Irska 
Dajatve na Irskem
Carinske dajatve in drugi ukrepi trgovinske politike
Irska je članica EU.
Koristne povezave:
- Carinska in davčna uprava: Revenue Irish Tax and Customs.
- Pomembnejši bilateralni sporazumi med državama
Obdavčevanje podjetij
Davek na dohodek podjetij
Davčna stopnja davka na dohodek podjetij je 12,5% za dobičke iz dejavnosti (trading income). Drugi dobički (non-trading income), kamor štejejo kapitalski dobički, dobički iz najemnin, tujih virov idr. so načeloma obdavčeni s 25% davčno stopnjo (za nekatere kapitalske dobičke, ki izvirajo iz EU, velja 12,5% stopnja). Napovedana je uvedba nove 15% stopnje, ki bo veljala za multinacionalke v skladu s pravili OECD.Irska je v svojo domačo zakonodajo prenesla direktivo EU o drugem stebru, (Direktiva Sveta (EU) 2022/2523 z dne 14. decembra 2022), ki je bila sprejeta na podlagi Vzorčnih pravil GLOBE, ki jih je decembra 2021 objavila OECD, in ima za cilj zagotavljanje globalne minimalne 15% davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v Uniji z letnim konsolidiranim prihodkom nad 750 mio EUR.
Pravila o vključitvi dohodkov (IRR) veljajo za obračunska obdobja z začetkom 31. decembra 2023 ali pozneje, pravila o prenizko obdavčenih dobičkih (UTPR) pa za obračunska obdobja z začetkom 31. decembra 2023 ali pozneje. Irska se je tudi odločila, da uvede kvalificiran domači povrhnji davek (QDMTT) za obračunska obdobja z začetkom 31. decembra 2023 ali pozneje.
Davčni zavezanci davka na dohodek podjetij so rezidenti (družbe, ki imajo center dejanske uprave ali nadzora na Irskem, ali ki so bile ustanovljene po irskem pravu po letu 2015) in nerezidenti. Rezidenti plačujejo davek na dohodek podjetij od dohodka, ustvarjenega v Irski in v tujini, nerezidenti pa od dohodka, ustvarjenega na Irskem.
Davčna osnova je dobiček družbe, ki ga sestavljajo dobiček iz dejavnosti, pasivni dobički in kapitalski dobički. Običajni stroški poslovanja se lahko odštejejo od davčne osnove.
Dividende, ki jih rezidenčna družba prejme od rezidenčne družbe so izvzete iz davčne osnove. Dividende, ki jih rezidenčna družba prejme od nerezidenčne družbe so vključene v davčno osnovo, vendar se lahko uveljavlja v tujini plačani davek. Dividende, ki jih izplača nerezidenčna družba iz EU so davka oproščene, če so izpolnjeni pogoji (vsaj 5% delež v lastništvu najmanj 12 mesecev v obdobju 2 let pred prodajo). Za leto 2025 so napovedane nekatere spremembe (izvzetje iz udeležbe za nekatere tuje dividende).
Davčna stopnja znaša 25% oz. 12,5% za dividende, ki jih izplačajo družbe iz držav EU in držav podpisnic sporazumov o izogibanju mednarodnega obdavčevanja.
Kapitalski dobički so obdavčeni s 33% ali 40% davčno stopnjo. Ob izpolnjevanju nekaterih pogojev (dobički iz osnovnih sredstev, družbe iz držav EU in držav podpisnic sporazumov o izogibanju mednarodnega obdavčevanja) so kapitalski dobički oproščeni davka.
Neto izgube iz poslovanja se lahko neomejeno prenašajo naprej. Pod določenimi pogoji je dovoljen prenos izgub za nazaj, vendar jih je možno pobotati le z dobički, ki izhajajo iz enakih transakcij.
Davčne olajšave: na voljo so številne davčne olajšave: naložbe, povezane z raziskavami in razvojem (R&R), so predmet davčnih olajšav, ki so se leta 2024 s 25% dvignile na 30%; novoustanovljena podjetja, ustanovljena do konca leta 2026, so lahko oproščena plačila davka od dohodka pravnih oseb za tri ali pet let, spodbud pa so deležne tudi naložbe v zeleno energijo in v pravice intelektualne lastnine (režim KDB). Podaljšano je tudi obdobje davčnih olajšav za filmsko industrijo (do leta 2028).
Davek po odbitku
Dividende: 25 %Davek po odbitku za dividende, ki jih domača družba izplača nerezidentom in fizičnim osebam (rezidentom in nerezidentom), znaša 25%. Uveljavijo se lahko znižanja in oprostitve iz direktiv EU in sklenjenega mednarodnega sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Za izplačila držav na seznamu davčno nekooperativnih jurisdikcij veljajo od leta 2024 ostrejša pravila.
V skladu z Direktivo o sistemu obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb lahko slovenska podjetja uveljavijo ob izpolnjevanju pogojev (10% kapitalska udeležba in obdobje lastništva najmanj 1 leto) popolno oprostitev davka po odbitku.
Sicer lahko uveljavljajo znižane stopnje v skladu s sklenjenim sporazumom o izogibanju dvojnega obdavčevanja MP-št. 25/02, ki določa, da davek po odbitku ne sme presegati 5% bruto zneska dividend (pogoj: 25% kapitalska udeležba) oziroma 15% v vseh drugih primerih. Plačani davek se lahko upošteva ob plačilu davka na dohodek podjetij v Sloveniji.
Obresti: 20 %
Davek po odbitku za obresti, ki jih domača družba izplača nerezidentom, znaša 20 %. Uveljavijo se lahko znižanja in oprostitve iz direktive EU in sklenjenega mednarodnega sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Za izplačila držav na seznamu davčno nekooperativnih jurisdikcij veljajo od leta 2024 ostrejša pravila.
V skladu z Direktivo o obrestih in licenčninah lahko slovenska podjetja ob izpolnjevanju pogojev uveljavijo popolno oprostitev davka po odbitku. Sicer lahko uveljavljajo znižane stopnje v skladu s sklenjenim sporazumom o izogibanju dvojnega obdavčevanja MP-št. 25/02, ki določa, da davek po odbitku ne sme presegati 5% bruto obresti. Plačani davek se lahko upošteva ob plačilu davka na dohodek podjetij v Sloveniji.
Dohodki iz pravic intelektualne in industrijske lastnine: 20 %
Davek po odbitku iz naslova plačila uporabe patentov znaša 20%, za plačila drugih pravic industrijske lastnine in intelektualne lastnine se davek po odbitku ne plačuje. Uveljavijo se lahko znižanja in oprostitve iz direktive EU in sklenjenega mednarodnega sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Za izplačila držav na seznamu davčno nekooperativnih jurisdikcij veljajo od leta 2024 ostrejša pravila.
V skladu z Direktivo o obrestih in licenčninah lahko slovenska podjetja uveljavijo ob izpolnjevanju pogojev popolno oprostitev davka po odbitku. Sicer lahko uveljavljajo znižane stopnje v skladu s sklenjenim sporazumom o izogibanju dvojnega obdavčevanja MP-št. 25/02, ki določa, da davek po odbitku ne sme presegati 5 % bruto zneska plačila. Plačani davek se lahko upošteva ob plačilu davka na dohodek podjetij v Sloveniji.
Plačila podpornih tehničnih storitev
Za plačila storitev tehnične podpore ni davka po odbitku.
Davek na dodano vrednost (Value Added Tax- VAT)
Davek na dodano vrednost se plačuje za dobave večine blaga in storitev.Standardna stopnja je 23%. Znižane stopnje znašajo 13,5%, 5,5%, 9% in 4,8%. Za izvoz velja ničelna stopnja.
Registracija: prag za obvezno registracijo je 80.000 EUR letnega prometa za družbe, ki dosegajo 90% dohodka z dobavo blaga in 40.000 EUR letnega prometa za ostale družbe. Za nerezidenčne družbe so pravila enaka kot za rezidenčne.
Za distančne dobave veljajo pravila EU.
Glavni za podjetja relevantni davčni predpisi:
- Konsolidirani zakon o davkih 1997 s spremembami,
- Zakon o davku na dodano vrednost 2010 s spremembami in
- letni Finančni zakon.
Irska je 7. junija 2017 podpisala MLI (večstranska konvencija za preprečevanje zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička, znana tudi kot multilateralni instrument - MLI) in ga ratificirala 29. 1. 2019. MLI je za Irsko začel veljati 1. 5. 2019. Od začetka uporabe MLI (od 1. 1. 2020 za davke po odbitku in od 1. 11. 2019 za druge davke) je treba pri uveljavljanju ugodnosti iz sporazuma o izogibanju dvojnega obdavčevanja upoštevati tudi spremembo uporabe posameznih določb sporazuma v skladu z MLI.
Koristne povezave:
- Carinska in davčna uprava: Revenue Irish Tax and Customs
Posodobljeno: december 2024
Poglejte si tudi:
- Predstavitev irskega gospodarstva
- Gospodarske panoge
- Poslovno sodelovanje s Slovenijo
- Poslovanje
- Oblike družb
- Poslovni obisk
- Poslovne priložnosti
- Časopisi