Izzivi širitve evropskih visokotehnoloških zagonskih podjetij
Medtem ko ZDA proizvajajo globalne tehnološke velikane, kot so Google, Amazon ali Facebook, v Evropi le peščica podjetij dosega podoben obseg.
Po podatkih Atomico State of European Tech 2023 je kljub močnemu evropskemu zagonskemu ekosistemu le 1 od 10 evropskih samorogov dosegel svetovni uspeh, v primerjavi z 1 od 3 v ZDA.
Čeprav je EU ustvarila več visokotehnoloških zagonskih podjetij kot ZDA, Evropa pri širitvi visokotehnoloških zagonskih podjetij zaostaja.
Študija Evropske investicijske banke navaja ovire, ki evropskim zagonskim podjetjem preprečujejo širitev. Na podlagi tega so strokovnjaki Zubr Capital nadalje raziskali izzive, s katerimi se soočajo tehnološka zagonska podjetja v Evropi, ter poiskali možnosti, kako premagati te ovire in popeljati Evropo v naslednjo dobo inovacij.
Pomen scale-up podjetij
Po definiciji OECD je scale-up tisto podjetje, ki je v 3 zaporednih poslovnih letih raslo po najmanj 20 % letni stopnji glede na promet ali število zaposlenih.Le približno 0,4 % vseh zagonskih podjetij se poveča in v 5 letih doseže več kot 10 mio USD prihodkov.
Mnoge organizacije se osredotočajo samo na rast prihodkov, ne da bi upoštevale obvladovanje stroškov, kar lahko privede do neuspeha.
WeWork in SoundCloud sta le 2 primera podjetij, ki sta sledila tej strategiji in doživela neuspeh.
Nasprotno pa je podjetje King Digital Entertainment, za katerim stoji Candy Crush, zabeležilo 12-kratno povečanje prihodkov s samo 6-kratnim povečanjem stroškov, kar dokazuje učinkovit scale-up proces.
Po podatkih Harvard Business Review morajo podjetja, da bi bila uspešna pri širitvi, vstopiti v fazo ekstrapolacije. To vključuje prizadevanje za donosno rast ob izkoriščanju ekonomije obsega.
Za uspešno širitev morajo biti podjetja agilna, vzdrževati majhne ekipe, izkoristiti potencial človeškega kapitala in se osredotočiti na trajnostno rast.
Širitev je ključnega pomena za zagonska podjetja, saj prinaša številne prednosti, kot so:
- možnost prevzema vodilne vloge na trgu ali v panogi
- dostop do najboljših talentov
- raziskovanje novih priložnosti

Naložbe tveganega kapitala v evropskem tehnološkem sektorju se znižujejo
Tvegani kapital ima ključno vlogo pri financiranju inovativnih podjetij in spodbujanju ustanavljanja tehnoloških velikanov.Številni vodilni v panogi, vključno z Apple, Facebook, Google, Spotify, Airbnb in Uber, so se v svojih zgodnjih fazah za spodbujanje rasti zanašali na tvegani kapital.
Podjetja, podprta s tveganim kapitalom, so običajno zelo inovativna in imajo velik potencial rasti, zato je tvegani kapital bistvenega pomena za širitev in uspeh zagonskih podjetij.
Trg tveganega kapitala in ekosistem zagonskih podjetij v Evropi sta se v letu 2023 soočila s pomembnimi izzivi:
- V letu 2023 so se v Evropi naložbe tveganega kapitala v tehnološkem sektorju znižale za -45 %, skupno financiranje pa je doseglo 45 mlrd USD ali približno 41,6 mlrd EUR. To predstavlja močan padec z 82 mlrd USD (75,8 mlrd EUR) v letu 2022 in 100 mlrd USD (92,5 mlrd EUR) v letu 2021.
- Predvsem v Evropi letos skoraj ni bilo večjih IPO (prve javne ponudbe ali lansiranje delnic), dejavnost združitev in prevzemov (M&A) pa je precej umirjena. Leta 2023 je vrednost poslov M&A dosegla 36 mlrd USD (33,3 mlrd EUR), pri čemer je bila večina transakcij pod 100 mio USD (92,5 mio EUR).
Zakaj se evropska tehnološka podjetja težko širijo?
Evropska tehnološka zagonska podjetja se težko širijo v primerjavi s svojimi ameriškimi konkurenti, kar je posledica različnih dejavnikov, kot so:- omejen dostop do kapitala
- manj skladov tveganega kapitala, ki vlagajo v evropska podjetja
- osredotočenost vlagateljev v varnejše naložbe, kot so banke in državne obveznice
- sorazmerno nižji izdatki za raziskave in razvoj v Evropi še dodatno ovirajo potencial rasti novoustanovljenih podjetij, kar zmanjšuje njihovo sposobnost inovacij in konkurenčnosti v svetovnem merilu.
Nekaj statističnih podatkov, ki poudarjajo težave Evrope s širitvijo zagonskih visokotehnoloških podjetij:
- EU ima manj kot polovico manj zagonskih podjetij kot ZDA in le 1/5 scale-up podjetij.
- V prvih 10 letih delovanja evropska scale-up podjetja zberejo -50 % manj kapitala v primerjavi z njihovim konkurenti v ZDA.
- V EU ima več kot 80 % scale-up podjetij le enega tujega vlagatelja v primerjavi s samo 14 % v ZDA.
- Naložbe tveganega kapitala v EU so v 2023 znašale le 0,03 % letnega BDP v EU, v primerjavi s približno 0,19 % v ZDA.
Možne strategije za oživitev evropskega tehnološkega ekosistema in začetek dobe inovacij
Aktivna udeležba pokojninskih skladov
ZDA so preoblikovale Silicijevo dolino po uveljavitvi ERISA – Zakona o pokojninskem dohodku, ki je omogočil pokojninskim skladom vlaganje v tvegani kapital, kar je spodbudilo rast Silicijeve doline. Brez te reforme tehnološko središče danes morda ne bi obstajalo.Da bi sprostile podobne inovacije, bi morale tudi evropske vlade razmisliti o naložbenih predpisih, ki bi državljanom omogočali vlaganja tudi v bolj tvegana sredstva.

Krepitev inovacijskih vozlišč in inkubatorjev
Evropa bi morala okrepiti inovacijska vozlišča in inkubatorje, ki delujejo kot posredniki med zagonskimi podjetji in vlagatelji ter podpirajo podjetja v zgodnjih fazah razvoja.EU je na tem področju dosegla že nekaj uspeha, saj inkubatorji vzpostavljajo močne povezave z inovacijskimi dejavnostmi univerz in raziskovalnih centrov (kot sta PoliHub ali KU Leuven Kick). Vendar so te pobude trenutno majhne in preveč razdrobljene.
Čezmejno povezovanje
Trenutno se 27 držav v EU sooča z razdrobljenim financiranjem tveganega kapitala, pri čemer ima vsaka država svoje finančne norme, davčne predpise, pravila upravljanja podjetij in borze. To ustvarja regulativne, pravne in jezikovne razlike med državami.Evropski investicijski sklad že daje prednost čezmejnim podjetjem tveganega kapitala. Za nadaljnjo podporo zagonskim podjetjem bi se morala EU osredotočiti na zmanjšanje teh ovir, omogočanje lažjega dostopa do kapitala po vsej regiji in omogočanje uspešnega širjenja zagonskih podjetij.
Sklep
Verjetno bo minilo kar nekaj časa, preden se bo v Evropi pojavil svetovni tehnološki velikan.Evropa se pri tem lahko ozre na dobre prakse iz Silicijeve doline v ZDA in izvaja podobne strategije za odpravo vrzeli v financiranju.
Vlade v EU bi morale razmisliti o tem, da bi postale dejavne vlagateljice v novoustanovljena podjetja ter jim zagotoviti kapital in podporo za pomoč pri rasti.
Inovacije bi morale biti v središču vladnih pobud in tehnoloških zagonov.
Uspeh zagonskih podjetij s sedežem v ZDA pri širitvi in prevladi na svetovnem trgu je ključni dejavnik, zakaj so ZDA postale vodilno svetovno gospodarstvo.
Viri:
- Factiva
- Market Line
- European Investment Bank
- OECD
- GlobalData
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju IKT
Na Kitajskem je 369 samorogov, največ na področju AI in polprevodnikov
Rast zagonskih podjetij z AI v jugovzhodni Evropi
Gospodarstvo ter možnost vstopa na trg ZDA
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.