Proizvodnja in potrošnja vina v EU bosta v sezoni 2024-2025 ponovno upadli
Neugodne vremenske razmere negativno vplivajo na proizvodnjo vina v EU
Neugodne vremenske razmere v velikih vinorodnih državah, kot so Francija, Italija in Španija, bodo v sezoni 2024-2025 negativno vplivale na proizvodnjo vina v EU in povzročile -1,4 % medletno zmanjšanje pridelka v primerjavi z nespremenjeno površino.Po napovedih Evropske komisije iz oktobra 2024 se bo proizvodnja vina v EU v sezoni 2024-2025 medletno zmanjšala za -1,4 % na 141,2 mio hektolitrov, kar predstavlja -6,6 % nižjo proizvodnjo od petletnega povprečja. To je že 2. zaporedno zmanjšanje, čeprav je tokrat nižje od -9,8 % medletnega padca v sezoni 2023-2024.
Francija, Italija in Španija so 3 najpomembnejše proizvajalke v regiji. Francija v sezoni 2024-2025 predstavlja 32,4 %, Italija 25,8 %, Španija pa 21,7 % celotne proizvodnje vina v EU. Vremenske razmere v teh treh državah so zato še posebej pomembne pri določanju rezultata žetve v EU.

V sezoni 2024-2025 bodo glavni dejavnik regionalnega zmanjšanja slabe vremenske razmere v Franciji. Visoka količina padavin v Franciji je povzročila povečano pojavnost glivičnih okužb, nizke temperature z zmrzaljo in točo pa so dodatno poškodovale pridelke. To bo vplivalo na kmetijsko proizvodnjo države v širšem smislu, vključno s proizvodnjo pšenice. Zaradi tega je francosko kmetijsko ministrstvo napovedalo -22 % medletni padec proizvodnje vina v državi.
V Italiji ISMEA (Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare) letos sicer pričakuje 7,1 % medletno povečanje proizvodnje vina, a ta ostaja -12,8 % pod 5-letnim povprečjem, kar kaže na številne izzive, s katerimi se sooča sektor. Nadpovprečne padavine na severu povzročajo podobne težave kot v Franciji, medtem ko suho vreme in visoke temperature na jugu bremenijo proizvodnjo na tem območju.
Španija naj bi v letošnji sezoni zabeležila veliko povečanje proizvodnje vina, ko si bo država opomogla od suše in visokih temperatur prejšnje sezone.
Po podatkih CEEV - Evropskega odbora vinarskih podjetij, predstavlja EU 45 % svetovnih vinogradniških površin, 57 % svetovne porabe vina in 63 % svetovne proizvodnje vina, zato so ti dogodki pomembni za vinsko industrijo širše.
Izvoz vina je še posebej pomemben za Francijo, kjer je leta 2023 predstavljal 2 % celotnega izvoza. Sledita ji Italija, kjer je izvoz vina lani predstavljal 1,2 % celotnega izvoza, ter Španija, kjer je predstavljal 0,8 %.
Čeprav je zmanjšanje proizvodnje vina posledica posebnih vremenskih razmer, ki vplivajo na pridelek, pa kaže, da gre za dolgoročnejše težave. 3 od zadnjih 5 sezon so se končale z letnim znižanjem, težave pa se pojavljajo v zadnjih 2 desetletjih.
Strukturni izzivi, s katerimi se sooča industrija proizvodnje vina, skrbijo tako industrijo kot politične organe. Septembra 2024 je Evropska komisija organizirala srečanje o vinski politiki, na katerem so obravnavali izzive, ki bremenijo sektor. Na srečanju je CEEV kot 3 glavne izzive v industriji, izpostavil povečane proizvodne stroške, podnebne spremembe in upad porabe.
Zmanjšanje proizvodnje spremlja zmanjšanje potrošnje, kar je trend v zadnjih 10 letih
Po napovedih Evropske komisije se bo domača poraba vina v sezoni 2024-2025 medletno zmanjšala za -3,6 %. Napovedana poraba 122,1 mio hektolitrov predstavlja -7,7 % zmanjšanje glede na sezono 2014-2015 in -26,6 % zmanjšanje glede na sezono 2005-2006.Zmanjšanje porabe vina je v veliki meri posledica spreminjajočih se trendov med potrošniki.
Julija letos je na primer odbor za šampanjec v Franciji pozval k rezanju pridelanega grozdja, zaradi -15 % medletnega upada prodaje v prvi polovici leta 2024.
Oktobra je EU tudi napovedala, da bo Franciji zagotovila 120 mio EUR sredstev za trajno odstranitev trte, da bi dosegli ponovno uravnoteženje obsega proizvodnje glede na povpraševanje.
Takšne pobude bodo proizvajalci vina in industrijski organi verjetno morali sprejemati tudi v prihodnje, kot odziv na srednjeročne in dolgoročne napovedi zmanjšanja porabe.

Proizvodnja in potrošnja vina se soočata z izzivi tudi na svetovni ravni, kar predstavlja negativno tveganje za izvoz vina iz EU
Na svetovno vinsko industrijo močno vplivajo predvsem podnebne spremembe. Po podatkih Organizacije za trto in vino (OIV) je globalna proizvodnja vina v letu 2023 medletno upadla za -9,4 %, kar je najnižja raven po letu 1961.Glavni vzroki za to zmanjšanje so ekstremni vremenski dogodki, kot so gozdni požari in suše v Čilu, nevihte s točo v Argentini in glivične bolezni v Južni Afriki.
V zadnjih 5 letih se je zmanjšala tudi poraba vina na svetovni ravni. Ta je leta 2023 upadla za -4,5 % na medletni ravni.
Dejavniki, ki poganjajo ta trend, vključujejo:
- povečano osredotočenost ljudi na zdravje
- politike javnega zdravja, ki zagovarjajo manjšo porabo alkohola
- konkurenco drugih alkoholnih pijač
- konkurenco drugih alternativnih pijač.
Viri:
- Factiva
- Weekly Emerging Markets Monitor
- Fitch Solutions
- Fotografije: iStock
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju hrane in pijače
Gospodarstvo ter možnost vstopa na francoski trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.