Izzivi rusko ukrajinske krize, 2. - 7. maj, povzetek objav

ponedeljek, 09. maj 2022

Dogajanja na ruskem trgu

 
Izvoza lesa iz Rusije se je močno zmanjšal. Zaradi sankcij ima ruska lesna industrija težave pri pridobivanju delov, opreme in financ. Poleg tega se ruske žage, ki so v preteklosti dobavljale les kupcem v Evropi, kratkoročno ne morejo hitro preusmeriti na druge trge.
 
Po podatkih ruske zvezne carinske službe je Rusija v letu 2021 izvozila 17,3 mio ton žaganega lesa. Največji izvozni trgi so bili Kitajska, Uzbekistan, Azerbajdžan, Estonija in Japonska.

Svet za nadzor gozdov (FSC International) je Rusiji in Belorusiji z 8. aprilom preklical vsa FSC trgovinska spričevala, zato lesa iz obeh držav ni več mogoče uporabiti v certificiranih izdelkih.
 
Beležijo velik upad proizvodnje avtomobilov v Rusiji, ki je osmi največji avtomobilski trg na svetu. Številni proizvajalci, kot so Audi, Honda, Jaguar in Porsche, so ustavili prodajo delov ali vozil v to državo. Renault, BMW, Ford, Hyundai, Mercedes, Volkswagen in Volvo pa so sporočili, da ustavljajo proizvodnjo.
 
Tovarne podjetja AvtoVAZ (del skupine Renault-Nissan), ki je vodilni ruski proizvajalec avtomobilov in zaposluje več 10.000 ljudi, so zaradi pomanjkanja uvoženih delov tako rekoč paralizirane.
 
Ruski proizvajalci avtomobilov se trudijo najti alternativne dele za izdelke, ki jih zdaj ne morejo dobiti iz držav, ki sodelujejo v kampanji sankcij proti Rusiji. Prav tako ruski proizvajalci avtomobilov ne morejo pridobiti ukrajinskih žičnih snopov, ki se uporabljajo v vozilih za električno energijo in komunikacijo med deli. 
 
 

Odziv držav na vojno v Ukrajini

Iran

 
Iran ni uvedel sankcij proti Rusiji.
 
Pred valom sankcij proti Rusiji je bil Iran najbolj sankcionirana država na svetu.
 
Iranski avtomobilski sektor se je več let trudil premagati posledice sankcij, pri čemer je sestavne dele na sivem trgu nabavljal iz tujine in gradil domače znanje na področju proizvodnje delov. Zahvaljujoč prizadevanjem proizvajalcev avtomobilov in izdelovalcev komponent se je vrednost uvoženih delov zmanjšala iz 4 mlrd USD na 1,5 mlrd USD.
 
Iranska avtomobilska industrija predstavlja približno deset procentov iranskega BDP.
 
Za možnost dobave iranskih avtomoibilskih delov se zanimajo ruski proizvajalci.
 
 
 

Izzivi po panogah

Vinski sektor

 
Po podatkih mednarodne vinske organizacije OIV se je svetovna trgovina z vinom, merjena s celotnim izvozom, v letu 2021 vrednostno povečala za 16 % na 34,3 mlrd EUR kar je največji letni porast do sedaj..

Lanskoletno rast trgovine z vinom so poganjale tri največje izvoznice vina na svetu, to so Španija, Italija in Francija, katerih izvoz je skupaj predstavljal nekaj več kot polovico celotnega izvoza.

Med uvoznicami vin so ZDA najpomembnejša destinacija glede na vrednost uvoza. ZDA so lani uvozile vina v vrednosti 6,2 mlrd EUR, kar je 21 % povečanje na medletni ravni.

Največji količinski uvoznik vina je v letu 2021 ostala Nemčija.

Skupna svetovna poraba vina se je lani po obsegu povečala za procent, kar je preprečilo upad porabe, ki je bil v trendu že od leta 2018 in je povezan z močnim upadom kitajskega povpraševanja.

Rusija je bila leta 2021 deseta največja uvoznica vina na svetu in je predstavljala približno dva procenta svetovnega uvoza. Hkrati je bila Rusija osmi največji trg vina po prodajni vrednosti.


 

Ukrepi EU kot odziv na rusko vojaško agresijo

 
Po začetku ruske vojaške agresije v Ukrajini je Evropska Unija sprejela pet svežnjev omejevalnih ukrepov. Več o ukrepih ter seznam blaga in tehnologij, za katere velja prepoved izvoza je na voljo na tej povezavi.
 
 

Preberite tudi: 



Naše najnovejše objave vezane na izzive rusko-ukrajinske krize.
 

Kje v času rusko-ukrajinske krize iskati nove poslovne priložnosti?