Italijansko Združenje za varstvo potrošnikov poziva k bojkotu nakupa testenin

četrtek, 15. junij 2023
 

Italijani nameravajo s stavko zajeziti rast cen testenin, ki že presega inflacijo v državi

Cene testenin, ki so najbolj priljubljeno živilo v Italiji, skokovito rastejo in vse bolj obremenjujejo žepe italijanskih potrošnikov. Zato so se v Združenju za varstvo potrošnikov odločili, da z ukrepi zajezijo rast cen testenin, ki že presega inflacijo v državi.

Italijansko Združenje za varstvo potrošnikov tako sklicuje nacionalno stavko, ki naj bi ustavila nakupovanje testenin za teden dni, začenši z 22. junijem 2023. Stavka je znak protesta na vladno odločitev, da ne bo posegla v cene.

"S stavko testenin želimo ugotoviti, ali bo ohranjanje izdelka na policah znižalo ceno, kar je v skladu z anglo-saksonsko tradicijo bojkota izdelkov," je dejal Furio Truzzi, predsednik združenja, ki pravi, da so cene testenin absolutno nesorazmerne s stroški proizvodnje.

Cene testenin ostajajo visoke, kljub temu, da stroški proizvodnje hrane že mesece upadajo, vključno s ceno pšenice, ki se uporablja za izdelavo testenin.

Italijanska vlada se je odločila, da bo okrepila spremljanje cen s tesnejšim sodelovanjem z 20 regijami v državi, vendar ne bo postavljala cenovnih omejitev.

Čeprav so testenine še vedno eden najbolj dostopnih živilskih izdelkov, pa so se cene le teh zvišale v času, ko so gospodinjstva že tako obremenjena s povišanimi cenami drugih živil, vse od sladkorja do riža, oljčnega olja in krompirja.

Po podatkih italijanskega Združenja za varstvo potrošnikov 4-članska italijanska družina porabi zaradi višjih cen živil v povprečju 915 EUR več na leto, kar je skoraj 12 % povečanje na skupno 7.690 EUR na leto.

Raziskave kažejo, da je 1/3 Italijanov zmanjšala nakupe v supermarketih, skoraj polovica Italijanov pa nakupuje v diskontih.


 

Visoke cene hrane stiskajo vso Evropo

Cene hrane so v Evropi narasle močneje kot v drugih razvitih gospodarstvih, od ZDA do Japonske. Razlogi so v višjih stroških energije in dela ter vpliva ruske vojne v Ukrajini.

Trgovine in dobavitelje so v posameznih državah obtožili, da povečujejo dobiček zaradi pohlepa, vendar ekonomisti pravijo, da so dobički v trgovini na drobno ostali stabilni in da je težava posledica višjih stroškov proizvodnje hrane.

Zaradi pritiska so nekatere vlade v Evropi omejile cene osnovnih živilskih izdelkov, ali pa si prizadevajo za dogovore s trgovskimi verigami za znižanje cen.

Francoska vlada je z živilskimi podjetji že dosegla dogovor o znižanju cen na stotinam živil.

Združeno kraljestvo, kjer je inflacija hrane dosegla najvišje vrednosti v zadnjih 45 letih, prav tako razpravlja o podobni potezi. Cene hrane so se v Združenem kraljestvu v aprilu letos dvignile za 19 %. Za primerjavo, v ZDA so se letos aprila cene medletno zvišale za 7,7 %, na Japonskem za 8,2 %, v Kanadi pa za 9,1 %.

Države, kot sta Madžarska, ki ima najvišjo inflacijo hrane v EU, ter Hrvaška, so uvedle nadzor nad cenami izdelkov, kot so jedilno olje, svinjina, pšenična moka in mleko.

Španija se je izognila nadzoru cen, vendar je odpravila DDV za osnovne živilske izdelke, ter prepolovila davek na jedilno olje in testenine na 5 %.
 

Viri: Factiva, CE NoticiasFinancieras, The Associated Press

 

Preberite tudi:


Globalni trendi na področju hrane in pijače

Gospodarstvo ter možnost vstopa na italijanski trg



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: