Avstralija je prepovedala uporabo družbenih medijev mlajšim od 16 let

torek, 03. december 2024
 

Avstralija sprejela najstrožjo zakonodajo glede uporabe družbenih medijev za otroke

Konec novembra je avstralski državni senat z veliko večino glasoval za nov zakon, ki otrokom, mlajšim od 16 let, prepoveduje uporabo platform družbenih medijev.

Predlog zakona o spremembi spletne varnosti platformam družbenih medijev prepoveduje, da bi uporabnikom, mlajšim od 16 let, dovolili dostop do svojih storitev.

Podjetja, ki tega ne bodo upoštevala, bodo lahko kaznovana z globo do 50 mio AUD (približno 30,7 mio EUR).

Preizkušanje metod za uveljavitev zakona se bo začelo januarja 2025, prepoved pa bo v Avstraliji začela veljati čez eno leto.

Gre za doslej najstrožjo zakonodajo na tem področju na svetu, čeprav si tudi druge države prizadevajo, da bi uredile regulacijo na področju uporabe družbenih medijev za otroke, ki ima številne negativne učinke na njihovo duševno zdravje.

Podoben zakon so sprejeli tudi na Floridi, a ga trenutno izpodbijajo na sodiščih. Ta zakon prepoveduje uporabo družbenih medijev za otroke, mlajše od 14 let, za otroke med 14. in 15. letom starosti pa za uporabo družbenih medijev zahteva soglasje staršev.

Industrijska skupina, ki zastopa tehnološka podjetja, vključno s Snapchat, TikTok in Meta Platforms, ki ima v lasti Facebook in Instagram, se je pred tem izrekla proti prepovedi. Skupina Digital Industry Group je tudi izrazila pomisleke glede zasebnosti. Avstralska zakonodaja bi od vseh Avstralcev namreč zahtevala, da predložijo osebne podatke, kot je osebna izkaznica ali podoba obraza, da bi potrdili svojo starost.


 

Prizadevanja za regulacijo dostopa družbenih medijev za otroke v Evropi

Regulacija tehnoloških platform

Platforme družbenih medijev, vključno s TikTokom, Facebookom in Snapchatom zahtevajo, da morajo biti osebe za prijavo stare najmanj 13 let.

Zagovorniki zaščite otrok pravijo, da je nadzor nezadosten, uradni podatki v več evropskih državah pa kažejo, da ima ogromno otrok, mlajših od 13 let, račune na družbenih medijih.
 

Združeno kraljestvo

Združeno kraljestvo trenutno nima načrtov za omejitve kot na primer Avstralija.

Britanski minister za digitalizacijo, Peter Kyle, je sprožil študijo, da bi raziskal vpliv uporabe pametnih telefonov in družbenih medijev posebej na otroke. Dejal je, da mora regulator Ofcom upoštevati vladne prednostne naloge, kot so varnost, preglednost in odgovornost, saj od naslednjega leta uveljavljajo zakon o spletni varnosti.

Zakon, ki postavlja strožje standarde za platforme družbenih medijev, kot so Facebook, YouTube in TikTok, vključno z ustreznimi starostnimi omejitvami, je leta 2023 sprejela prejšnja vlada.
 

Norveška

Norveška vlada je prejšnji mesec predlagala dvig starosti, pri kateri lahko otroci soglašajo s pogoji, potrebnimi za uporabo družbenih medijev. Starostna meja se je s trenutnih 13 let dvignila na 15 let. Za otroke pod to starostno mejo še vedno lahko dovoljenje za uporabo družbenih medijev podpišejo starši.

Levosredinska vlada je tudi sporočila, da je začela delati na zakonodaji, ki bi določila absolutno zakonsko najnižjo starostno mejo za uporabo družbenih medijev, vendar še ni jasno, kdaj bo zakon, ki bi to zahteval, prišel v parlament.

Po podatkih vlade polovica otrok na Norveškem, starih 9 let, že uporablja neko obliko družbenih medijev.
 

EU zakonodaja

V EU je za obdelavo osebnih podatkov otrok, mlajših od 16 let, potrebna privolitev staršev, čeprav imajo države članice možnost, da to starostno mejo znižajo na 13 let.
 

Francija

Leta 2023 je Francija sprejela zakon, ki od družbenih platform zahteva, da morajo otroci mlajši od 15 let, za kreiranje profila na platformah pridobiti soglasje staršev. A zaradi tehničnih izzivov zakon še ni uveljavljen.

Aprila je posebna komisija, ki jo je oblikoval predsednik Macron, priporočila strožja pravila, ki vključujejo prepoved mobilnih telefonov za otroke, mlajše od 11 let, ter prepoved telefonov z internetom za otroke, mlajše od 13 let. Trenutno še ni jasno, kdaj bi lahko sprejeli novo zakonodajo.
 

Nemčija

Uradno lahko v Nemčiji mladoletniki med 13. in 16. letom starosti uporabljajo družbena omrežja le, če s tem soglašajo starši.
Vendar pa zagovorniki zaščite otrok pravijo, da je nadzor nezadosten in pozivajo k boljšemu izvajanju obstoječih pravil.
 

Belgija

Leta 2018 je Belgija sprejela zakon, ki določa, da morajo biti otroci stari vsaj 13 let, da lahko brez dovoljenja staršev ustvarijo svoj profil na družbenih medijih.
 

Nizozemska

Nizozemska nima zakona o najnižji starosti za uporabo družbenih medijev.

Nizozemska vlada je januarja 2024 prepovedala mobilne naprave v učilnicah. Izjeme veljajo le za digitalne lekcije, zdravstvene potrebe ali v primeru invalidnosti.
 

Italija

V Italiji si lahko otroci, stari nad 14 let, ustvarilo svoje profile na družbenih medijih. Mlajši od 14 let za to potrebujejo soglasje staršev.
 

Viri:
  • Factiva
  • Dow Jones
  • The Guardian
  • Reuters
 

Preberite tudi:


Globalni trendi na področju IKT

Meta Platforms v EU uvaja manj osebno prilagojene oglase in znižuje naročnino

Gospodarstvo ter možnosti vstopa na avstralski trg


Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: