Grčija

Dajatve v Grčiji

Carinske dajatve in drugi ukrepi trgovinske politike

Grčija je članica EU.

Koristne povezave: 

 

Obdavčevanje podjetij

Davek na dohodek podjetij

Davčna stopnja davka na dohodek podjetij je 22%. Pod določenimi pogoji velja za finančne institucije (vključno s podružnicami tujih finančnih institucij) 29% davčna stopnja.

Rezidenti (pravne osebe, ki imajo registriran sedež v Grčiji ali imajo kadarkoli v 12-mesečnem davčnem obdobju dejanski center upravljanja v Grčiji) plačujejo davek na dohodek podjetij od dohodka, ustvarjenega v Grčiji in v tujini. Nerezidenti plačujejo davek na dohodek od dohodka, ustvarjenega v Grčiji.

Grčija je napovedala, da bo v svojo zakonodajo vključila direktivo EU o drugem stebru (Direktiva Sveta (EU) 2022/2523 z dne 14. decembra 2022), ki je bila sprejeta na podlagi Vzorčnih pravil GLOBE, ki jih je decembra 2021 objavila OECD, in ima za cilj zagotavljanje globalne minimalne najmanj 15% davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v Uniji z letnim konsolidiranim prihodkom nad 750 mio EUR. Pričakuje se, da bodo pravila sprejeta v proračunskem letu 2024.

Davčna osnova je skupni letni dohodek (pred distribucijo dividend, profitov, direktorskih provizij in izplačilom dobička zaposlenim), zmanjšan za priznane stroške. Ob izpolnjevanju nekaterih pogojev je iz davčne osnove mogoče izključiti tudi dohodke od nekaterih obresti do višine največ 30%.

Kapitalski dobički so vključeni v davčno osnovo in obdavčeni s standardno 22% davčno stopnjo. Izjema so kapitalski dobički, ki izhajajo iz prodaje iz davčne osnove izključenih dividend.

Dividende, ki so izplačane družbi z več kot 10-odstotno kapitalsko udeležbo in jih ima družba v lasti neprekinjeno najmanj 24 mesecev, so v skladu z Direktivo o sistemu obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb izključene iz davčne osnove. Ostale dividende so obdavčene s standardno 22% davčno stopnjo.

Izgube iz poslovanja se lahko prenašajo 5 let zaporednih naprej. Nazaj se izgube ne prenašajo.

Davčne olajšave: različne davčne olajšave in spodbude, vezane na regije in evropska sredstva. Za naložbe v raziskave in razvoj, zeleno iniciativo, energetsko učinkovitost, ravnanje z odpadki in za digitalizacijo MSP so za davčna obdobja 2024 in 2025 na voljo davčne olajšave v višini do 200% priznanih stroškov, za oglaševanj pa do višine 130%.

Davek po odbitku

Dividende: 5%

Davek po odbitku za dividende in druge oblike distribuiranih profitov, ki jih grška družba izplača nerezidenčni družbi, znaša 5%.

V skladu z Direktivo o sistemu obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb lahko slovenska podjetja, ki izpolnjujejo pogoje glede kapitalske udeležbe in trajanja lastništva uveljavljajo popolno oprostitev davka po odbitku.

Sklenjeni sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja (RS-MP, št. 6/02) določa največ 10% stopnjo davka po odbitku na dividende, zato iz njega ni mogoče uveljavljati nižjega davka.

Obresti: 15%

Na obresti, ki jih domača družba izplača nerezidenčni družbi, se plačuje 15% davek po odbitku.

V skladu z Direktivo o obrestih in licenčninah lahko slovenska podjetja, ki izpolnjujejo z direktivo določene pogoje, uveljavijo popolno oprostitev davka po odbitku.

Sicer lahko uveljavljajo znižane stopnje v skladu s sklenjenim sporazumom o izogibanju dvojnega obdavčevanja (RS-MP, št. 6/02), ki določa, da davek po odbitku ne sme presegati 10% bruto zneska izplačanih obresti. Plačani davek se lahko upošteva ob plačilu davka na dohodek podjetij v Sloveniji.

Dohodki iz pravic intelektualne in industrijske lastnine: 20%

Davek po odbitku iz naslova plačila uporabe pravic intelektualne in industrijske lastnine (licenčnine, tantieme...) nerezidenčnim družbam, znaša 20%.
V skladu z Direktivo o obrestih in licenčninah lahko slovenska podjetja, ki izpolnjujejo z direktivo določene pogoje, uveljavijo popolno oprostitev davka po odbitku.

Sicer lahko uveljavljajo znižane stopnje v skladu s sklenjenim sporazumom o izogibanju dvojnega obdavčevanja (RS-MP, št. 6/02), ki določa, da davek po odbitku ne sme presegati 5% bruto zneska plačila licenčnine ali drugega plačila za uporabo pravic intelektualne in industrijske lastnine. Plačani davek se lahko upošteva ob plačilu davka na dohodek podjetij v Sloveniji.

Plačila podpornih tehničnih storitev: 0%

Za plačila tehničnih storitev, ki jih domača družba izplača nerezidenčni družbi iz EU, ni davka po odbitku. Za družbe izven EU znaša davčna stopnja 20%, če sklenjeni sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja ne določa nižjih stopenj.

Davek na dodano vrednost (Arithmós Phorologikoú Metroou – ΑΦΜ/APM)

Davek na dodano vrednost se plačuje za dobave blaga, dobave storitev in dobave novih gradenj. Standardna stopnja je 24%. Znižani stopnji sta 13% in 6%. Za otoke Hios, Kos, Leros, Lezbos in Samos veljajo nižje davčne stopnje (standardna stopnja 17%, znižane stopnje 9% in 4% ). Za izvoz velja ničelna stopnja.

Registracija: Vsi rezidenti, ki opravljajo obdavčljive dobave blaga ali storitev v Grčiji, morajo biti registrirani za v okviru enotne davčne registracije. Nerezidenti iz EU, ki opravljajo obdavčljive dobave blaga ali storitev v Grčiji, morajo biti registrirani prek enotne točke OOS ali prek davčnega zastopnika, nerezidenti iz tretjih držav pa prek davčnega zastopnika. Za distančne dobave veljajo pravila EU.

Glavni za podjetja relevantni davčni predpisi: Zakon o davku na dohodek podjetij, Zakon o davku na dodano vrednost.

Davčni sporazumi: Grčija ima sklenjenih prek 50 davčnih sporazumov, med drugim s Slovenijo (MP-št. 6/02). Grčija je podpisala MLI (večstranska konvencija za preprečevanje zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička, znana kot multilateralni instrument - MLI), ki je začel veljati 1. 7. 2021.

Od začetka uporabe MLI (za davke pri viru, kot tudi za druge davke od 1. 1. 2022) je treba pri uveljavljanju ugodnosti iz sporazumov o izogibanju dvojnega obdavčevanja upoštevati spremembe uporabe posameznih določb sporazuma, ki izhajajo iz MLI.


Koristne povezave:
Davčna uprava : GSIS
 

Posodobljeno: maj 2024
 

Preberite tudi: