Severna Makedonija 
Predstavljamo poslovno okolje Severne Makedonije

Republika Severna Makedonija je trg v razvoju. Država je v zadnjih 2 desetletjih močno napredovala pri reformi svojega gospodarstva, vendar ostaja ena najrevnejših evropskih držav.
Po zadržanem okrevanju po pandemiji se je gospodarska rast upočasnila zaradi oslabljenega zunanjega povpraševanja in zadržane potrošnje gospodinjstev.
Vstop v EU ostaja ključni cilj, ki spodbuja gospodarske in politične reforme ter usklajevanje s standardi EU.
Izvoz ima pomembno vlogo v gospodarstvu Severne Makedonije, pri čemer država največ izvaža stroje, tekstil, prehrambne izdelke, tobak in vino, predvsem v EU, zlasti v Nemčijo in sosednje države.
V gospodarstvu ima prevladujočo vlogo storitveni sektor, ki prispeva 66 % BDP, sledita mu industrija s 27 % in kmetijstvo s 7 %.
Storitveni sektor zaposluje približno 60 % delovne sile. Glavni viri dohodka storitvenega sektorja prihajajo iz segmentov prometa, telekomunikacij in proizvodnje energije. Segment maloprodaje se je razširil z razvojem sodobnih nakupovalnih središč, medtem ko turizem izkorišča kulturno dediščino in naravne lepote države, čeprav se sooča z izzivi na področju infrastrukture in trženja. Sektor IKT je eden najhitreje rastočih sektorjev makedonskega gospodarstva, zlasti razvoj programske opreme in zunanje izvajanje poslovnih procesov.
Industrijski sektor zaposluje približno 30 % delovne sile. Ključne industrijske panoge vključujejo predelovalne dejavnosti, rudarstvo, proizvodnjo energije in gradbeništvo. Izstopajo metalurgija, tekstilna industrija, kemična industrija ter predelava hrane. Predelovalna dejavnost je glavni nosilec izvoza, zlasti na področju kovin in tekstila, medtem ko se rudarstvo osredotoča na pridobivanje ključnih mineralov, kot so svinec, cink in nikelj. Avtomobilska industrija se dinamično razvija in postaja vse pomembnejša za gospodarstvo države. Gradbeni sektor se je razširil zaradi infrastrukturnih projektov in urbanega razvoja.
Kmetijski sektor je tradicionalno pomemben del gospodarstva Severne Makedonije. Danes zaposluje približno 10 % delovne sile. Država proizvaja predvsem grozdje, tobak, zelenjavo in sadje. Pomembna segmenta sta še ovčereja in kozjereja. Državne subvencije in pomoč EU, zlasti prek programa IPARD, so namenjene modernizaciji sektorja in povečanju njegove konkurenčnosti, vendar pa strukturni problemi še vztrajajo. Kljub tem oviram obstajajo priložnosti za rast na področju ekološkega kmetijstva, širjenja vinske industrije in razvoja agroturizma.
Poslovne priložnosti v Severni Makedoniji
Severna Makedonija je pritegnila tuje neposredne naložbe (FDI) z vzpostavitvijo posebnih gospodarskih con, ki ponujajo davčne spodbude in poenostavljene predpise.
Velike multinacionalke, zlasti v avtomobilski industriji, so v državi vzpostavile proizvodne obrate. Nizka davčna stopnja za podjetja in konkurenčni stroški dela so prav tako pripomogli k temu, da se je Severna Makedonija uveljavila kot privlačna destinacija za naložbe.
Agencija Invest North Macedonia se aktivno ukvarja s promocijo domačih izdelkov in storitev na tujih trgih ter podjetjem nudi pomoč pri širitvi njihovega izvoza.
Perspektivne panoge:
Transport in logistika: Trenutna vlada Severne Makedonije daje prednost nadgradnji prometne infrastrukture v državi in išče zaupanja vredna mednarodna podjetja za cestne in železniške projekte.
IKT: Rastoči IKT sektor ponuja številne priložnosti tujim podjetjem, da lokalnim subjektom dobavljajo strojno opremo, programsko opremo in IT storitve.
Gradbeništvo: Tuja podjetja imajo v Severni Makedoniji izvozne in naložbene priložnosti v sektorju gradbeništva in gradbenih materialov.
Turizem: Geografska lega države, slikovita območja ter zgodovinski kraji ponujajo priložnosti za naložbe, razvoj in upravljanje turistične industrije.
Več o poslovnih priložnostih na trgu Severne Makedonije si preberite tukaj
Tržni izzivi in mednarodno sodelovanje
Kljub temu, da je Severna Makedonija privlačen trg za številne vlagatelje, obstaja v državi za tuja podjetja kar nekaj izzivov.
Brezposelnost, zlasti med mladimi, kljub izboljšavam v zadnjih letih ostaja visoka.
Obsežno je tudi sivo gospodarstvo, kar zmanjšuje davčne prihodke in zmanjšuje učinkovitost javnih storitev.
Pomanjkanje znanja, omejeno vključevanje domačih podjetij v globalne dobavne verige in vrzeli v kapitalskih naložbah, Severni Makedoniji preprečujejo, da ne more izkoristiti svojega potenciala.
Vlagatelji se lahko soočajo tudi z izzivi kot so:
- počasen pravosodni sistem
- birokracija
- šibka pravna država
- korupcija
- nepravilni razpisni postopki
- nedosledno uveljavljanje pravic intelektualne lastnine
- zamude pri plačilih (tako s strani javnega kot zasebnega sektorja)
- nerazvita prometna infrastruktura.
Uvoz in izvoz Slovenije v Severno Makedonijo
Blagovna menjava med Slovenijo in Severno Makedonijo je v letu 2024 dosegla 443 mio EUR, s čemer se je Severna Makedonija uvrstila na 29. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
Več o uvozu in izvozu Slovenije v Severni Makedonijo preberite tukaj
Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?
Bodite obveščeni o najnovejših objavah. Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.