Litva

Gospodarske panoge Litve


Preučite predstavitve gospodarskih panog po področjih:

Področje


Gospodarstvo ter možnost vstopa na litovski trg

Vpogled v trg

Litva se je pridružila EU leta 2004 in kmalu po tem je država doživela znatno rast in hitro posodobitev gospodarstva.

Litva ima majhno, odprto gospodarstvo, na katerega močno vplivajo zunanji dejavniki, kot so gospodarski rezultati njenih glavnih trgovinskih partneric.

Storitveni sektor prispeva 67 % BDP in zaposluje več kot 2/3 aktivnega prebivalstva. Najpomembnejša segmenta storitvenega sektorja sta IKT in turizem.
 
Gospodarska rast Litve je v letu 2023 upadla za -0,2 %. Za leto 2024 in 2025 IMF napoveduje Litvi 2,7, oziroma 2,6 % gospodarsko rast.

Slovenija je imela v letu 2023 z Litvo 271,3 mio EUR blagovne menjave. Največ Slovenija v Litvo izvozi farmacevtskih izdelkov. V tej kategoriji je izvoz v letu 2023 dosegel 127,13 mio EUR, kar je predstavljalo 62 % celotnega slovenskega izvoza v Litvo.

Vrednost blagovne menjave farmacevtskih izdelkov (Slovenija-Litva; v 1.000 EUR) 


Največ farmacevtskih izdelkov je Litva v letu 2023 uvozila iz Nemčije, Latvije, Nizozemske, Francije in Poljske. Slovenija je bila pri uvozu lani na 6. mestu in je predstavljala 7,9 % celotnega farmacevtskega uvoza Litve.
 

Industrijski sektor

Industrijski sektor prispeva 28 % BDP in zaposluje približno 1/4 aktivnega prebivalstva. 

Glavne industrijske panoge so proizvodnja elektronskih izdelkov, kemična in strojna industrija, obdelava kovin, proizvodnja gradbenega materiala in gospodinjskih aparatov, ter živilska, tekstilna in pohištvena industrija.

Pomembna segmenta sta tudi rafinerija nafte in ladjedelništvo.

 
Po podatkih litovskega državne agencije za podatke, je v letu 2023 industrijska proizvodnja v Litvi medletno upadla za -5,2 %.
 

Tržni izzivi

  • neučinkovita vladna birokracija
  • pomanjkanje regulativne preglednosti
  • demografski trendi, kot so staranje prebivalstva in izseljevanje delovne sile
  • majhen domači trg


Priložnosti na trgu

Pomembnejša perspektivna področja za izvoznike in tuje vlagatelje so:
 
  • infrastrukturni projekti
  • obnovljiva energija, zlasti vetrna in biomasa
  • FinTech
  • farmacija in biotehnologija
  • gradbeni materiali
  • laserska industrija.


Vstop na trg 

  • V Litvi ni zakonov, ki bi urejali razmerje med tujim podjetjem in njegovimi distributerji ali zastopniki. Določbe posamezne distribucijske pogodbe določajo pogoje razmerja.
  • Vstop na litovski trg je možen preko agentov, distributerjev, lokalne podružnice ali skupnega podjetja z lokalnim partnerjem.
  • Tako kot pri vstopu na katerikoli tuji trg, je priporočljivo najprej opraviti temeljito analizo trga, ki je podlaga za uspešno trženjsko strategijo.


Gospodarske panoge Litve – Biotehnologija

 
Vpogled v sektor 

Litva si je zastavila ambiciozen cilj za krepitev svoje biotehnološke industrije. Njen cilj je, da bo biotehnološki sektor do leta 2030 predstavljal vsaj 5 % BDP.

  • Litva ima pozitivno okolje za inovacije, ki ga je vzpostavila litovska vlada.
  • V Litvi je 6 univerz, ki ponujajo študij znanosti o življenju in biotehnologije in vsako leto na tem področju diplomira več kot 400 študentov.
  • Približno 5.000 znanstvenikov v državi je vključenih v raziskave in projekte, povezane z znanostmi o življenju.
  • Skupni prihodki podjetij v biotehnološkem in farmacevtskem sektorju so v Litvi lani dosegli 1,5 mlrd EUR, izdelke pa izvažajo v več kot 100 držav.
  • Letna rast sektorja je 22 %.
  • Trend rasti litovske farmacevtske in biotehnološke industrije se bo v prihodnjih letih še nadaljeval.


V Vilniusu gradijo največji biotehnološki kampus v Evropi – Bio City

Novembra 2023 je Northway Group, litvanska skupina biotehnoloških in farmacevtskih podjetij, začela z gradnjo največjega biotehnološkega kampusa v Evropi - Bio City.

Središče, ki se nahaja v Vilniusu v Litvi, bo obsegalo 6 celovitih biotehnoloških kompleksov, 4 najsodobnejše obrate dobrih proizvodnih praks in 2 sofisticirana znanstveno-raziskovalna centra. Velikost kampusa bo enaka velikosti 10 nogometnih igrišč, naložbe vanj pa naj bi v naslednjem desetletju presegle 7 mlrd EUR.

Bio City bo vodilni subjekt na regionalnem biotehnološkem trgu, ki bo združeval različne biotehnološke segmente v enoten, sinergijski ekosistem.

Dolgoročna strategija za področja, na katera se osredotoča Bio City, vključuje raziskave matičnih celic, centre za proizvodnjo mikrobov in sesalcev, center za raziskave in razvoj virologije (R&D) ter center za gensko terapijo.

Center za gensko terapijo, ki naj bi bil dokončan in začel delovati leta 2024, bo prvi te vrste v baltskih državah. Namen tega centra je uvesti nove tehnologije in terapije za posameznike z genetskimi boleznimi.

Ta projekt naj bi okrepil biotehnološki in farmacevtski sektor v Litvi in drugih baltskih državah, s povečanjem raziskovalnega in razvojnega ter proizvodnega potenciala v regiji.

Bio City bo ustvaril dodatne priložnosti za farmacevtske proizvajalce, da okrepijo svojo lokalno prisotnost in tako ustvarijo povezavo med inovacijami in proizvodnjo.

Gradnja prvega od 6 centrov naj bi bila končana v Q2 2024, končni objekt pa naj bi začel delovati do leta 2030.
 

Ostale perspektivne panoge na trgu


FinTech

V zadnjih letih se je Litva izkazala za zelo privlačno destinacijo za razvoj FinTech sektorja.
 
Litovski FinTech sektor hitro raste. Država privablja vedno več tujih FinTech start up podjetij, kar je posledica poenostavljenega regulativnega postopka.

Število FinTech podjetij se je leta 2023 povečalo za 15 %, eksponentno pa raste tudi število delovnih mest v sektorju.

Večina teh novih delovnih mest je osredotočenih na IT, razvoj programske opreme, skladnost in preprečevanje pranja denarja ter razvoj poslovanja.

 

Gradbeništvo 

Gradbeni sektor v Litvi hitro raste. Gospodarska rast, naraščajoče plače in široka dostopnost posojil, so spodbudili rast gradbenega sektorja, saj so se razširile priložnosti za gradbena podjetja in vlagatelje.

Razvojna sredstva EU dodatno spodbujajo razvoj in širitev tega sektorja. S sredstvi EU bo Litva financirala obnovo železnic, obnovo regionalnih cest, pristanišč in letališč, ter gradnjo novih naravovarstvenih objektov.

Na trgu je veliko povpraševanje po skoraj vseh izdelkih, povezanih z obnovo in gradnjo stavb, vključno z barvami, vrati, okni, vodovodno opremo, razsvetljavo, izolacijskimi materiali, ogrevalnimi sistemi, orodji in stroji.


IKT

Litovski IT trg hitro raste. Trg računalnikov in perifernih naprav v Litvi je dobro razvit in na trgu so prisotni vsi večji dobavitelji strojne in programske opreme.

Litovski IT sektor je bil v zadnjih letih osredotočen na ustvarjanje potrebne infrastrukture za izpolnjevanje zahtev informacijske družbe.

Povpraševanje po razvoju programske opreme in svetovanju hitro narašča. Veliko povpraševanja je po podpornih omrežjih, vključno z omrežji LAN in WAN, ter po internetnih aplikacijah.

Laserska industrija 

Litovska laserska industrija je eden najbolj razvitih in najmočnejših visokotehnoloških sektorjev v državi in zbuja vse večjo mednarodno pozornost. V sektorju deluje približno 60 podjetij in 1.600 visoko-kvalificiranih strokovnjakov.

Sektor 90 % izdelkov izvozi v več kot 100 držav po vsem svetu.

Litovska laserska industrija je močno vpeta ne samo v gospodarstvo, temveč tudi v akademsko sfero.

Kar 95 od 100 najboljših svetovnih univerz uporablja laserske tehnologije, razvite in izdelane v Litvi. Litovske laserje je mogoče najti v Nasi, CERN-u in drugih institucijah svetovnega razreda.

V zadnjem desetletju je litovska laserska industrija močno napredovala v segmentu industrijskih laserjev, pri čemer industrijski laserji zdaj predstavljajo skoraj polovico celotne industrijske prodaje.
 
Litva je januarja 2024 razširila svojo prisotnost v Silicijevo dolino z ustanovitvijo Innovation Hub Lithuania.

Ta platforma služi kot most za povezovanje ameriških podjetij in akademskih krogov s partnerji iz litovskega inovacijskega ekosistema. To je prva tovrstna litovska poslovna platforma, namenjena povezovanju litovskih tehnoloških inovatorjev s potencialnimi partnerji.

Litovsko tehnološko središče je začelo svoje dejavnosti 31. januarja kot član Nordic Innovation House v Palo Altu v Kaliforniji.

Letos si je Litva na lestvici IMD World Talent Ranking zagotovila 23. mesto med 64 državami, v Indeksu globalne inovativnosti pa 34. mesto med 132 državami na svetu. 
 

 
Vrednosti USD so preračunane v EUR po povprečnem letnem deviznem tečaju ECB za leto 2023.
 
Viri:
  • Factiva
  • EIU
  • Trade Map
  • ELTA
  • Weekly Emerging Markets Monitor
  • Statistični urad RS
  • The International Trade Centre (ITC) 
 
 
Posodobljeno: junij 2024



Poglejte si tudi: