Nemška strojna industrija pod pritiskom kitajskih konkurentov
Kitajska strojna podjetja so cenejša, hitrejša ter vse pogosteje zmagujejo na razpisih
Nemška strojna industrija je bila dolga leta vodilna po vrednosti izvoza, dokler je ni leta 2020 prehitela Kitajska, ki ostaja največja izvoznica strojev na svetu.Resna konkurenta nemški strojni industriji so na globalnem trgu tudi ZDA in Japonska, medtem ko je Italija najmočnejši konkurent v Evropi.
Po podatkih raziskovalnega inštituta Prognos ima Nemčija s 13 % še vedno visok delež svetovnega izvoza, a ta pada, kar je med drugim tudi posledica dejstva, da Nemčija izgublja svojo pomembnost kot raziskovalna lokacija.
Nemška strojna industrija zaposluje približno 1 mio ljudi. Korporacije, kot so Bosch, Siemens in Thyssen-Krupp, predstavljajo tradicionalno moč strojne industrije v Nemčiji. Večina podjetij v industriji pa je srednje velikih, veliko od njih je družinskih.
Kitajski konkurenti nemška strojna podjetja stiskajo z vseh strani, v Evropi, na Kitajskem in drugod po svetu.
Kitajska podjetja za strojništvo postajajo vedno boljša, pogosto so cenejša in hitrejša ter vse pogosteje zmagujejo na razpisih.
Dve desetletji so nemška podjetja iz strojne industrije beležila dvomestne stopnje rasti na Kitajskem. Toda z vsakim strojem, ki so ga nemška podjetja prodala na Kitajsko, so hkrati prenesla na kitajski trg tudi znanje in izkušnje.
Kitajska strojna podjetja so v zadnjih letih izboljšala tehnologijo in kakovost ter povečala izvoz. Izvoz strojnih orodij, proizvedenih na Kitajskem, se je od leta 2013 več kot potrojil.
EU uvaja kazenske carine proti kitajskim strojnim podjetjem
Nemčija se odziva na naraščajoči kitajski uvoz strojev v EU s proti-dampinškimi postopki in kazenskimi carinami za kitajska podjetja.Eden od takih primerov je kitajsko strojno inženirsko podjetje Sinoboom, ki je bilo od septembra 2023 v središču proti-dampinške preiskave EU. Podjetje izdeluje dvižne ploščadi za čiščenje oken in je v zadnjem času doseglo velike uspehe na mednarodnih trgih.
V Q1 2024 je podjetju uspelo povečati uvoz v EU za 16,1 %, zaradi česar je EU uvedla začasne carine v višini več kot 50 %. EU namreč ugotavlja, da so cene za dvigala Sinoboom dampinške cene, ki jih je omogočila vladna podpora Kitajske. A takšne tožbe niso zanesljiv uspeh, saj obstaja verjetnost, da bo Kitajska uvedla povračilne ukrepe.
Število naročil upada in podjetja spreminjajo svojo kitajsko strategijo
V prvi polovici leta 2024 je nemška strojna industrija beležila -12 % medletni upad prejetih naročil. Domača naročila so od januarja do vključno junija 2024 upadla za -18 %, iz tujine pa za -9 %.Nemški proizvajalci strojev za plastiko so zabeležili kar -30 % zmanjšanje vhodnih naročil.
Raziskava nemškega združenja strojne industrije - VDMA kaže, da skoraj polovica članov združenja trenutno spreminja svojo kitajsko strategijo. To je posledica težkih poslovnih razmer na Kitajskem in geopolitičnih razmer, pa tudi dejstva, da kitajska podjetja dajejo prednost lokalnim dobaviteljem.
Nemški proizvajalec strojev za plastiko Arburg, se je prvič v svoji 100-letni zgodovini odločil za proizvodnjo zunaj Schwarzwalda, in sicer na Kitajskem in v ZDA. Njegovi kitajski konkurenti, kot sta Haitian in Tederic, vse bolj prevzemajo naročila kupcev iz ZDA, Mehike in Brazilije.
Kitajci vedno bolj kupujejo kitajske izdelke. To še posebej velja pri razpisih, v katerih sodeluje država, ki pogosto zahteva, da mora oprema izvirati iz Kitajske. Država včasih tudi naroča bankam, naj posojila dajejo samo za kitajske izdelke.
Takšna situacija spodbuja vse več nemških strojnih podjetij, da oblikujejo skupna podjetja s kitajskimi podjetji in prevzemajo lokalna podjetja.
Tudi BMW zdaj nabavlja pri kitajskih dobaviteljih. Münchenski avtomobilski proizvajalec je svoje tovarne na kitajskih lokacijah Dadong in Lydia opremil s sistemi za polnjenje tekočin kitajskega dobavitelja Yiheng. Zdaj bosta te sisteme dobili tudi tovarni v Münchnu in Oxfordu. Kitajci so tako premagali evropske proizvajalce, kot so Fives iz Francije, ter Dürr in SAT iz Nemčije.
Kitajska strojna podjetja so že začela graditi tovarne blizu svojih strank. Proizvajalec strojev za plastiko Haitian na primer gradi tovarno v Srbiji. Primerne lokacije v Evropi išče tudi kitajski proizvajalec ventilatorjev Fans-tech.
Kitajska podjetja pa imajo konkurenčno prednost tudi pri hitrosti. Večina strojnih podjetij na Kitajskem dela v dveh izmenah po 12 ur, Nemčija pa pri tem s svojim 35 urnim delovnikom precej zaostaja. Tudi ob predpostavki, da kitajska tovarna deluje -30 % manj učinkovito, je dvakrat hitrejša.
Če se bo trend v industriji nadaljeval, v Evropi kmalu ne bo več mogoče proizvajati strojev po konkurenčnih cenah.
Preberite še: Bodo morali evropski proizvajalci solarnih panelov zapreti proizvodnjo v Evropi?
Viri:
- Factiva
- Wirtschafts Woche
- Frankfurter Neue Presse
- VDMA
Preberite tudi:
Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav
Gospodarstvo ter možnost vstopa na nemški trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.