Litva

Gospodarske panoge Litve


Preučite predstavitve gospodarskih panog po področjih:

Področje


Gospodarske panoge Litve – Vesoljska industrija

 

Razvoj vesoljske industrije v Litvi

Litva si je zastavila cilj, da bo vesoljski sektor do leta 2027 prispeval 1 % BDP države.

Litva je v preteklih letih naredila pomemben korak v evropski vesoljski industriji, začenši z uspešno izstrelitvijo dveh majhnih satelitov leta 2014.

Leta 2021 je Litva postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije (ESA). 
Litovske raziskovalne ustanove in podjetja, povezana z vesoljem, sodelujejo v številnih mednarodnih vesoljskih programih.

Leta 2022 je država sprejela koncept razvoja vesoljskega sektorja in vzpostavila Space Hub LT, kar je pomemben mejnik za vesoljski sektor v državi. Ta novi posrednik sektorja, ki ga upravlja Litovska agencija za inovacije, je namenjen pospeševanju vesoljskih ambicij Litve in podpori industrije, akademskega sveta in javnih institucij. Space Hub LT vsako leto gosti tudi poseben dogodek, Vilniaus Space Days, katerega namen je predstavitev litovskega vesoljskega ekosistema in njegovega potenciala.

Kljub manjši velikosti in bistveno manjšem financiranju v primerjavi z velikimi državami, kot so Združeno kraljestvo, Nemčija in Poljska, je litovska vesoljska industrija edinstvena pri proizvodnji kompleksnih tehnoloških izdelkov. Vrhunske rešitve, razvite v državi, so pritegnile pozornost in naložbe Evropske vesoljske agencije (ESA).

Kljub temu zagotavljanje doslednega financiranja ostaja eden največjih izzivov za litovska zagonska podjetja v vesoljski industriji.

Vloga Litve v evropskem vesoljskem sektorju je pridobila dodatno zagon z imenovanjem Andriusa Kubiliusa za evropskega komisarja za obrambo in vesolje. To mesto omogoča Litvi, da izpostavi svoje dosežke, odpravi dvome o investicijah v vesolje, ter pokaže, kako vesoljske tehnologije prinašajo vrednost v vsakdanje življenje. Na primer, satelitski podatki že pomagajo litovskem kmetijstvu pri analizi stanja pridelkov, kar prihrani tisoče ur ročnega dela. Te tehnologije se uporabljajo tudi pri urbanističnem načrtovanju, okoljskem spremljanju in celo napovedovanju poplav. V bližnji prihodnosti pa naj bi tudi vesoljski turizem postal bolj dostopen. 
 

Pomembnejša podjetja v litovskem vesoljskem sektorju

Število vesoljskih podjetij v Litvi naj bi v naslednjih 5 letih zraslo več kot 2,5-krat in doseglo okoli 80 podjetij.

Med največja in najpomembnejša litovska podjetja v vesoljski industriji sodijo:
 
  • Blackswan Space: Upravljanje vesoljskega prometa ni več futurističen koncept, ampak izziv današnjega časa, s katerim se spopada tudi litovsko zagonsko podjetje Blackswan Space. Podjetje razvija rešitve za avtonomno satelitsko navigacijo.Podjetje sodeluje z ESA, evropskimi proizvajalci satelitov in specializiranimi podjetji za vesoljsko tehnologijo v ZDA. Program ESA je podjetju Blackswan Space že zagotovil več kot 500.000 EUR sredstev za razvoj navigacijske tehnologije za satelite, ki temelji na viziji. Predstavitev te tehnologije v Zemljini orbiti se pričakuje do leta 2027. 
  • Kongsberg NanoAvionics ustvarja stroškovno učinkovite satelitske izdelke in storitve, ki organizacijam omogočajo hiter začetek njihovih vesoljskih misij. Od leta 2014 je NanoAvionics izstrelil več kot 45 satelitov. Strokovno znanje in tehnologija podjetja, ki mu zaupajo stranke v več kot 35 državah, povečujeta donosnost naložb v satelite.
  • Novitera je podjetje, specializirano za recikliranje kovin, rafiniranje in predelavo surovin. Podjetje ima več kot 20 let izkušenj na področju predelave industrijskih odpadkov, elektronskih komponent in kovinskih odpadkov, s katerimi zagotavlja trajnostne materialne rešitve. Z uporabo tehnologije ICP-OES in XRF laboratorij podjetja zagotavlja natančno analizo materiala za učinkovito recikliranje. Rafiniranje in dobava kovin visoke čistosti in redkih elementov pomaga industriji, vključno z vesoljsko, zmanjšati odvisnost od neobdelanih virov in izboljšati trajnost v proizvodnji.
  • Tigbis razvija električne pogonske sisteme in njihove podsisteme za uporabo na satelitih. Glavna naloga izdelkov je vzdrževanje parametrov satelitske orbite in izstrelitev satelita v zahtevano orbito. Podjetje lahko ustvari en poseben sistem za satelit ali ustvari satelit glede na potrebe, pri čemer izvede celoten cikel testov.
 

Ostale perspektivne panoge na trgu

IKT

IKT sektor je v letu 2024 predstavljal 5,1 % celotnega BDP Litve.

Litva ponuja vrhunsko digitalno infrastrukturo, ki zagotavlja brezskrbno povezljivost in robustne ukrepe kibernetske varnosti. Z naraščanjem digitalnega gospodarstva Litva hitro utrjuje svoj položaj mednarodnega centra za IT talente, ki privablja tako lokalna kot globalna zagonska podjetja ter industrijske gigante.

Litva je center odličnosti na področju IT rešitev, razvoja programske opreme, rešitev na osnovi umetne inteligence, ter fintech in govtech sektorjev.

Litovski zagonski ekosistem je eden najhitreje rastočih v Baltiku ter Srednji in Vzhodni Evropi. Podpirajo ga spodbudno sodelovalno okolje, mednarodni pospeševalniki, lokalni vlagatelji, močna vladna podpora in dinamična zagonska kultura.
 

Transport

Transportni sektor je postal eden najpomembnejših stebrov litovskega gospodarstva, saj ustvari 14 % BDP, od tega ustvari 7 % BDP samo cestni promet. To je 2 krat več od evropskega povprečja, kaže študija centralne banke Litve.

Vrednost tovornega prometa se je v Litvi v letu 2024 medletno povečala za 10,3 %, količina prepeljanega blaga pa se je povečala za 11 % in dosegla 181,6 mio ton.

Po vstopu v EU je Litva postala vodilna sila evropskega cestnega transporta. Po podatkih nizozemske banke ING, ima Litva z 0,2 % prebivalcev EU, sorazmerno 6 krat več tovornjakov (1,2 % evropskih registracij) in 11 krat več prevoženih km po cestah EU (2,3 %).

Največja litovska skupina, ki se ukvarja s cestnim tovornim transportom je družba Girteka, ki je ena največjih družb na področju cestnega transporta v Evropi. Ima 6.500 tovornjakov, 13.000 voznikov, ter 2.000 zaposlenih v svojih evropskih pisarnah. Družba je specializirana predvsem za prevoz prehrambnih izdelkov v hladilnikih. Litva ima poleg Girteke še okoli 10 podjetij z več kot 1.000 tovornjaki. Za primerjavo, v državah, kot sta Madžarska ali Latvija, obstaja samo eno podjetje te velikosti.
 

Laserska industrija

Litovska laserska industrija je eden najbolj razvitih in najmočnejših visokotehnoloških sektorjev v državi in zbuja vse večjo mednarodno pozornost. V sektorju deluje približno 60 podjetij in 1.600 visoko-kvalificiranih strokovnjakov.

Sektor 90 % izdelkov izvozi v več kot 100 držav po vsem svetu.

Litovska laserska industrija je močno vpeta ne samo v gospodarstvo, temveč tudi v akademsko sfero.

Kar 95 od 100 najboljših svetovnih univerz uporablja laserske tehnologije, razvite in izdelane v Litvi. Litovske laserje je mogoče najti v Nasi, CERN-u in drugih institucijah svetovnega razreda.

V zadnjem desetletju je litovska laserska industrija močno napredovala v segmentu industrijskih laserjev, pri čemer industrijski laserji zdaj predstavljajo skoraj polovico celotne industrijske prodaje.
 
Litva je januarja 2024 razširila svojo prisotnost v Silicijevo dolino z ustanovitvijo Innovation Hub Lithuania.
Ta platforma služi kot most za povezovanje ameriških podjetij in akademskih krogov s partnerji iz litovskega inovacijskega ekosistema. To je prva tovrstna litovska poslovna platforma, namenjena povezovanju litovskih tehnoloških inovatorjev s potencialnimi partnerji.


Biotehnologija

Litva si je zastavila ambiciozen cilj za krepitev svoje biotehnološke industrije. Njen cilj je, da bo biotehnološki sektor do leta 2030 predstavljal vsaj 5 % BDP.
  • Litva ima pozitivno okolje za inovacije, ki ga je vzpostavila litovska vlada.
  • V Litvi je 6 univerz, ki ponujajo študij znanosti o življenju in biotehnologije in vsako leto na tem področju diplomira več kot 400 študentov.
  • Približno 5.000 znanstvenikov v državi je vključenih v raziskave in projekte, povezane z znanostmi o življenju.
  • Povprečna letna rast sektorja je 22 %.
  • Trend rasti litovske farmacevtske in biotehnološke industrije se bo v prihodnjih letih še nadaljeval.

V Vilniusu raste največji biotehnološki kampusi v Evropi – Bio City, ki bo povezal različne biotehnološke segmente in podpiral raziskave matičnih celic, mikrobov, virologije in genske terapije. 

Središče bo obsegalo 6 celovitih biotehnoloških kompleksov, 4 najsodobnejše obrate dobrih proizvodnih praks in 2 sofisticirana znanstveno-raziskovalna centra. Velikost kampusa bo enaka velikosti 10 nogometnih igrišč, naložbe vanj pa naj bi v naslednjem desetletju presegle 7 mlrd EUR.

Objekt naj bi v celoti začel delovati do leta 2030.

Ta projekt naj bi okrepil biotehnološki in farmacevtski sektor v Litvi in drugih baltskih državah, s povečanjem raziskovalnega in razvojnega ter proizvodnega potenciala v regiji.

Bio City bo ustvaril dodatne priložnosti za farmacevtske proizvajalce, da okrepijo svojo lokalno prisotnost in tako ustvarijo povezavo med inovacijami in proizvodnjo.



 
Vrednosti USD so preračunane v EUR po povprečnem letnem deviznem tečaju ECB za leto 2024.
 
Viri:
  • Factiva
  • EIU
  • Invest Lithuania
  • Marketline
  • lithuania.lt 

  
Posodobljeno: april 2025



Poglejte si tudi: