Avstralija 
Gospodarske panoge Avstralije
Preučite predstavitve gospodarskih panog po področjih:
Področje |
---|
Gospodarske panoge Avstralije – Agroživilska industrija
Agroživilska industrija vključuje širok spekter dejavnosti: pridelavo in predelavo kmetijskih pridelkov, živinorejo, ter proizvodnjo hrane, pijač in sestavin za prehrambno industrijo.Avstralska agroživilska industrija predstavlja pomemben sektor v državi, ki sloni na izjemno ugodnih naravnih pogojih, vključno z raznolikimi plodnimi pokrajinami, različnimi klimatskimi conami in bogatimi kulturnimi tradicijami. Avstralija proizvaja pridelke, ki so visoko cenjeni tako na domačem, kot tudi na mednarodnih trgih, kar državo uvršča med vodilne globalne ponudnike kakovostne hrane in kmetijskih izdelkov.
Avstralija je znana po strogih standardih glede kakovosti, sledljivosti in varnosti hrane, kar zagotavlja zaupanja vredne izdelke za potrošnike po vsem svetu.
Avstralija izvaža približno 70 % celotne kmetijske proizvodnje.
Sektor se močno opira na tehnološke inovacije, kot so digitalizacija kmetijstva, avtomatizacija, precizno kmetijstvo in trajnostni pristopi, ki povečujejo učinkovitost in zmanjšujejo vpliv na okolje.
Vladni programi in aktivno podpirajo razvoj sektorja, spodbujajo inovacije, olajšujejo dostop do tujih trgov ter povezujejo avstralska podjetja z mednarodnimi partnerji. Poleg tega sektor sodeluje z raziskovalnimi organizacijami za razvoj novih tehnologij in izboljšav.
Avstralski trg rastlinskega in laboratorijsko gojenega mesa
Trg rastlinskega mesa se v Avstraliji vztrajno širi, z znatno rastjo v sektorju gostinstva. Rastlinsko meso postaja vse bolj priljubljeno ne le med vegani in vegetarijanci, temveč tudi med flekstarijanci in tradicionalnimi mesojedci.Glede na gospodarske izzive, s katerimi se soočajo podjetja v tem sektorju na globalnem trgu, je Avstralija uspešnejša od drugih trgov, saj trg vztrajno raste, kljub temu da rast nekoliko niha, kar je značilno za novo kategorijo hrane.
Ob inflacijskih pritiskih so se cene mesnih izdelkov rastlinskega izvora nekoliko približale cenam običajnega mesa, kar je zmanjšalo razlike v cenah.
Največji segment za prihodnjo rast rastlinskega mesa predstavlja gostinski sektor, zlasti restavracije s hitro prehrano.
Z napredkom v proizvodnji rastlinskega mesa se bo izboljšala tudi učinkovitost, tako da bo proizvodnja rastlinskega mesa lahko sčasoma konkurirala vitkim proizvodnim procesom konvencionalnega živalskega mesa. To bo omogočilo, da bo rastlinsko meso sčasoma konkuriralo živalskemu mesu na množičnem trgu, kjer poslovni modeli proizvajalcev temeljijo na velikih količinah in nizkih maržah.
Avstralski potrošniki bodo kmalu lahko uživali v laboratorijsko gojenem mesu avstralskih podjetij, ki že poročajo o velikem povpraševanju, tako iz vrhunskih restavracij kot iz supermarketov.
Avstralska agencija za varno hrano Food Standards Australia & New Zealand (FSANZ) je v zadnji fazi odobritve prvega takšnega izdelka, gojenega s pomočjo celic in proizvedenega v Avstraliji, čeprav je predhodno že potrdila varnost tega izdelka.
Avstralski proizvajalci laboratorijsko gojenega mesa medtem že prodajajo meso na drugih trgih.
Podjetje Vow iz Sydneya že prodaja svoje izdelke v Singapurju in namerava s prodajo začeti tudi doma, najprej na luksuznem trgu. Podobno podjetje Magic Valley iz Melbourna načrtuje, da bo njihova gojena jagnjetina do leta 2026 v supermarketih cenejša od običajnega mesa.
Laboratorijsko meso ima pomembne okoljske prednosti, saj ne zahteva reje živali, obdelave zemlje ali uporabe kemikalij ter ne povzroča metana. Postopek izdelave mesa, gojenega v laboratoriju, se začne z odvzemom celic živalim. Te se razširijo in spremenijo v izvorne celice, ki jih je mogoče uporabiti za ustvarjanje katere koli vrste mesnih celic, kot so mišice ali maščoba.
Po podatkih poročila Meat The Alternative (Deloitte Access Economics in Food Frontier) bi avstralski trg rastlinskega mesa (vključno z laboratorijsko gojenim mesom) do leta 2030 lahko presegel 3 mlrd AUD ali približno 1,82 mlrd EUR in ustvaril več kot 6.000 delovnih mest.
Pakirana živila
Pakirana živila vključujejo proizvodnjo konzervirane hrane, prigrizkov, pijač ter ekoloških in specializiranih izdelkov, ki so namenjeni tako domačemu trgu kot izvozu.Avstralija ima več kot 16.000 obratov za predelavo hrane, kjer proizvodni procesi temeljijo na sodobnih tehnologijah, ki zagotavljajo visoko kakovost in varnost.
Zaradi rasti prebivalstva, višjih dohodkov in spreminjajočih se navad potrošnikov povpraševanje po avstralskih pakiranih živilih nenehno narašča.
Vino
Avstralija je 5. največja izvoznica vina na svetu. Avstralska vina, kot so Shiraz, Chardonnay in Cabernet Sauvignon, izhajajo iz priznani vinskih regij, kot so Barossa Valley, Hunter Valley in Margaret River. Ta vina uživajo odličen mednarodni ugled in predstavljajo pomemben del izvoza.Mlečni izdelki
Avstralski mlečni izdelki veljajo za ene najboljših na svetu.Približno polovico svežega mleka Avstralija predela v pitno mleko za domače in izvozno tržišče. Preostanek predela v različne mlečne izdelke.
Pomemben delež proizvodnje je namenjen izvozu, zlasti na Kitajsko, kjer se povpraševanje po mlečnih izdelkih povečuje.
Ribe in morski sadeži
Avstralija je znana po svojih strogih praksah upravljanja ribolova, ki zagotavljajo trajnost ribjih staležev in dolgoročno zdravje morskih ekosistemov.Mednarodni kupci in potrošniki imajo zagotovilo o trajnosti, okoljskih in družbenih standardih avstralskih morskih proizvodov ter ribolovnih praks.
Avstralski morski proizvodi so posebej cenjeni na azijskih trgih, kjer je povpraševanje še posebej močno.
Žita in hortikultura
Avstralija je tudi pomembna proizvajalka žit, stročnic in krmil za živali, z letno proizvodnjo, ki presega 41 mio ton.Hortikultura vključuje pridelavo svežega sadja, zelenjave in oreščkov, med katerimi so najbolj znani jabolka, pomaranče, jagode, mandlji in makadamija.
Segment hortikulture ima letno izvozno vrednost približno 2,5 mlrd AUD ali približno 1,52 mlrd EUR.
Živinoreja
Živinoreja je temelj agroživilske industrije. Avstralija je ena vodilnih svetovnih izvoznic govejega in ovčjega mesa, ki ga izvaža v več kot 100 držav. Meso iz Avstralije slovi po svoji visoki kakovosti, ki jo zagotavljajo trajnostne in etične prakse reje.V Q1 2025 se je proizvodnja govejega mesa povečala za 4,9 % na 709.140 ton. Proizvodnja ovčjega mesa se je v tem obdobju zmanjšala za -9,2 % na 71.037 ton.
Avstralija ostaja tudi vodilna svetovna proizvajalka volne, saj pokrije skoraj 1/3 svetovnega povpraševanja.
Največja avstralska živilska podjetja v segmentu hrane in pijače
Podjetje | Prihodki v mio EUR (2024) |
---|---|
Ucc Coffee Australia Limited | 18.818,68 |
En Route International Australia Pty. Ltd. | 8.079,55 |
Imposete Pty Ltd | 4.007,03 |
Ccep Holdings (Australia) Pty Ltd | 3.912,65 |
Asahi Holdings (Australia) Pty Ltd | 3.305,75 |
Bega Cheese Ltd. | 2.305,56 |
Inghams Group Ltd. | 2.135,60 |
Ostale perspektivne panoge na trgu
Zdravstvo in znanost o življenju
Avstralski sektor zdravstva in znanosti o življrnju, je eden najhitreje rastočih in najbolj inovativnih na svetu, s poudarkom na biotehnologiji, medicinski tehnologiji in naprednih terapevtskih rešitvah.Od leta 2019 je sektor zabeležil 43 % rast, kar odraža njegovo dinamično širitev in vse večje zanimanje mednarodnih vlagateljev.
Avstralija se uvršča na 2. mesto na svetu po številu kliničnih preskušanj faze 1, kar potrjuje njeno vodilno vlogo v zgodnjih fazah razvoja zdravil.
Z več kot 264.000 zaposlenimi, od katerih jih je 53.000 v bioterapevtiki, sektor predstavlja pomemben del avstralskega gospodarstva.
Avstralija je v ospredju razvoja in preizkušanja najsodobnejših terapevtskih pristopov. Industrijo podpira močan regulativni okvir in inovacijski ekosistem.
Številna inovativna podjetja in raziskovalne ustanove sodelujejo z mednarodnimi partnerji pri razvoju novih terapij in tehnologij. Na primer, podjetje Vaxxas sodeluje s SK bioscience pri razvoju cepiva proti tifusu brez igle, italijansko biotehnološko podjetje Sacco System pa razvija naslednjo generacijo zdravil v svojem novem obratu v Brisbanu.
S svojo močno raziskovalno infrastrukturo, visoko usposobljeno delovno silo in podporo vlade, Avstralija ponuja privlačno okolje za vlagatelje in podjetja na področjih kot so biotehnologija, medicinska tehnologija, digitalno zdravstvo in napredne terapije.
Kibernetska varnost
Prodor mobilnih naprav je v Avstraliji zelo visok in banke porabijo veliko finančnih sredstev za aplikacije mobilnega bančništva. Umetna inteligenca in strojno učenje prinašata nove vrste tveganj. Zato bo povpraševanje po mobilnih varnostnih rešitvah, kot so zaznavanje groženj, prodor na končne točke in orodja za preverjanje pristnosti, v naslednjih nekaj letih veliko.Avstralija je predstavila ambiciozen načrt, s ciljem, da postane globalna voditeljica na področju kibernetske varnosti do leta 2030.
Strategija kibernetske varnosti Avstralije 2023–2030 določa 6 kibernetskih ščitov, s katerimi si bo avstralska vlada prizadevala izboljšati kibernetsko varnost, obvladovati kibernetska tveganja ter bolje podpirati državljane in podjetja:
- Močna podjetja in zaščiteni državljani: Cilj je, da so vsi državljani in podjetja učinkovito zaščiteni pred kibernetskimi grožnjami, ter da se po morebitnem napadu hitro in brez težav povrnejo v normalno delovanje.
- Zanesljiva in varna tehnologija: Avstralci naj bi lahko brez skrbi uporabljali digitalne izdelke in storitve, saj bodo te varne, zanesljive in prilagojene njihovim potrebam.
- Napredno deljenje in preprečevanje groženj: Avstralija želi vzpostaviti sistem, ki bo omogočal hitro izmenjavo podatkov o kibernetskih grožnjah v realnem času in učinkovito blokiranje napadov v večjem obsegu.
- Zaščita kritične infrastrukture: Pomembni državni sistemi in ključna infrastruktura bodo odporni na kibernetske napade, ter bodo zmožni hitro obnoviti delovanje v primeru napada.
- Razvijanje suverenih kibernetskih zmogljivosti: Avstralija želi imeti močno in uspešno kibernetsko industrijo, ki jo podpira raznolika in strokovno usposobljena delovna sila.
- Krepitev odpornosti regije in globalno voditeljstvo: Cilj je povečati odpornost regije na kibernetske grožnje, spodbujati rast digitalne ekonomije ter aktivno sodelovati pri oblikovanju mednarodnih pravil, norm in standardov, ki odražajo skupne interese Avstralije in njenih partnerjev.
Avstralski trg za kibernetske storitve bo v naslednjem desetletju močno rasel, saj bodo avstralska podjetja zagotavljala zunanje izvajanje varnostnih rešitev. Velik del povpraševanja po zunanjem izvajanju je posledica pomanjkanja delovne sile kibernetskih strokovnjakov v Avstraliji.
Avstralija je 2. najbolj privlačna destinacija na svetu za neposredne tuje naložbe v kibernetsko varnost.
Izobraževalna tehnologija (EdTech)
Avstralski trg EdTech je v obdobju 2019-2024 doživel močno rast, s povprečno letno stopnjo 15,4 %. V letu 2024 je trg zrasel za 13,5 % in ustvaril prihodke v višini 4.097,4 mio USD ali približno 3.785,5 mio EUR.Rast je posledica hitrega sprejemanja digitalnega izobraževanja tako v šolah kot med starši. Rast je bila spodbujena z dostopnostjo spletnega izobraževanja v primerjavi s tradicionalnimi metodami ter širjenjem hitrega interneta.
Rast trga je bila v veliki meri podprta tudi z vključevanjem umetne inteligence (AI), razširjene resničnosti (AR) in virtualne resničnosti (VR). Prilagodljive učne platforme, ki jih poganja AI so revolucionalizirale izobraževanje. S prilagajanjem vsebin potrebam posameznih učencev zagotavljajo prilagojeno in učinkovito učno izkušnjo.
Vladne pobude prav tako spodbujajo uporabo digitalnih orodij, učenje v regionalnih jezikih in razvoj drugih veščin.
Avstralija je v letu 2024 predstavljala 3 % vrednosti EdTech trga v azijsko-pacifiški regiji.
Analitiki napovedujejo, da do avstralski EdTech trg v obdobju 2025-2029 rasel s povprečno letno stopnjo13,2 %, ter leta 2029 dosegel vrednost 7.610,7 mio USD ali približno 7.610,3 mio EUR.
Avstralski EdTech trg bo v tem obdobju rasel najhitreje v azijsko-pacifiški regiji. Za primerjavo: japonski in kitajski trg bosta rasla s povprečno letno stopnjo 10,2 % in 8,5 %.
Povpraševanje po EdTechu v Avstraliji bo v prihodnjem obdobju podprto z izobraževalnimi reformami in prehodom na trajnostno, tehnološko podprto učenje.
Obnovljivi viri energije
Avstralija ima izjemne naravne pogoje za proizvodnjo sončne in vetrne energije, ki jih država namerava v celoti izkoristiti v okviru strateškega načrta Future Made in Australia. Vlada si v okviru tega načrta prizadeva, da bi država postala vodilna sila na področju obnovljivih virov in dosegla neto ničelne emisije do leta 2050. S tem namenom Avstralija usmerja svoje naravne vire v zagotavljanje cenejše, čistejše in bolj zanesljive energije, razvoj izvozno usmerjenih industrij čiste energije in krepitev domače proizvodne neodvisnosti.Avstralija že aktivno preoblikuje svoj energetski sistem z namenom doseči 82 % električne energije iz obnovljivih virov energije do leta 2030. V državi nastajajo obsežni sončni in vetrni projekti na kopnem in morju, hitro pa se razvijajo tudi projekti za shranjevanje energije in širitev prenosne infrastrukture.
Avstralija je vodilna na področju baterijske tehnologije in shranjevanja energije za potrebe omrežij, kjer izstopa Hornsdale Power Reserve - 150 MW omrežni sistem za shranjevanje energije, ki je v lasti podjetja Neoen. Gre za prvo veliko baterijo na svetu, ki predstavlja prelomnico v shranjevanju električne energije.
Avstralija ima tudi bogate zaloge ključnih surovin, kot so litij, nikelj in cink, ki so nujni za shranjevanje čiste energije.
Država aktivno vabi tuje vlagatelje k sodelovanju, saj so za uresničitev teh ambicioznih ciljev potrebna obsežna vlaganja.
Vrednosti USD in AUD so preračunane v EUR po povprečnem letnem deviznem tečaju ECB za leto 2024.
Viri:
- Factiva
- EIU
- MarketLIne Industry Profiles
- LLoydsBank
- Australian Trade and Investment Commission
- Australian Bureau of Statistics
Posodobljeno: maj 2025
Poglejte si tudi:
- Predstavitev države
- Poslovno sodelovanje s Slovenijo
- Poslovanje
- Dajatve
- Oblike družb
- Poslovni obisk
- Poslovne priložnosti
- Časopisi