Letalske vozovnice v EU so letos dražje za 20 % do 30 % v primerjavi z letom 2019

četrtek, 09. november 2023
 

Vse dražje letalske vozovnice lahko ovirajo povezljivost znotraj EU

Ena ključnih točk za nemoteno delovanje EU je stabilna in stalna povezljivost med državami članicami. Povezljivost pa lahko ovirajo vse dražje letalske vozovnice.

Po podatkih Evropskega parlamenta so bile vozovnice v vseh državah EU letos dražje za 20 % do 30 % v primerjavi z letom 2019, in to kljub dejstvu, da se je število potnikov po pandemiji spet vrnilo na ravni pred pandemijo, izjemni stroški, kot so podražitve goriva, pa se tudi že umirjajo.

EU kljub skrbi o ogroženosti letalske povezljivosti popolnoma zapira vrata sprejemanju ukrepov za regulacijo sektorja.
 

Posamezne vlade EU se že odzivajo in dajejo predloge

Italija je sprožila projekt za zakonsko zgornjo mejo vozovnic s Sicilije in Sardinije na preostali del čezalpskega polotoka. Ukrep so ostro kritizirala podjetja v sektorju, ki so ga v italijanskem združenju delodajalcev označili za nevaren precedens za Italijo in Evropo.

Tudi Španija je prek ministrstva za promet izrazila zaskrbljenost glede stalnega poviševanja cen v zadnjem časovnem obdobju in proučuje podobne rešitve kot Italija. Proučuje izvedljivost morebitnega pilotnega projekta obveznosti javnih služb, ki bi omogočil izogibanje previsokim cenam v povezavah otokov s polotokom, da bi analizirali njegovo obnašanje in ocenili njegove rezultate.
 

Letalski ponudniki zaradi visokih cen dosegajo pozitivne rezultate

Letalski ponudniki trenutno dosegajo pozitivne rezultate ravno zaradi visokih cen.
 
  • Ryanair, nizkocenovni letalski prevoznik pričakuje, da bo leto zaključil z bruto dobičkom med 1.850 in 2.050 mio EUR, kljub dejstvu, da so se operativni stroški povečali za 25 %. Dobri rezultati so predvsem posledica 95 % zasedenosti (11 % več potnikov) in povečanja dobičkonosnosti na potnika za 17 %.
  • Dobiček Lufthanse se je v Q3 2023 povečal za 31 % na 1,47 mlrd EUR.
  • Air France-KLM je v tem obdobju dosegel rekorden dobiček v višini 1,7 mlrd EUR, saj je dobiček iz poslovanja povečal za 39 %.
  • IAG je prav tako dosegel dobre rezultate in zabeležil dobiček iz poslovanja v višini 3,005 mlrd EUR, medtem ko je le pred letom dni znašal 770 mio EUR.

Letalski promet je po podatkih mreže eurocontrol letos narasel na 93 % ravni pred pandemijo. In to kljub geopolitičnim izzivom, kot sta vojna v Ukrajini ali upočasnitev gospodarske rasti zaradi dviga obrestnih mer.
 

Vzroki za visoke cene letalskih vozovnic

Po podatkih IATA (The International Air Transport Association) je cena letalskega goriva v zadnjem letu narasla za 150 %.

Poleg tega so se letalske družbe znašle v nezadostni ponudbi pilotov in drugega osebja, zato so jim bili primorani izplačati višje plače.

Po napovedih Boeinga, Airbusa in ponudnika usposabljanja za letenje CAE morajo letalske družbe povečati svojo delovno silo za 7 % do 9 % letno, če želijo imeti zadostno posadko za svoje flote. To pomeni, da bo v naslednjih 20 letih potrebnih med 600.000 in 650.000 pilotov. To bi lahko povzročilo pomanjkanje pilotov v naslednjih nekaj letih.

Vzrok za pomanjkanje strokovnjakov je po mnenju svetovalnega podjetja Capa staranje pilotske populacije in odhodi pilotov v času pandemije, ki so ob odpuščanjih in presežkih, ki so sledila skoraj vsem, iskali druga delovna mesta.

Drugi dejavnik je manjše število pilotov, ki prihajajo iz vojske, enega najpogostejših virov za letalske flote. To je zato, ker je vojska zmanjšala povpraševanje zaradi porasta uporabe brezpilotnih letal in izstrelkov.

Težave so tudi s proizvodnjo novih letal. Zamude z dobavami bodo trajale vsaj do leta 2028.

Zaradi zgoraj navedenih vzrokov bodo cene letalskih vozovnic po napovedih najverjetneje ostale precej visoke tudi v prihodnjih letih.
A kljub visokim cenam mnogi ljudje še vedno vidijo vrednost v porabi za potovanja, letalske družbe pa ohranjajo dobre poslovne rezultate.

 


Viri: Factiva, CE NoticiasFinancieras


 

Preberite še:


Globalni trendi na področju transporta in logistike 

Naročila novih letal so v porastu

Finančna uspešnost letalskih družb v letu 2023 presega pričakovanja



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: