- directory.algeria - alžirski poslovni imenik
- algeriayponline - alžirske rumene strani
Druge koristne povezave:
- Algerian Investment Promotion Agency (AAPI)
- Algerian Company for Export Insurance and Guarantees (CAGEX)
- Algerian Chambers of Commerce and Industry
- Direction Générale des Douanes
- Ministry of Commerce
- Banque Extérieure d'Algérie
Vrednosti USD so preračunane v EUR po povprečnem letnem deviznem tečaju ECB za leto 2023.
Viri:
- Factiva
- EIU
- Euromonitor International
- LLoyds Bank
- ecommerceDB
Posodobljeno avgust 2024.
Poglejte si tudi: