Tudi v letošnji turistični sezoni so napovedane stavke na evropskih letališčih
Stavke povzročajo odpovedi in zamude letov v ključni turistični sezoni
Evropska letališča čaka pestra poletna sezona, saj se število potnikov po vsem svetu vrača na ravni pred pandemijo.
Letalske družbe si prizadevajo, da letos ne bi prišlo do ponovitve lanskega potovalnega kaosa, ko so bile zaradi stavk in pomanjkanja osebja prisiljene odpovedati na tisoče letov, da bi se izognile dolgim vrstam na večjih letališčih.
Toda stavke kontrol zračnega prometa in odhodi osebja letalskih prevoznikov in letališč še naprej povzročajo odpovedi in zamude letov v ključni turistični sezoni.
Združeno kraljestvo
Britanski sindikat Unite je 12. junija do nadaljnjega preložil prvo poletno stavko na londonskem letališču Heathrow, v kateri je sodelovalo več kot 2.000 varnostnih delavcev, ki se potegujejo za višje plače.Na stavko se pripravlja tudi okoli 100 varnostnikov in terminalskih tehnikov na letališču v Birminghamu, skupaj z osebjem družbe Menzies, ki skrbi za točenje goriva v letala.
Obe stavki v Združenem kraljestvu sta napovedani za julij in bi glede na oceno Unite lahko resno vplivali na delovanje letališča.
Francija
Stavke kontrolorjev zračnega prometa so v Franciji povzročile zamude in omejene lete po vsej državi, kar posledično povzroča večjo obremenjenost zračnega prostora v Evropi.Nedavno je francoski letalski regulator od prevoznikov zahteval, naj zaradi načrtovane stavke kontrolorjev zračnega prometa 6. junija odpovejo tretjino svojih letov z letališča Paris-Orly. Prav tako jih je pozval, naj za 20 % zmanjšajo lete v Lyonu, Marseillu, Nici, Toulousu, Bordeauxu in Nantesu, hkrati pa pozval potnike, naj preložijo potovanja, če je to mogoče.
Ryanair je 6. junija sporočil, da je moral zaradi 36-urne stavke odpovedati 400 letov, od tega večino preletov nad Francijo.

Italija
Več sindikatov, ki zastopajo delavce v letalskem sektorju v Italiji, je 20. junija izvedlo 24-urno stavko po vsej državi zaradi zahtev po višjih plačah in izboljšanju delovnih pogojev.Letalska uprava ENAC je sporočila, da stavka vpliva na letališke storitve, letalsko družbo, letališko osebje, letalski prevoz in na povezana podjetja.
Zaradi stavke lahko potniki pričakujejo zamude in odpovedi letov.
Odšlo je tudi precej osebja družbe Vueling, kar je negativno vplivalo na lete te nizko-cenovne letalske družbe.
Španija
Piloti družbe Iberia Regional Air Nostrum, ki so stavkali vsak ponedeljek in petek že od 27. februarja 2023, so 6. junija začeli z neprekinjeno vsakodnevno stavko za nedoločen čas, da bi si izborili boljše plačilne pogoje.Letalska družba je na svoji spletni strani objavila, da lahko prihaja do sprememb v voznem redu letov.
Tudi piloti Air Europa so v Španiji 19. junija začeli dvotedensko stavko zaradi neustreznih plačil.
Španija je za letos napovedala, da pričakuje letos poleti več turistov kot pred pandemijo Covid-19.
Švedska
Švedski sindikat transportnih delavcev je sporočil, da bodo letališki kontrolorji na letališču Bromma Stockholm in letališču Landvetter v Göteborgu, 3. julija odšli, če ne bo sklenjen nov delovni dogovor.5. julija jim bodo sledili še delavci na stockholmskem letališču Arlanda, ki je največje letališče na Švedskem.
Viri: Factiva, Reuters
Preberite še:
Globalni trendi na področju transporta in logistike
Finančna uspešnost letalskih družb v letu 2023 presega pričakovanja
Naročila novih letal so v porastu
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.