Izzivi rusko ukrajinske krize, 5. - 9. junij 2022, povzetek objav

ponedeljek, 13. junij 2022
 

Dogajanja na ruskem trgu

 
Rusija se trudi zagotavljati stabilno delovanje bančnega sektorja države kljub vse večjemu pritisku sankcij.
 
Na tej povezavi smo objavili seznam bank, ki so izvzete is sistema SWIFT.
 
 

Odziv držav na vojno v Ukrajini
 

Nemčija

Dvomesečna zapora Šanghaja je močno prizadela več izvozno usmerjenih proizvodnih sektorjev v Nemčiji.

Številna nemška podjetja so imela težave pri pridobivanju delov in surovin, kot na primer kemikalij, elektronskih komponent in plastike.  

Najhuje so bile prizadete industrije, kot so avtomobilska in kemična, pa tudi proizvajalci strojev in opreme ter električne opreme. Vse te industrije so tesno prepletene s kitajskim gospodarstvom. Kar 46 % nemških proizvodnih podjetij je odvisnih od delov in surovin iz Kitajske. 


Obeti za nemški kemični sektor postajajo vse bolj mračni zaradi naraščajočih cen energije in surovin ter ozkih grl pri dobavi. Ozka grla pri dobavi plina in nafte so pri tem najbolj pereča. 
  

Kazahstan

Ruska prepoved izvoza je povzročila pomanjkanje žita na kazahstanskem trgu. Zaradi prepovedi izvoza žita iz Rusije so se cene krmne pšenice na tono aprila letos povišale za 33 %

Cena krmnega žita se je v zadnjih treh letih v Kazahstanu potrojila. Zaradi visokih cen in pomanjkanja krmnega žita so bili nekateri rejci že prisiljeni zaustaviti poslovanje.

Kazahstanska vlada je izvoznikom žita naročila, da prodajo 10 % vsega izvoženega žita posebnemu skladu, ustanovljenemu v okviru državne prehranske korporacije, da bi zbrane količine prenesli na perutninske farme.
 
Sankcije so privedle do močnega dviga cen vseh uvoženih stvari. Še posebej so se dvignile cene krme, cepiv, razkužil, embalažnih materialov in aminokislin.
 
 

Izzivi po panogah

Avtomobilska industrija

 
Prodajne cene avtomobilov so še vedno visoke, medtem ko proizvajalci avtomobilov v prihodnje pričakujejo le minimalne nadaljnje omejitve, ki jih povzroča vojna v Ukrajini.

Nemški proizvajalci avtomobilov kljub nadaljnjemu pomanjkanju delov načrtujejo povečanje proizvodnje v prihodnjih mesecih.
 
Ker se nabavne cene višajo, avtomobilski proizvajalci nameravajo povišati tudi prodajne cene avtomobilov. Stanje naročil je dobro, a se zaloge iz meseca v mesec nekoliko znižujejo. 
 

Ukrepi EU kot odziv na rusko vojaško agresijo

 
EU je 3. junija sprejela šesti sveženj ukrepov.

Več o ukrepih je na voljo na tej povezavi.

 
 

Preberite tudi: 



Naše najnovejše objave vezane na izzive rusko-ukrajinske krize.
 

Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti?