Kitajska uvedla proti-dampinško preiskavo uvoza svinjine iz EU

torek, 18. junij 2024
 

Proizvajalci svinjine v EU zaskrbljeni glede možne omejitve uvoza iz Kitajske

Potem ko je EU uvedla dodatne dajatve na uvoz kitajskih električnih vozil, so kitajska podjetja zaprosila za proti-dampinško preiskavo uvoza svinjine iz EU.

To povzroča veliko zaskrbljenost v evropski industriji svinjine, saj lahko pride do nižjih cen in padca dobičkonosnosti.

Po podatkih kitajske carine je Kitajska leta 2023 uvozila za 6 mlrd USD (5,5 mlrd EUR) svinjine, vključno z drobovino, od tega več kot polovico iz EU. Prekinitev teh naročil bi povzročila veliko izgubo poslov za evropsko mesno industrijo.

Posledice bi čutile tudi dobavne verige svinjine v Evropi, kar bi povzročilo nižje cene in nižje stopnje dobička nezaželene zaloge, ki jo pridelajo kmetje v regiji.

Kitajska poleg svinjskega mesa kupuje tudi manj vredne dele, kot so svinjski rilci, parklji, ušesa … po katerih je povpraševanja s strani evropskih kupcev malo in bi bilo zanje težko najti alternativne trge.
 

Kitajska omejitev uvoza svinjine iz EU bi najbolj prizadela Španijo

Španija je največji izvoznik svinjine na Kitajsko na svetu.

Leta 2023 je Španija po podatkih združenja za prašičjo industrijo Interporc na Kitajsko izvozila 560.488 ton izdelkov iz prašičjega mesa v vrednosti 1.223 mio EUR.

Španija na Kitajsko izvozi 20,33 % celotnega izvoza svinjine glede na obseg ter 13,7 % celotnega izvoza glede na vrednost.

Skupno je Španija lani predstavljala 20,95 % celotnega kitajskega uvoza svinjine. Najpomembnejša postavka je bilo sveže meso, 294.885 ton v vrednosti 682,1 mio EUR.

Španski proizvajalci svinjine in špansko ministrstvo za industrijo so prepričani, da bosta obe državi na izgubi, če bodo ukrepi začeli veljati, zato si želijo nadaljevanja dobrih odnosov s Kitajsko.

Nemška industrija svinjine je že utrpela prepoved uvoza s strani Kitajske leta 2020, potem ko so v Nemčiji odkrili bolezen prašičje kuge.
Največji nemški predelovalec mesa Toennies pričakuje, da bodo cene svinjine padle, če bodo izvozniki, kot je Španija, iskali nove trge za izgubljeno kitajsko prodajo, kar bo povzročilo veliko izgubo dohodka. Če izvozniki iz EU, zlasti Španija, ne bodo mogli prodajati svinjine na Kitajsko, bodo morali nekaj prodati znotraj Evrope, kar bo povzročilo pritisk na znižanje cen svinjine v EU.

Kitajska prepoved uvoza svinjine iz EU bi koristila Južni Ameriki, še zlasti Braziliji, ki v zadnjih letih širi svoje izvozne zmogljivosti.

Tudi Rusija bi lahko nadomestila del izgubljenega izvoza iz Evrope, saj povečuje proizvodnjo svinjine in govedine in je že samooskrbna s svinjino.


 

Povračilni ukrepi?

Kmetijske carine, kot so tiste, usmerjene proti francoskemu žganju ali španski svinjini, bi lahko bile nekakšen povračilni ukrep Kitajske.

Španija in Francija sta namreč državi, ki sta podprli preiskavo EU proti subvencijam, ki naj bi povzročile množičen vstop kitajskih električnih avtomobilov po nizkih cenah v EU.

Nemčija in Švedska sta na drugi strani izrazili nasprotovanje carinam, ki jih je napovedala Evropska komisija, saj se bojita posledic trgovinske vojne proti Kitajski.

To sredo je Evropska komisija napovedala dodatne, do 38,1 % carine na uvoz električnih vozil iz Kitajske, kot zaključek proti-subvencijske preiskave, uvedene oktobra 2023.

Viri: Factiva, Reuters, CE NoticiasFinancieras

 

Preberite tudi: 


Globalni trendi na področju hrane in pijače

Gospodarstvo ter možnosti vstopa na španski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: