V Evropi vetrna energija že proizvede več električne energije kot premog

četrtek, 11. januar 2024
 

V evropski proizvodnji električne energije je v Q4 2023 veter prvič prehitel premog

Evropski proizvajalci električne energije so v Q4 2023 prvič proizvedli več električne energije iz vetra kot iz premoga, kar je ključni mejnik pri prizadevanjih za regionalni energetski prehod.

Evropska javna podjetja so v obdobju od oktobra do decembra leta 2023 proizvedla rekordnih 193 TWh električne energije iz vetrnih elektrarn v primerjavi s 184 TWh iz elektrarn na premog.

Proizvodnja električne energije iz vetrnih elektrarn je bila v zadnjem četrtletju leta 2023 približno 20 % večja kot v enakem obdobju 2022. Povečanje je bilo doseženo kljub obsežnemu nazadovanju sektorja vetrnih elektrarn v letu 2023, ki so ga povzročili visoki stroški dela, materiala in financiranja.

Nova politična podpora, o kateri so se evropski zakonodajalci dogovorili konec leta 2023, vključno s financiranjem za proizvajalce turbin in skrajšanimi časi za pridobitev dovoljenj za razvijalce, bo v letu 2024 pripomogla k nadaljnjemu spodbujanju evropske proizvodnje vetrne energije ter še povečala prednost vetrne energije pred premogom.
 

Obeti za proizvodnjo električne energije iz premoga

Medtem ko so po vsej Evropi v leta 2024 napovedane dodatne zmogljivosti za proizvodnjo vetrne energije, pa obeti za proizvodnjo električne energije na premog ostajajo manj jasni.

Proizvodnja električne energije iz premoga na Poljskem, v Nemčiji in v Turčiji, ki skupno predstavlja približno polovico celotne evropske proizvodnje na premog, bo ključna pri določanju, ali lahko Evropa kot celota ohrani svoj nedavni zagon čiste energije stran od fosilnih goriv, ki močno onesnažujejo okolje.



Vse 3 države, ki so največje evropske porabnice premoga, so v prvi polovici leta 2023 zmanjšale porabo premoga pri proizvodnji električne energije na večletno najnižjo raven, saj je šibka regionalna industrijska dejavnost zmanjšala splošno povpraševanje po energiji, medtem ko so komunalna podjetja na spletu ponudila večje količine čiste energije.

Vendar pa je vsaka od teh 3 držav nato v zadnjih mesecih leta 2023 povečala proizvodnjo električne energije na premog, saj se je povečalo povpraševanje po ogrevanju. Kljub temu skupna proizvodnja električne energije na premog v vsaki državi ostaja precej pod prejšnjimi ravnmi.

V prihodnje bo splošni gospodarski zagon glavni odločilni dejavnik glede tega, koliko premoga se bo porabilo za proizvodnjo električne energije v posamezni državi.

Če se bo proizvodna dejavnost leta 2024 razširila, kar v vsaki državi spodbujajo podporne vladne politike, se bo povečala tudi splošna poraba energije in bo verjetno prisilila podjetja za proizvodnjo električne energije, da poleg obnovljivih virov povečajo proizvodnjo tudi iz elektrarn na fosilna goriva.

Predvsem bo kakršno koli vztrajno povečanje proizvodnje v težki industriji, zlasti v kemičnih obratih, jeklarnah in obratih za proizvodnjo gnojil, verjetno obremenilo nacionalne elektroenergetske sisteme in zahtevalo večjo proizvodnjo iz elektrarn na premog in zemeljski plin, da bi se prilagodilo s tem povezano povečanje skupne porabe energije.

Če pa bo evropska industrijska dejavnost leta 2024 ostala zmanjšana, bo skupno povpraševanje po energiji ostalo pod prejšnjimi ravnmi, kar bo podjetjem za proizvodnjo električne energije omogočilo, da še naprej povečujejo delež čiste električne energije.
 

Razvoj evropske vetrne energije v prihodnje

Ne glede na stanje evropske industrijske porabe in dejavnosti leta 2024 pa bodo razvijalci električne energije leta 2024 okrepili projekte gradenj vetrnih elektrarn in povezovanja v omrežje, zlasti na ključnih trgih, kot so Nemčija, Združeno kraljestvo, Španija, Francija in Danska.

Za leto 2024 je napovedanih tudi več vladnih razpisov za nove vetrne zmogljivosti, tako na kopnem kot na morju. Vladni razpisi so napovedani v več državah, med njimi tudi v Nemčiji, Franciji in na Danskem.
 
  • Nemčija v letu 2024 načrtuje razpis za 8 GW novih vetrnih zmogljivosti na morju.
  • Danska naj bi letos začela dražbe za skupno 9 GW projektov na morju.
  • Tudi Francija namerava povečati svoj odtis vetrne energije s podporo gradnji dveh plavajočih vetrnih elektrarn ob južni obali, s skupno zmogljivostjo do 280 MW.
Vsi napovedani projekti bodo skupno proizvodnjo vetrne energije v Evropi še povečali in presegli 604 TWh, proizvedene v celotnem letu 2023. S tem se bo v Evropi še nadaljevala močna letna rast čiste energije.

Kratkoročno se bo evropska proizvodnja električne energije na premog lahko povečala, potem ko si bo industrijska dejavnost opomogla. A če bodo elektroenergetska podjetja nadaljevala z načrtovanim razvojnim načrtom, bo vetrna energija dolgoročno zasenčila energijo iz premoga v mešanici proizvodnje električne energije v Evropi.



Viri: Factiva, Reuters

 

Preberite tudi:


Globalni trendi na področju zelene tehnologije
 
OVE bodo do leta 2025 največji vir proizvodnje električne energije 

Reforma EU trga električne energije naj bi preprečila ponovitev energetske krize



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: