Latvija naj bi postala središče evropske vojaške industrije
V Latviji so ustanovili Mednarodno združenje proizvajalcev obrambnih izdelkov - SAPRA
14. novembra 2024 je bilo v Rigi v Latviji ustanovljeno Mednarodno združenje proizvajalcev obrambnih izdelkov - SAPRA.Cilj združenja je ustvariti visokotehnološko vojaško proizvodno in raziskovalno središče v Latviji, ki bo temelj novega centra obrambne industrije v Evropi.
Cilji SAPRA so tudi opredelitev obrambne proizvodnje kot prioritete nacionalnega gospodarstva, informiranje javnosti o pomenu razvoja obrambne industrije, podpora proizvajalcem obrambne proizvodnje ter spodbujanje sodelovanja z obrambnimi silami držav Nata in EU.
Trenutni člani SAPRA:
- latvijsko-nemško skupno podjetje, proizvajalec optičnih instrumentov Baltic Photonics
- nemško podjetje za nanostrukture in optična vlakna Harder Digital
- grški proizvajalec optične opreme Theon Sensors
- izraelski proizvajalec optičnih naprav RP Optical Lab
- italijanski proizvajalec optične opreme za letalske prevoznike Troya
- TAM Management, gruzijski proizvajalec vojaških letal.
Industrija fotonike in optike je postala pomemben proizvajalec vojaških izdelkov
Ustanovitev SAPRA prihaja v času, ko Evropska unija že resno razmišlja o skupnem obrambnem proračunu, številne države pa povečujejo svoje obrambne proračune.V tem kontekstu je tudi industrija fotonike in optike postala pomemben proizvajalec vojaških izdelkov.
Harder Digital, katerega delnice je lani septembra kupil Theon Sensors, ima v lasti 70 % delež v podjetju Baltic Photonics.
Baltic Photonics je v zadnjih 12 mesecih v razvoj novih laboratorijev v Latviji na površini 540 m2 vložil 3 mio EUR. V teku je projektiranje nove 6.000 m2 metrov velike tovarne, ki bo največja tovarna optike in fotonike v Evropi.
Tovarna v Daugavpilsu naj bi bila dokončana v 2 letih in bo ustvarila 150 do 200 novih delovnih mest. Skupni znesek naložb bo v 2 letih dosegel 120 mio EUR, od tega bo 11 mio EUR namenjenih za raziskave.
Nova tovarna bo lahko zadostila vsem potrebam Nata v skandinavskih in baltskih državah.
Baltic Photonics je podpisal pogodbo o sodelovanju s Tehnično univerzo v Rigi, da bi se več latvijskih študentov pridružilo podjetju za fotoniko. V podobnih razgovorih je podjetje tudi z Univerzo v Latviji.
Latvijska obrambna industrija
Ruska agresija na Ukrajino leta 2022 je poudarila nujno potrebo po samozadostni in okretni obrambni industriji, ki se je sposobna odzvati na nastajajoče grožnje brez pretirane odvisnosti od tujih dobaviteljev. Ta grožnja je dodatno spodbudila latvijsko obrambno strategijo in pospešila razvoj celotnega sektorja.Najnovejši mejnik v tej nenehni rasti je bila otvoritev Patriinega obrata v Valmieri 24. maja 2024. Ta obrat je namenjen proizvodnji celotnega cikla oklepnih transporterjev (APC) Patria 6×6, ki je ključni element prispevka Latvije k skupnemu Programu sistema oklepnih vozil (CAVS). Ta program, skupna pobuda Finske, Latvije, Nemčije in Švedske, je namenjen krepitvi obrambnih zmogljivosti sodelujočih držav s standardizirano proizvodnjo teh vozil. S proizvodno zmogljivostjo okoli 30 vozil letno bo obrat v Valmieri do konca leta dobavil prvo serijo 25 vozil latvijskim nacionalnim oboroženim silam (NAF).
Latvija namerava v naslednjih štirih letih svoj obrambni proračun povečati za 70 %.
Trenutno je v Latviji kar nekaj podjetij, ki uspešno delujejo na področju obrambe in varnosti. Med 10 najboljših sodijo:
Ladjedelnica Riga
Izdelek: patruljni čolni razreda Skrunda
Ladjedelnica Riga je eno najstarejših in najbolj uveljavljenih podjetij v latvijskem obrambnem sektorju, ki izdeluje patruljne čolne razreda Skrunda za latvijske oborožene sile. Ta plovila igrajo ključno vlogo pri pomorski varnosti in odražajo zavezanost Latvije k zaščiti svojih teritorialnih voda.
Brasa Defence Systems
Izdelki: vojaška oblačila in brezpilotna kopenska vozila
Brasa Defense Systems izdeluje vojaška oblačila in opremo. Podjetje se je lotilo tudi razvoja kopenskih vozil brez posadke, vključno s sistemom Natrix, ki je namenjen podpori vojaškega osebja v različnih operacijah.
D Dupleks
Izdelki: strelivo
D Dupleks je latvijsko podjetje, specializirano za proizvodnjo streliva. Izdelki podjetja so znani po svoji inovativnosti in učinkovitosti, namenjeni pa so tako za domačo uporabo kot za izvoz v druge države Nata.
Patria Latvija
Izdelki: Oklepni transporter Patria 6×6
Morda najbolj odmeven projekt v zadnjih letih je lokalizacija proizvodnje finskih oklepnih transporterjev (APC) Patria 6×6 v Latviji. Vozila se danes sestavljajo v novem obratu v Valmieri, ki so ga odprli maja 2024. To skupno podjetje s finsko Patrio krepi vojaške zmogljivosti Latvije, hkrati pa prispeva k lokalnemu gospodarstvu. Obrat je opremljen za proizvodnjo APC-jev ne samo za Latvijo, temveč tudi za morebitne tuje stranke, s čimer se dodatno povečuje obrambni izvozni potencial države.
Atlas Aerospace
Izdelki: Industrijski droni za vojaško uporabo
Atlas Aerospace je vodilni proizvajalec dronov v Latviji, s poudarkom na proizvodnji brezpilotnih letal (UAV) za vojaške namene.
Edge Autonomy
Izdelki: brezpilotna letala (proizvodnja in raziskave in razvoj)
Edge Autonomy, podjetje s sedežem v ZDA, je ustanovilo svojo evropsko pisarno in proizvodno linijo v Latviji. Podjetje se osredotoča na razvoj in proizvodnjo naprednih dronov za vojaške in civilne namene. Prisotnost Edge Autonomy v Latviji poudarja privlačnost države kot središča za najsodobnejšo obrambno tehnologijo.
Mosphera
Izdelki: električni skuterji za vse terene za vojaško uporabo
Mosphera je inovativno podjetje, specializirano za proizvodnjo električnih skuterjev za vse terene, namenjenih vojaški uporabi.
VR Cars
Izdelki: Štirikolesna vozila za vse terene (VR FOX)
Podjetje VR CARS proizvaja štirikolesna vozila za vse terene, posebej zasnovana za vojaške operacije.
LMT (Latvijas Mobilais Telefons)
Izdelki: vojaška testna mesta 5G, komunikacijska tehnologija
LMT, ki je tradicionalno znan kot ponudnik mobilnih komunikacij, je razširil svoj portfelj in postal ključni igralec v latvijski obrambni industriji. Podjetje je bilo eno prvih na svetu, ki je vzpostavilo vojaški poligon za testiranje 5G.
Exonicus
Izdelki: Simulator travme (virtualni sistem za usposabljanje)
Exonicus je inovativno podjetje, ki je razvilo Trauma Simulator, virtualni sistem usposabljanja, namenjen tako civilnemu kot vojaškemu medicinskemu usposabljanju. Ta tehnologija omogoča zdravstvenim delavcem, da simulirajo in se pripravijo na poškodbe na bojišču, s čimer izboljšajo svojo pripravljenost in odzivne čase v resničnih scenarijih.
Viri:
- Factiva
- Lithuanian News Agency - ELTA
- Baltic Business Daily
- Nordic Defence Review
- Fotografije: Riga Shipyard, Baltics Photonics
Preberite še:
Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav
Manjša evropska podjetja v obrambni industriji pesti pomanjkanje financiranja
Rast naložb v zagonska podjetja evropske obrambne industrije
Gospodarstvo Latvije ter priložnosti na trgu
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.